Իշխանությունը փորձում է ոչ թե լռեցնել, այլ չեզոքացնել ընդդիմադիր առաջնորդներին․ Աբովյան
Sputnik․ Կադրերում երևում է, որ Ծառուկյանի տունը հսկում են դիմակավորված, ինքնաձիգներով զինված հատուկջոկատայինները։
Իշխանությունը փորձում է ոչ թե պարզապես լռեցնել, այլ ընդհանրապես չեզոքացնել ընդդիմադիր առաջնորդներին։ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի տան մոտ լրագրողների հետ զրույցում այս տեսակետը հայտնեց կուսակցության նախընտրական ցուցակով պատգամավորի թեկնածու Արման Աբովյանը։
Առավոտյան տեղեկացրել էինք, որ դիմակավորված հատուկջոկատայինները ներխուժել են Ծառուկյանի առանձնատուն: Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ լայնածավալ խուզարկություններ են իրականացվում «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի կազմում ընդգրկված գրեթե բոլոր ընկերություններում, ինչպես նաև այդ կազմակերպությունների տնօրենների բնակարաններում։ Ըստ ԶԼՄ–ների` իրավապահները Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատուն են մտել փողերի լվացման քրեական վարույթի շրջանակում։
«Սա իրականում ֆաշիզմի ուղղակի դրսևորում է․․․ Այն, ինչ այսօր կատարվում է Գագիկ Ծառուկյանի հետ, գործողություն է, որի հիմնական նպատակն է փորձել ջարդել ընդդիմությանը։ Սա միայն Ծառուկյանի խնդիրը չէ, այլ բոլորինն է, նույնիսկ նրանցը, ովքեր այսօր, օրինակ, չեն համակրում ԲՀԿ-ին, բայց ընդդիմադիր հայացքներ ունեն»,- ասաց Աբովյանը։
Նրա խոսքով՝ այն, ինչ կատարվում է, անակնկալ չէ ո՛չ Գագիկ Ծառուկյանի, ո՛չ ԲՀԿ անդամների համար։ Այլ բան է, թե ինչ ծավալի և ուժայինների ինչպիսի ներգրավմամբ է գործողությունն իրականացվում։
Նա Ծառուկյանի տան խուզարկությունը «կիսառազմականացված օպերացիա» անվանեց (տունը հսկում են դիմակավորված, ինքնաձիգներով զինված հատուկջոկատայինները), շեշտեց՝ եթե նույն համառությամբ պաշտպանվեին Հայաստանի Հանրապետության շահերը, ապա մենք ավելի ապահով երկիր կունենայինք։
Աբովյանը չբացառեց, որ այս ամենն արվում է երկիրը Բաքվի և Անկարայի կողմից հրահանգված գործընթացներին նախապատրաստելու նպատակով։
Հիշեցնենք` հունիսի 9-ին Ծառուկյանին «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում թույլ չէին տվել մեկնել երկրից։ Նրա նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել առանձնապես խոշոր չափերով հարկերից խուսափելու հոդվածով։ Ըստ կուսակցության մամուլի խոսնակ Իվետա Տոնոյանի` Գագիկ Ծառուկյանը կնոջ հետ նախապես պլանավորած 2–3-օրյա այց ուներ, այդ նպատակով էր մեկնում երկրից։ Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ Ծառուկյանի նկատմամբ քրեական վարույթ նախաձեռնելուց հետո խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը։
Հունիսի 25-ին հայտնի դարձավ, որ Ծառուկյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու համար միջնորդություն է ներկայացվել ԿԸՀ։ Հանձնաժողովից հայտնել էին, որ միջնորդությունն ամենայն հավանականությամբ կքննվի հուլիսի 4-ից հետո։

Sputnik․ The footage shows that armed special forces in masks are guarding Tsarukyan's house.
The authorities are trying not just to silence but to completely neutralize opposition leaders. This view was expressed by Arman Abovyan, a candidate for deputy from the electoral list of the "Prosperous Armenia" party, during a conversation with journalists near the house of party leader Gagik Tsarukyan.
This morning, we reported that masked special forces had stormed Tsarukyan's private residence. Later, it became known that large-scale searches are being conducted in almost all companies included in the "Multi Group" concern, as well as in the apartments of the directors of those organizations. According to media reports, law enforcement officials entered Gagik Tsarukyan's residence as part of a criminal investigation into money laundering.
"This is actually a direct manifestation of fascism... What is happening today with Gagik Tsarukyan is an operation aimed primarily at trying to crush the opposition. This is not just Tsarukyan's problem, but everyone's, even those who, for example, do not sympathize with the Prosperous Armenia party today, but have opposition views," said Abovyan.
According to him, what is happening is not a surprise for either Gagik Tsarukyan or the members of the Prosperous Armenia party. The only question is the scale and the involvement of forces in the operation.
He referred to the search of Tsarukyan's house as a "semi-militarized operation" (the house is guarded by armed special forces in masks) and emphasized that if the interests of the Republic of Armenia were defended with the same determination, we would have a safer country.
Abovyan did not rule out that all this is being done to prepare the country for processes instructed by Baku and Ankara.
Recall that on June 9, Tsarukyan was not allowed to leave the country at the "Zvartnots" international airport. A public criminal prosecution has been initiated against him for the article on tax evasion in particularly large amounts. According to the party's spokesperson Iveta Tonoyan, Gagik Tsarukyan had a planned 2-3 day trip with his wife, and that was the purpose of his departure from the country. It later became known that after the initiation of criminal proceedings against Tsarukyan, a preventive measure was chosen in the form of a signature not to leave the country.
On June 25, it became known that a petition had been submitted to the CEC to deprive Tsarukyan of immunity. The commission reported that the petition would most likely be considered after July 4.