Իրանում «կատաղի պայքար» է ընթանում հոգևոր առաջնորդի նկատմամբ ազդեցության համար․ NYT
Ազատություն. Իրանի նախկին գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի սպանությունից հետո քաղաքական ուժերի միջև հրապարակային անհամաձայնությունները վկայում են երկրի ղեկավարության ներսում ավելի խորը պառակտման մասին, գրում է The New York Times-ը՝ հղում անելով իրանցի չորս բարձրաստիճան պաշտոնյայի և Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) երկու ներկայացուցչի։
Ըստ պարբերականի՝ տարբեր քաղաքական խմբավորումներ «կատաղի պայքարի» մեջ են նոր գերագույն առաջնորդ Մոջթաբա Խամենեիի նկատմամբ ազդեցության համար, որը պատերազմի առաջին օրը վիրավորվելուց հետո դեռ չի ներկայացել հանրությանը։ Եթե Իրանում հիմնական դիմակայությունը նախկինում կենտրոնացած էր պահպանողականների և բարեփոխիչների միջև, ապա այժմ պառակտումը տարածվել է նաև պահպանողական ճամբարում, նշում է թերթը։
The New York Times-ի աղբյուրները պնդում են, որ հիմա առաջատար դիրք է զբաղեցնում ավելի պրագմատիկ խումբ, այդ թվում՝ ԻՀՊԿ-ի ավագ հրամանատարներ, խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը, նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը և Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Մոհամմադ Բաղեր Զոլղադրը։ Թերթի աղբյուրների համաձայն՝ հենց այս խումբն է ապահովել հրադադարը և սկսել բանակցություններ ԱՄՆ-ի հետ, մինչդեռ կոշտ գծի կողմնակիցները դեմ են Վաշինգտոնին ցանկացած զիջման։
Թերթը նշում է, որ Իրանի հոգևոր առաջնորդ Մոջթաբա Խամենեին չի մասնակցել հոր հուղարկավորության արարողությանը Թեհրանում՝ մտավախություն ունենալով, որ Իսրայելը կարող է թիրախավորել իրեն։ Աղբյուրների համաձայն՝ նրա բացակայությունն էլ ավելի է մեծացնում երկրի նոր ղեկավարության շուրջ անորոշությունը։
Խամենեիի որդիները մասնակցում են արարողությանը, Մոջթաբա Խամենեին ներկա չէ, հուլիսի 5,2026
ԿԱՐԴԱՑԵՔ ՆԱԵՎ
Խամենեիի երեք որդիները ներկա են եղել հուղարկավորությանը, բայց Մոջթաբան՝ ոչ
Իր հերթին The Washington Post-ը նշում է, որ Ալի Խամենեիի մահը չի թուլացրել Իրանի ղեկավարությանը, այլ հանգեցրել է անվտանգության ուժերի անդամների, առաջին հերթին՝ ԻՀՊԿ-ի ազդեցության ամրապնդմանը։
Միևնույն ժամանակ, թերթի տվյալներով՝ քաղաքացիական քաղաքական գործիչները, այդ թվում՝ նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը և արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին, երկրորդ պլան են մղվել։

In Iran, a "fierce struggle" is underway for influence over the spiritual leader, NYT
Azatutyun. Following the assassination of Iran's former Supreme Leader Ali Khamenei, the public disagreements among political forces indicate a deeper rift within the country's leadership, writes The New York Times, citing four senior Iranian officials and two representatives of the Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC).
According to the publication, various political factions are in a "fierce struggle" for influence over the new Supreme Leader Mojtaba Khamenei, who has yet to appear in public since being injured on the first day of the war. While the main confrontation in Iran was previously centered between conservatives and reformists, the rift has now also spread within the conservative camp, the newspaper notes.
The New York Times' sources claim that a more pragmatic group is currently in a leading position, including senior IRGC commanders, Parliament Speaker Mohammad Bagher Ghalibaf, President Masoud Pezeshkian, and Secretary of the Supreme National Security Council Mohammad Bagher Zolghadr. According to the newspaper's sources, this group has secured the ceasefire and initiated negotiations with the U.S., while hardliners oppose any concessions to Washington.
The newspaper notes that Iran's spiritual leader Mojtaba Khamenei did not attend his father's funeral ceremony in Tehran, fearing that Israel might target him. According to sources, his absence further increases the uncertainty surrounding the country's new leadership.
Khamenei's sons attended the ceremony, but Mojtaba Khamenei was not present, July 5, 2026
READ ALSO
All three of Khamenei's sons were present at the funeral, but not Mojtaba
In turn, The Washington Post notes that Ali Khamenei's death has not weakened Iran's leadership but has led to the strengthening of the influence of security forces, primarily the IRGC.
At the same time, according to the newspaper, civilian politicians, including President Masoud Pezeshkian and Foreign Minister Abbas Araqchi, have been pushed to the background.