Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է, որ եվրոպական երկրների ղեկավարները կքննարկեն Ուկրաինային լրացուցիչ հակաօդային պաշտպանության համակարգեր տրամադրելու հարցը Անկարայում հուլիսի 7–8-ին կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի ընթացքում։ Հայտարարությունն արվել է Կիևի վրա Ռուսաստանի վերջին լայնածավալ օդային հարձակումից հետո։
«Անցյալ շաբաթ մենք տրամադրել ենք առաջին 4 միլիարդ եվրոն մեր 90 միլիարդ եվրո վարկից՝ առաջադեմ անօդաչու տեխնոլոգիաներով Ուկրաինայի պաշտպանությունն ամրապնդելու համար։ Շուտով ավելին է լինելու։Մենք նաև ակտիվորեն աշխատում ենք առաջիկա օրերին համաձայնեցնելու պատժամիջոցների 21-րդ փաթեթը։ Մենք կշարունակենք մեծացնել ճնշումը, մինչև Ռուսաստանը դադարեցնի արյունահեղությունը», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, X-ի իր էջում գրել է նա:

Фон дер Ляйен пообещала обсудить вопрос о предоставлении Украине дополнительных систем ПВО.
Президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что лидеры европейских стран обсудят вопрос о предоставлении Украине дополнительных систем противовоздушной обороны на саммите НАТО, который пройдет в Анкаре 7-8 июля. Заявление было сделано после последнего масштабного воздушного удара России по Киеву.
«На прошлой неделе мы предоставили первые 4 миллиарда евро из нашего кредита в 90 миллиардов евро для укрепления обороны Украины с помощью передовых беспилотных технологий. Скоро будет больше. Мы также активно работаем над согласованием 21-го пакета санкций в ближайшие дни. Мы будем продолжать увеличивать давление, пока Россия не прекратит кровопролитие», - «Арменпресс» передает, что она написала на своей странице в X: