Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է, որ եվրոպական երկրների ղեկավարները կքննարկեն Ուկրաինային լրացուցիչ հակաօդային պաշտպանության համակարգեր տրամադրելու հարցը Անկարայում հուլիսի 7–8-ին կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի ընթացքում։ Հայտարարությունն արվել է Կիևի վրա Ռուսաստանի վերջին լայնածավալ օդային հարձակումից հետո։
«Անցյալ շաբաթ մենք տրամադրել ենք առաջին 4 միլիարդ եվրոն մեր 90 միլիարդ եվրո վարկից՝ առաջադեմ անօդաչու տեխնոլոգիաներով Ուկրաինայի պաշտպանությունն ամրապնդելու համար։ Շուտով ավելին է լինելու։Մենք նաև ակտիվորեն աշխատում ենք առաջիկա օրերին համաձայնեցնելու պատժամիջոցների 21-րդ փաթեթը։ Մենք կշարունակենք մեծացնել ճնշումը, մինչև Ռուսաստանը դադարեցնի արյունահեղությունը», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, X-ի իր էջում գրել է նա:

Von der Leyen promised to discuss the issue of providing additional air defense systems to Ukraine.
European Commission President Ursula von der Leyen has announced that the leaders of European countries will discuss the issue of providing additional air defense systems to Ukraine during the NATO summit to be held in Ankara on July 7-8. The announcement was made following Russia's recent large-scale airstrike on Kyiv.
«Last week we provided the first 4 billion euros from our 90 billion euro loan to strengthen Ukraine's defense with advanced drone technology. More will follow soon. We are also actively working to coordinate the 21st package of sanctions in the coming days. We will continue to increase pressure until Russia stops the bloodshed,» she wrote on her X page, according to «Armenpress»: