«Հայաստան» դաշինքը կվերցնի մանդատները
«Մեզ համար պատգամավորական կարգավիճակը պաշտոն կամ հարմարավետություն չէ։ Այն լրացուցիչ գործիք է, իրավական ու քաղաքական գործիքակազմ և ամենօրյա հակազդեցության հնարավորություն։ Ուստի կարծում ենք՝ առաջիկա ծանր պայքարում պարտավոր ենք օգտագործել բոլոր հնարավոր միջոցները՝ իշխանության հակապետական ծրագրերի դեմ պայքարելու համար։ Մանդատը զենք է, և դրանից կամավոր հրաժարվելը կլինի անպատասխանատվություն մեր պետության և մեր ընտրողների հանդեպ»,- ասված է Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորած «Հայաստան» դաշինքի հայտարարությունում:
Նախօրեին էլ միլիարդատեր գործարար Սամվել Կարապետյանի առաջնորդած «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքը հայտնեց Ազգային ժողովի մանդատները վերցնելու մասին:
«Որպեսզի Հայաստանում տեղի ունենա կարևոր փոփոխություն, պետք է երկու կարևոր բան. փողոցային պայքար և ԱԺ-ում ընդդմիության մեծ ներգրավվածություն: Այս համակցությունը կբերի մեծ փոփոխության: Մենք պատրաստվում ենք մարդկանց հրավիրել փողոց, այն ժամանակ երբ կտեսնենք մոտ հնարավորությունը փոփոխության: Ճիշտը մեր ուժի կողմից մանդատների վերցնելն է և ներկայացվածությունն է Ազգային ժողովում, որպեսզի ապահովի այն ներկայությունը, որը վաղը կաջակցի փողոցային պայքարին նաև»,- հայտարարել է «Ուժեղ Հայաստան»-ի խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանը:
Հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով 9-րդ գումարման ԱԺ-ում ներկայացված կլինեն «Քաղաքացիական պայմանագիրը»՝ 64 մանդատով, «Ուժեղ Հայաստանը»՝ 29 մանդատով և «Հայաստան» դաշինքը՝ 12 մանդատով:

The "Armenia" alliance will take the mandates.
Azatutyun. The second president Robert Kocharian's led "Armenia" alliance will take the parliamentary mandates:
"For us, the status of a deputy is not a position or comfort. It is an additional tool, a legal and political toolkit, and an opportunity for daily resistance. Therefore, we believe that in the upcoming difficult struggle, we must use all possible means to fight against the anti-state programs of the authorities. The mandate is a weapon, and voluntarily giving it up would be irresponsibility towards our state and our voters," said the statement of the "Armenia" alliance led by Robert Kocharian.
The day before, billionaire businessman Samvel Karapetyan's led "Strong Armenia" alliance announced its intention to take the National Assembly mandates:
"In order for significant change to occur in Armenia, two important things are needed: street struggle and significant involvement of the opposition in the National Assembly. This combination will lead to great change. We are preparing to invite people to the streets when we see the nearest opportunity for change. The right thing is to take the mandates from our strength and to ensure representation in the National Assembly, so that it provides the presence that will also support the street struggle tomorrow," said Narek Karapetyan, a member of the "Strong Armenia" council.
According to the results of the parliamentary elections on June 7, the 9th convocation of the National Assembly will include "Civil Contract" with 64 mandates, "Strong Armenia" with 29 mandates, and the "Armenia" alliance with 12 mandates: