Հայկ Կոնջորյանի եղբոր բռնnւթյան ենթարկելու գործով 5 անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել․ ՔԿ
28-07-2026 13:50 Հայաստան Ի՞նչ է գրում մամուլը
Ըստ ԶԼՄ-ների՝ Ավետ Կոնջորյանը մի քանի անգամ անցել է Նաիրի Հակոբյանի տան մոտով և հայհոյանքներ հնչեցրել։
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանի եղբոր՝ Ավետ Կոնջորյանի ծեծի վարույթով 5 անձի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել։ Sputnik Արմենիային հայտնեցին ՀՀ քննչական կոմիտեից։
Քրեական հետապնդումները հարուցվել են ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 195-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (ֆիզիկական ներգործությունը, որը կատարվել է մի խումբ անձանց կողմից):
«Նրանցից 2-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է բացակայելու արգելքը և գրավը»,- հայտնեցին ՔԿ-ից։
Հիշեցնենք՝ երեկ ԶԼՄ-ները գրել էին, Հայկ Կոնջորյանի եղբորը Աբովյան քաղաքում իր տան շքամուտքի առաջ ծեծել են Կոտայքի մարզում բարձրահարկ շենքերի կառուցմամբ զբաղվող «Միլլոն Մայնինգ» ընկերության տնօրեն Բաբկեն Հովակիմյանը, նրա ընտանեկան վարորդ Ռոբերտ Սարգսյանը, Աբովյան համայնքի ավագանու ՔՊ-ական անդամ Նաիրի Հակոբյանը, շատերին հայտնի «Էլլարի Սաքոն», որը Նաիրի Հակոբյանի ընկերն է, Բաբկեն Հովակիմյանի ընկեր Գրիշա Գրիգորյանը և ոմն Ազատ Շահոյան:
Համացանցում տեսագրություն է հրապարակվել, որում 4 տղամարդիկ մոտենում են գետնին ընկած տղամարդուն (ենթադրաբար Ավետ Կոնջորյանն է. խմբ.), սկսում են ոտքերով և բռունցքներով հարվածներ հասցնել նրան, ապա հեռանում են:
ԶԼՄ-ների տեղեկություններով՝ Ավետ Կոնջորյանը պարբերաբար անցել է Նաիրի Հակոբյանի տան կողքով և հայհոյանքներ հնչեցնել։ Makaryan News-ը տեսանյութ էր հրապարակել, որում արձանագրված էր այն դրվագներից մեկը, երբ Կոնջորյանը, պարեկային մեքենայի ուղեկցությամբ, անցնում է Նաիրի Հակոբյանի տան մոտով և սեռական բնույթի հայհոյանքներ հնչեցնում։

По делу о насилии над братом Гайка Конжоряна возбуждено уголовное преследование в отношении 5 лиц: СК
28-07-2026 13:50 Армения Обзор прессы Диаспоры
Согласно СМИ, Авет Конжорян несколько раз проходил мимо дома Наири Хачикяна и произносил ругательства.
По делу о избиении Авета Конжоряна, брата руководителя фракции «Гражданский договор» в Национальном собрании РА Гайка Конжоряна, против 5 лиц возбуждено общественное уголовное преследование. Sputnik Армения сообщило из Следственного комитета РА.
Уголовные преследования возбуждены по пункту 5 части 2 статьи 195 Уголовного кодекса РА (физическое воздействие, совершенное группой лиц):
«В отношении 2 из них в качестве меры пресечения применены запрет на отсутствие и залог»,- сообщили из СК.
Напомним, что вчера СМИ сообщили, что брата Гайка Конжоряна избили перед входом в его дом в городе Абовян директор компании «Миллон Майнинг», занимающейся строительством многоэтажных домов в Котайкской области, Бабкен Ховакян, его семейный водитель Роберт Саргсян, член совета общины Абовян от КП Наири Хачикян, известный многим «Эллари Сако», который является другом Наири Хачикяна, друг Бабкена Ховакяна Гриша Григорян и некий Азат Шахоян:
В интернете опубликовано видео, на котором 4 мужчины подходят к лежащему на земле мужчине (предположительно, это Авет Конжорян - прим.), начинают наносить ему удары ногами и кулаками, а затем уходят.
Согласно информации СМИ, Авет Конжорян периодически проходил мимо дома Наири Хачикяна и произносил ругательства. Makaryan News опубликовал видео, на котором зафиксирован один из эпизодов, когда Конжорян, в сопровождении патрульной машины, проходит мимо дома Наири Хачикяна и произносит ругательства сексуального характера.