Հայկ Կոնջորյանի եղբոր բռնnւթյան ենթարկելու գործով 5 անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել․ ՔԿ
28-07-2026 13:50 Հայաստան Ի՞նչ է գրում մամուլը
Ըստ ԶԼՄ-ների՝ Ավետ Կոնջորյանը մի քանի անգամ անցել է Նաիրի Հակոբյանի տան մոտով և հայհոյանքներ հնչեցրել։
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանի եղբոր՝ Ավետ Կոնջորյանի ծեծի վարույթով 5 անձի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել։ Sputnik Արմենիային հայտնեցին ՀՀ քննչական կոմիտեից։
Քրեական հետապնդումները հարուցվել են ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 195-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (ֆիզիկական ներգործությունը, որը կատարվել է մի խումբ անձանց կողմից):
«Նրանցից 2-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է բացակայելու արգելքը և գրավը»,- հայտնեցին ՔԿ-ից։
Հիշեցնենք՝ երեկ ԶԼՄ-ները գրել էին, Հայկ Կոնջորյանի եղբորը Աբովյան քաղաքում իր տան շքամուտքի առաջ ծեծել են Կոտայքի մարզում բարձրահարկ շենքերի կառուցմամբ զբաղվող «Միլլոն Մայնինգ» ընկերության տնօրեն Բաբկեն Հովակիմյանը, նրա ընտանեկան վարորդ Ռոբերտ Սարգսյանը, Աբովյան համայնքի ավագանու ՔՊ-ական անդամ Նաիրի Հակոբյանը, շատերին հայտնի «Էլլարի Սաքոն», որը Նաիրի Հակոբյանի ընկերն է, Բաբկեն Հովակիմյանի ընկեր Գրիշա Գրիգորյանը և ոմն Ազատ Շահոյան:
Համացանցում տեսագրություն է հրապարակվել, որում 4 տղամարդիկ մոտենում են գետնին ընկած տղամարդուն (ենթադրաբար Ավետ Կոնջորյանն է. խմբ.), սկսում են ոտքերով և բռունցքներով հարվածներ հասցնել նրան, ապա հեռանում են:
ԶԼՄ-ների տեղեկություններով՝ Ավետ Կոնջորյանը պարբերաբար անցել է Նաիրի Հակոբյանի տան կողքով և հայհոյանքներ հնչեցնել։ Makaryan News-ը տեսանյութ էր հրապարակել, որում արձանագրված էր այն դրվագներից մեկը, երբ Կոնջորյանը, պարեկային մեքենայի ուղեկցությամբ, անցնում է Նաիրի Հակոբյանի տան մոտով և սեռական բնույթի հայհոյանքներ հնչեցնում։

Criminal proceedings have been initiated against 5 individuals in the case of the assault on Hayk Konjoryan's brother: Investigative Committee.
28-07-2026 13:50 Armenia Press of Diaspora
According to the media, Avet Konjoryan has passed by Nairi Hakobyan's house several times and has shouted insults.
A public criminal prosecution has been initiated against 5 individuals in connection with the assault on Avet Konjoryan, the brother of Hayk Konjoryan, the leader of the "Civil Contract" faction in the National Assembly of Armenia. This was reported to Sputnik Armenia by the Investigative Committee of Armenia.
The criminal prosecutions have been initiated under Article 195, Part 2, Clause 5 of the Criminal Code of Armenia (physical influence carried out by a group of individuals).
«For 2 of them, the measure of restraint applied is a prohibition on leaving and bail,» the Investigative Committee reported.
It should be noted that yesterday the media reported that Hayk Konjoryan's brother was assaulted in front of his house in Abovyan city by Babken Hovakimyan, the director of the "Million Mining" company engaged in the construction of high-rise buildings in Kotayk province, his family driver Robert Sargsyan, Nairi Hakobyan, a member of the Abovyan community council from the ruling party, the well-known "Ellari Sako," who is a friend of Nairi Hakobyan, Grisha Grigoryan, a friend of Babken Hovakimyan, and someone named Azat Shahoyan.
A video has been published online showing 4 men approaching a man lying on the ground (presumably Avet Konjoryan - ed.), starting to kick and punch him, and then leaving.
According to media reports, Avet Konjoryan has regularly passed by Nairi Hakobyan's house and shouted insults. Makaryan News published a video capturing one of the moments when Konjoryan, accompanied by a patrol car, passes by Nairi Hakobyan's house and shouts sexual insults.