Իրանում «կատաղի պայքար» է ընթանում հոգևոր առաջնորդի նկատմամբ ազդեցության համար․ NYT
Ազատություն. Իրանի նախկին գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի սպանությունից հետո քաղաքական ուժերի միջև հրապարակային անհամաձայնությունները վկայում են երկրի ղեկավարության ներսում ավելի խորը պառակտման մասին, գրում է The New York Times-ը՝ հղում անելով իրանցի չորս բարձրաստիճան պաշտոնյայի և Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) երկու ներկայացուցչի։
Ըստ պարբերականի՝ տարբեր քաղաքական խմբավորումներ «կատաղի պայքարի» մեջ են նոր գերագույն առաջնորդ Մոջթաբա Խամենեիի նկատմամբ ազդեցության համար, որը պատերազմի առաջին օրը վիրավորվելուց հետո դեռ չի ներկայացել հանրությանը։ Եթե Իրանում հիմնական դիմակայությունը նախկինում կենտրոնացած էր պահպանողականների և բարեփոխիչների միջև, ապա այժմ պառակտումը տարածվել է նաև պահպանողական ճամբարում, նշում է թերթը։
The New York Times-ի աղբյուրները պնդում են, որ հիմա առաջատար դիրք է զբաղեցնում ավելի պրագմատիկ խումբ, այդ թվում՝ ԻՀՊԿ-ի ավագ հրամանատարներ, խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը, նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը և Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Մոհամմադ Բաղեր Զոլղադրը։ Թերթի աղբյուրների համաձայն՝ հենց այս խումբն է ապահովել հրադադարը և սկսել բանակցություններ ԱՄՆ-ի հետ, մինչդեռ կոշտ գծի կողմնակիցները դեմ են Վաշինգտոնին ցանկացած զիջման։
Թերթը նշում է, որ Իրանի հոգևոր առաջնորդ Մոջթաբա Խամենեին չի մասնակցել հոր հուղարկավորության արարողությանը Թեհրանում՝ մտավախություն ունենալով, որ Իսրայելը կարող է թիրախավորել իրեն։ Աղբյուրների համաձայն՝ նրա բացակայությունն էլ ավելի է մեծացնում երկրի նոր ղեկավարության շուրջ անորոշությունը։
Խամենեիի որդիները մասնակցում են արարողությանը, Մոջթաբա Խամենեին ներկա չէ, հուլիսի 5,2026
ԿԱՐԴԱՑԵՔ ՆԱԵՎ
Խամենեիի երեք որդիները ներկա են եղել հուղարկավորությանը, բայց Մոջթաբան՝ ոչ
Իր հերթին The Washington Post-ը նշում է, որ Ալի Խամենեիի մահը չի թուլացրել Իրանի ղեկավարությանը, այլ հանգեցրել է անվտանգության ուժերի անդամների, առաջին հերթին՝ ԻՀՊԿ-ի ազդեցության ամրապնդմանը։
Միևնույն ժամանակ, թերթի տվյալներով՝ քաղաքացիական քաղաքական գործիչները, այդ թվում՝ նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը և արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին, երկրորդ պլան են մղվել։

В Иране идет «яростная борьба» за влияние на духовного лидера, сообщает NYT
Свобода. После убийства бывшего верховного лидера Ирана Али Хаменеи публичные разногласия между политическими силами свидетельствуют о более глубоком расколе внутри руководства страны, пишет The New York Times, ссылаясь на четырех высокопоставленных иранских чиновников и двух представителей Корпуса стражей исламской революции (КСИР).
Согласно изданию, различные политические группировки находятся в "яростной борьбе" за влияние на нового верховного лидера Моджтабу Хаменеи, который после ранения в первый день войны еще не появился на публике. Если ранее основное противостояние в Иране сосредоточивалось между консерваторами и реформаторами, то теперь раскол также охватил консервативный лагерь, отмечает газета.
Источники The New York Times утверждают, что сейчас ведущую позицию занимает более прагматичная группа, в которую входят старшие командиры КСИР, спикер парламента Мохаммад Багер Галибаф, президент Масуд Пезешкиан и секретарь Высшего совета национальной безопасности Мохаммад Багер Золгадр. По данным источников газеты, именно эта группа обеспечила прекращение огня и начала переговоры с США, в то время как сторонники жесткой линии противятся любым уступкам Вашингтону.
Газета отмечает, что духовный лидер Ирана Моджтаба Хаменеи не присутствовал на похоронной церемонии своего отца в Тегеране, опасаясь, что Израиль может его нацелить. По словам источников, его отсутствие еще больше увеличивает неопределенность вокруг нового руководства страны.
Сыны Хаменеи участвуют в церемонии, Моджтаба Хаменеи отсутствует, 5 июля 2026
ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ
Трое сыновей Хаменеи присутствовали на похоронах, но Моджтаба — нет
В свою очередь The Washington Post отмечает, что смерть Али Хаменеи не ослабила руководство Ирана, а привела к укреплению влияния членов сил безопасности, прежде всего КСИР.
В то же время, по данным газеты, гражданские политические деятели, включая президента Масуда Пезешкиана и министра иностранных дел Аббаса Арагчи, были отодвинуты на второй план.