Հայաստանի դատախազությունն իր ներդրումն է ունեցել կիբեռհանցավորության դեմ միջազգային պայքարում. OCCRP-ն անդրադարձել է ՀՀ դատախազության կողմից Գերմանիային հանձնված անձի վերաբերյալ դատավճռին
06-07-2026 12:06 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Գլխավոր դատախազությունը 2024 թվականի մայիսի 10-ին տեղեկացրել էր, որ Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի որոշմամբ բավարարվել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության իրավասու մարմնի միջնորդությունը, և հանցավոր կազմակերպության կազմում առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն կատարելու մեջ մեղադրվող Մ.Բ.-ն հանձնվել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության իրավասու մարմիններին՝ «զանգերի կենտրոնի» (call center) միջոցով Գերմանիայում կատարված խարդախության համար քրեական պատասխանատվության ենթարկվելու նպատակով։
Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի բացահայտմամբ զբաղվող միջազգային հեղինակավոր հետաքննական լրագրողական կազմակերպությունը՝ OCCRP-ն (Organized Crime and Corruption Reporting Project), անդրադարձել է այս գործով Գերմանիայում կայացված դատավճռին՝ ներկայացնելով նաև գործի բացահայտման և հետագա ընթացքի հանգամանքները։
«Զանգերի կենտրոնի» միջոցով կատարված խարդախության առանցքային կազմակերպիչներից մեկը՝ Մ.Բ.-ն, Գերմանիայի դատարանի դատավճռով դատապարտվել է յոթ տարի և վեց ամիս ժամկետով ազատազրկման։ Դատարանը նաև որոշել է առգրավել հանցավոր ճանապարհով ստացված 2.4 միլիոն եվրոն։ Դատապարտված անձը խոստովանել է իր մեղքը։
Դատական ակտի համաձայն՝ Գերմանիայում տուժողներին պատճառված վնասը կազմել է շուրջ 8 միլիոն եվրո։ Բացի այդ, խարդախությունների կատարման նպատակով այլ հանցավոր խմբերին մասնագիտացված ծրագրային ապահովում տրամադրելու հետևանքով պատճառվել է ևս շուրջ 42 միլիոն եվրոյի վնաս։
Այսպիսով, Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունը, բավարարելով Գերմանիայի իրավասու մարմնի միջնորդությունը, նպաստել է միջազգային քրեական արդարադատության արդյունավետ իրականացմանը և կազմակերպված կիբեռհանցավորության դեմ պայքարին։

Прокуратура Армении внесла свой вклад в международную борьбу с киберпреступностью. OCCRP рассмотрел приговор по делу лица, переданного прокуратурой РА Германии.
06-07-2026 12:06 Армения Пресс-релизы
Генеральная прокуратура 10 мая 2024 года сообщила, что по решению Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян удовлетворено ходатайство компетентного органа Федеративной Республики Германия, и обвиняемый в совершении особо крупного мошенничества в составе преступной организации М.Б. был передан компетентным органам Федеративной Республики Германия с целью привлечения к уголовной ответственности за мошенничество, совершенное в Германии через «колл-центр» (call center).
Международная авторитетная следственная журналистская организация, занимающаяся раскрытием организованной преступности и коррупции, OCCRP (Проект по расследованию организованной преступности и коррупции), прокомментировала вынесенный в Германии приговор по этому делу, представив также обстоятельства раскрытия дела и его дальнейшего хода.
Один из ключевых организаторов мошенничества, совершенного через «колл-центр», М.Б., был приговорен судом Германии к семи годам и шести месяцам лишения свободы. Суд также постановил конфисковать 2.4 миллиона евро, полученных преступным путем. Осужденный признал свою вину.
Согласно судебному акту, причиненный ущерб пострадавшим в Германии составил около 8 миллионов евро. Кроме того, в результате предоставления специализированного программного обеспечения другим преступным группам для совершения мошенничества был причинен еще около 42 миллионов евро ущерба.
Таким образом, Генеральная прокуратура Республики Армения, удовлетворив ходатайство компетентного органа Германии, способствовала эффективному осуществлению международного уголовного правосудия и борьбе с организованной киберпреступностью.