Հայաստանի դատախազությունն իր ներդրումն է ունեցել կիբեռհանցավորության դեմ միջազգային պայքարում. OCCRP-ն անդրադարձել է ՀՀ դատախազության կողմից Գերմանիային հանձնված անձի վերաբերյալ դատավճռին
06-07-2026 12:06 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Գլխավոր դատախազությունը 2024 թվականի մայիսի 10-ին տեղեկացրել էր, որ Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի որոշմամբ բավարարվել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության իրավասու մարմնի միջնորդությունը, և հանցավոր կազմակերպության կազմում առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն կատարելու մեջ մեղադրվող Մ.Բ.-ն հանձնվել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության իրավասու մարմիններին՝ «զանգերի կենտրոնի» (call center) միջոցով Գերմանիայում կատարված խարդախության համար քրեական պատասխանատվության ենթարկվելու նպատակով։
Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի բացահայտմամբ զբաղվող միջազգային հեղինակավոր հետաքննական լրագրողական կազմակերպությունը՝ OCCRP-ն (Organized Crime and Corruption Reporting Project), անդրադարձել է այս գործով Գերմանիայում կայացված դատավճռին՝ ներկայացնելով նաև գործի բացահայտման և հետագա ընթացքի հանգամանքները։
«Զանգերի կենտրոնի» միջոցով կատարված խարդախության առանցքային կազմակերպիչներից մեկը՝ Մ.Բ.-ն, Գերմանիայի դատարանի դատավճռով դատապարտվել է յոթ տարի և վեց ամիս ժամկետով ազատազրկման։ Դատարանը նաև որոշել է առգրավել հանցավոր ճանապարհով ստացված 2.4 միլիոն եվրոն։ Դատապարտված անձը խոստովանել է իր մեղքը։
Դատական ակտի համաձայն՝ Գերմանիայում տուժողներին պատճառված վնասը կազմել է շուրջ 8 միլիոն եվրո։ Բացի այդ, խարդախությունների կատարման նպատակով այլ հանցավոր խմբերին մասնագիտացված ծրագրային ապահովում տրամադրելու հետևանքով պատճառվել է ևս շուրջ 42 միլիոն եվրոյի վնաս։
Այսպիսով, Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունը, բավարարելով Գերմանիայի իրավասու մարմնի միջնորդությունը, նպաստել է միջազգային քրեական արդարադատության արդյունավետ իրականացմանը և կազմակերպված կիբեռհանցավորության դեմ պայքարին։

The Prosecutor's Office of Armenia has contributed to the international fight against cybercrime. OCCRP has addressed the court ruling regarding the individual handed over to Germany by the RA Prosecutor's Office.
06-07-2026 12:06 Armenia Press release
The Prosecutor General's Office announced on May 10, 2024, that the request from the competent authority of the Federal Republic of Germany has been granted by the decision of the Prosecutor General of the Republic of Armenia, Anna Vardapetyan, and M.B., who is accused of committing large-scale fraud as part of a criminal organization, has been handed over to the competent authorities of the Federal Republic of Germany for criminal prosecution for fraud committed in Germany through a "call center."
The internationally recognized investigative journalism organization dealing with organized crime and corruption, OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project), has reported on the court ruling in Germany regarding this case, also presenting the circumstances of the case's disclosure and further developments.
M.B., one of the key organizers of the fraud carried out through the "call center," has been sentenced to seven years and six months of imprisonment by a German court. The court also decided to confiscate 2.4 million euros obtained through criminal means. The convicted individual has confessed to his guilt.
According to the court ruling, the damage caused to the victims in Germany amounted to approximately 8 million euros. In addition, due to the provision of specialized software to other criminal groups for the purpose of committing fraud, an additional damage of about 42 million euros was caused.
Thus, the Prosecutor's Office of the Republic of Armenia, by satisfying the request of the competent authority of Germany, has contributed to the effective implementation of international criminal justice and the fight against organized cybercrime.