«Հայաստան» դաշինքը կվերցնի մանդատները
«Մեզ համար պատգամավորական կարգավիճակը պաշտոն կամ հարմարավետություն չէ։ Այն լրացուցիչ գործիք է, իրավական ու քաղաքական գործիքակազմ և ամենօրյա հակազդեցության հնարավորություն։ Ուստի կարծում ենք՝ առաջիկա ծանր պայքարում պարտավոր ենք օգտագործել բոլոր հնարավոր միջոցները՝ իշխանության հակապետական ծրագրերի դեմ պայքարելու համար։ Մանդատը զենք է, և դրանից կամավոր հրաժարվելը կլինի անպատասխանատվություն մեր պետության և մեր ընտրողների հանդեպ»,- ասված է Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորած «Հայաստան» դաշինքի հայտարարությունում:
Նախօրեին էլ միլիարդատեր գործարար Սամվել Կարապետյանի առաջնորդած «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը հայտնեց Ազգային ժողովի մանդատները վերցնելու մասին:
«Որպեսզի Հայաստանում տեղի ունենա կարևոր փոփոխություն, պետք է երկու կարևոր բան. փողոցային պայքար և ԱԺ-ում ընդդմիության մեծ ներգրավվածություն: Այս համակցությունը կբերի մեծ փոփոխության: Մենք պատրաստվում ենք մարդկանց հրավիրել փողոց, այն ժամանակ երբ կտեսնենք մոտ հնարավորությունը փոփոխության: Ճիշտը մեր ուժի կողմից մանդատների վերցնելն է և ներկայացվածությունն է Ազգային ժողովում, որպեսզի ապահովի այն ներկայությունը, որը վաղը կաջակցի փողոցային պայքարին նաև»,- հայտարարել է «Ուժեղ Հայաստան»-ի խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանը:
Հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով 9-րդ գումարման ԱԺ-ում ներկայացված կլինեն «Քաղաքացիական պայմանագիրը»՝ 64 մանդատով, «Ուժեղ Հայաստանը»՝ 29 մանդատով և «Հայաստան» դաշինքը՝ 12 մանդատով:

Азатутюн. Второй президент Роберт Кочарян, возглавляющий союз «Армения», получит мандаты в Национальном собрании:
«Для нас статус депутата не является должностью или комфортом. Это дополнительный инструмент, правовой и политический инструмент, а также возможность ежедневного противодействия. Поэтому мы считаем, что в предстоящей тяжелой борьбе обязаны использовать все возможные средства для борьбы с антигосударственными программами власти. Мандат — это оружие, и добровольный отказ от него будет безответственностью перед нашим государством и нашими избирателями»,- говорится в заявлении союза «Армения» под руководством Роберта Кочаряна:
На днях миллиардер бизнесмен Самвел Карапетян, возглавляющий союз «Сильная Армения», объявил о получении мандатов в Национальном собрании:
«Чтобы в Армении произошли важные изменения, необходимо два важных условия: уличная борьба и большая вовлеченность оппозиции в НС. Эта комбинация приведет к большим изменениям. Мы собираемся призвать людей на улицы, когда увидим ближайшую возможность для изменений. Правильным является получение мандатов с нашей стороны и представительство в Национальном собрании, чтобы обеспечить то присутствие, которое завтра также поддержит уличную борьбу»,- заявил член совета «Сильная Армения» Нарек Карапетян:
По результатам парламентских выборов 7 июня в 9-м созыве НС будут представлены «Гражданский договор» с 64 мандатами, «Сильная Армения» с 29 мандатами и союз «Армения» с 12 мандатами: