Գուտերեշը նախազգուշացրել է ԱԲ-ի արագ զարգացման մասին՝ ընդգծելով այն կարգավորող կանոնների սահմանման անհրաժեշտությունը
06-07-2026 14:36 Միջազգային
1in.am. ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը զգուշացրել է, որ արհեստական բանականությունը զարգանում է ավելի արագ, քան որևէ մեկը կարող է հասցնել դրա հետևից՝ ընդգծելով գլոբալ առումով համաձայնեցված կանոնների անհրաժեշտությունը՝ նվազեցնելու դրանից բխող հնարավոր ռիսկերը՝ հատկապես երեխաների համար։ Այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
«Տեխնոլոգիան, որը կարող է վերաձևավորել տնտեսությունները, փոխակերպել աշխատանքների բնույթը, ազդել ընտրությունների վրա և խախտել անվտանգային հավասարակշռությունը, ներդրվում է ավելի արագ, քան որևէ մեկը, այդ թվում և այն ստեղծողները, կարող են հասցնել դրա հետևից», – հուլիսի 6-ին Ժնևում ասել է Անտոնիու Գուտերեշը ԱԲ թեմայով բարձր մակարդակի հանդիպման ժամանակ։
«Նորարարությանն անհրաժեշտ են սահմանափակող պատնեշներ… Եթե ԱԲ-ն պետք է լինի հզոր, այն պետք է կառավարվի», – ասել է Գուտերեշը ներկաներին։
Ժնևում առաջին անգամ անցկացվող ՄԱԿ-ի` ԱԲ կառավարման գլոբալ երկխոսության (U.N. Global Dialogue on AI Governance) նպատակն է քննարկել, թե ինչպես է անհրաժեշտ սահմանել կանոններ՝ նվազեցնելու ԱԲ-ի հնարավոր վնասները, ինչպես նաև օգտվելու դրա հնարավորություններից։
Պատվիրակները կքննարկեն ՄԱԿ-ի աջակցությամբ գործող և 40 փորձագետներից կազմված անկախ գիտական հանձնաժողովի զեկույցը, որը կներկայացնի ԱԲ-ի առաջին գլոբալ, անկախ գիտական գնահատման արդյունքները։

Гутерриш предупредил о быстром развитии ИИ, подчеркивая необходимость установления регулирующих норм.
06-07-2026 14:28 Международные новости
1in.am. Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш предупредил, что искусственный интеллект развивается быстрее, чем кто-либо может успеть за ним следить, подчеркивая необходимость согласованных глобальных правил для снижения связанных с этим потенциальных рисков, особенно для детей. Об этом сообщает Reuters.
«Технология, которая может изменить экономики, трансформировать характер работы, повлиять на выборы и нарушить баланс безопасности, внедряется быстрее, чем кто-либо, включая ее создателей, может успеть за ней следить», – сказал Антониу Гутерриш 6 июля в Женеве на высокоуровневой встрече по теме ИИ.
«Инновациям необходимы ограничительные барьеры… Если ИИ должен быть мощным, он должен быть управляемым», – сказал Гутерриш присутствующим.
Целью первого в Женеве глобального диалога ООН по управлению ИИ (U.N. Global Dialogue on AI Governance) является обсуждение того, как необходимо установить правила для снижения потенциального вреда от ИИ, а также для использования его возможностей.
Делегаты обсудят отчет независимого научного комитета, состоящего из 40 экспертов, который работает при поддержке ООН и представит результаты первой глобальной независимой научной оценки ИИ.