Իշխանությունը փորձում է ոչ թե լռեցնել, այլ չեզոքացնել ընդդիմադիր առաջնորդներին․ Աբովյան
Sputnik․ Կադրերում երևում է, որ Ծառուկյանի տունը հսկում են դիմակավորված, ինքնաձիգներով զինված հատուկջոկատայինները։
Իշխանությունը փորձում է ոչ թե պարզապես լռեցնել, այլ ընդհանրապես չեզոքացնել ընդդիմադիր առաջնորդներին։ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի տան մոտ լրագրողների հետ զրույցում այս տեսակետը հայտնեց կուսակցության նախընտրական ցուցակով պատգամավորի թեկնածու Արման Աբովյանը։
Առավոտյան տեղեկացրել էինք, որ դիմակավորված հատուկջոկատայինները ներխուժել են Ծառուկյանի առանձնատուն: Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ լայնածավալ խուզարկություններ են իրականացվում «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի կազմում ընդգրկված գրեթե բոլոր ընկերություններում, ինչպես նաև այդ կազմակերպությունների տնօրենների բնակարաններում։ Ըստ ԶԼՄ–ների` իրավապահները Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատուն են մտել փողերի լվացման քրեական վարույթի շրջանակում։
«Սա իրականում ֆաշիզմի ուղղակի դրսևորում է․․․ Այն, ինչ այսօր կատարվում է Գագիկ Ծառուկյանի հետ, գործողություն է, որի հիմնական նպատակն է փորձել ջարդել ընդդիմությանը։ Սա միայն Ծառուկյանի խնդիրը չէ, այլ բոլորինն է, նույնիսկ նրանցը, ովքեր այսօր, օրինակ, չեն համակրում ԲՀԿ-ին, բայց ընդդիմադիր հայացքներ ունեն»,- ասաց Աբովյանը։
Նրա խոսքով՝ այն, ինչ կատարվում է, անակնկալ չէ ո՛չ Գագիկ Ծառուկյանի, ո՛չ ԲՀԿ անդամների համար։ Այլ բան է, թե ինչ ծավալի և ուժայինների ինչպիսի ներգրավմամբ է գործողությունն իրականացվում։
Նա Ծառուկյանի տան խուզարկությունը «կիսառազմականացված օպերացիա» անվանեց (տունը հսկում են դիմակավորված, ինքնաձիգներով զինված հատուկջոկատայինները), շեշտեց՝ եթե նույն համառությամբ պաշտպանվեին Հայաստանի Հանրապետության շահերը, ապա մենք ավելի ապահով երկիր կունենայինք։
Աբովյանը չբացառեց, որ այս ամենն արվում է երկիրը Բաքվի և Անկարայի կողմից հրահանգված գործընթացներին նախապատրաստելու նպատակով։
Հիշեցնենք` հունիսի 9-ին Ծառուկյանին «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում թույլ չէին տվել մեկնել երկրից։ Նրա նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել առանձնապես խոշոր չափերով հարկերից խուսափելու հոդվածով։ Ըստ կուսակցության մամուլի խոսնակ Իվետա Տոնոյանի` Գագիկ Ծառուկյանը կնոջ հետ նախապես պլանավորած 2–3-օրյա այց ուներ, այդ նպատակով էր մեկնում երկրից։ Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ Ծառուկյանի նկատմամբ քրեական վարույթ նախաձեռնելուց հետո խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը։
Հունիսի 25-ին հայտնի դարձավ, որ Ծառուկյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու համար միջնորդություն է ներկայացվել ԿԸՀ։ Հանձնաժողովից հայտնել էին, որ միջնորդությունն ամենայն հավանականությամբ կքննվի հուլիսի 4-ից հետո։

Власть пытается не замолчать, а нейтрализовать оппозиционных лидеров: Абовян
Власть пытается не просто заставить замолчать, а вообще нейтрализовать оппозиционных лидеров. Об этом в разговоре с журналистами у дома лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна заявил кандидат в депутаты от предвыборного списка партии Арман Абовян.
Утром мы сообщили, что вооруженные спецназовцы ворвались в загородный дом Царукяна. Позже стало известно, что проводятся масштабные обыски почти во всех компаниях, входящих в состав концерна «Мульти Групп», а также в квартирах директоров этих организаций. По данным СМИ, правоохранительные органы вошли в дом Гагика Царукяна в рамках уголовного дела о отмывании денег.
«Это на самом деле прямая проявление фашизма... То, что сегодня происходит с Гагиком Царукяном, — это операция, основной целью которой является попытка сломать оппозицию. Это не только проблема Царукяна, но и всех, даже тех, кто сегодня, например, не поддерживает БПП, но имеет оппозиционные взгляды», — сказал Абовян.
По его словам, то, что происходит, не является неожиданностью ни для Гагика Царукяна, ни для членов БПП. Другое дело, какого масштаба и с каким количеством силовиков осуществляется операция.
Он назвал обыск в доме Царукяна «полувоенной операцией» (дом охраняют вооруженные спецназовцы в масках) и подчеркнул, что если бы с такой же настойчивостью защищали интересы Республики Армения, то у нас была бы более безопасная страна.
Абовян не исключил, что все это делается с целью подготовки страны к процессам, предписанным Баку и Анкарой.
Напомним, что 9 июня Царукяну не разрешили выезд из страны в международном аэропорту «Звартноц». В отношении него было возбуждено уголовное дело по статье о уклонении от уплаты налогов в особо крупных размерах. По словам пресс-секретаря партии Иветы Тоноян, Гагик Царукян собирался выехать из страны с женой на заранее запланированную 2-3-дневную поездку. Позже стало известно, что после возбуждения уголовного дела в отношении Царукяна была избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
25 июня стало известно, что в ЦИК подано ходатайство о лишении Царукяна неприкосновенности. В комиссии сообщили, что ходатайство, скорее всего, будет рассмотрено после 4 июля.