Ի՞նչ ունեցվածք ունի «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար ընտրված Արթուր Խաչատրյանը
armlur.am  Երեկ մեկնարկեց ԱԺ 9-րդ գումարման առաջին նիստը։ Հիշեցնենք, որ Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար է ընտրվել ընդդիմադիր պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը։ Այս ֆոնին «Ժողովուրդ» օրաթերթն ուսումնասիրել է, թե ինչ է հայտարարագրել ընդդիմադիր պատգամավորը՝ 2021 թվականին պաշտոնը ստանձնելու պահից մինչև 2025 թվականը։
Արթուր Խաչատրյանի անցած աշխատանքային ուղին
Մինչ պատգամավորական գործունեություն ծավալելը, տնտեսագետ Արթուր Խաչատրյանը պետական կառավարման համակարգում տարբեր ղեկավար պաշտոններ է զբաղեցրել։ 2016-2017 թվականներին նա եղել է ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարի տեղակալ, որից հետո՝ 2017-2018 թվականներին, զբաղեցրել է ՀՀ Շիրակի մարզպետի պաշտոնը։ Այնուհետև, 2018 թվականի մայիսի 12-ից մինչև հոկտեմբերի 3-ը նշանակվել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար և պաշտոնից ազատվել հոկտեմբերի 4-ին։ 2019 թվականին նա նշանակվել է «Բիզնես Արմենիա» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, իսկ 2021 թվականի հունիսի 20-ին «Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի համապետական ընտրական ցուցակով ընտրվել է Ազգային ժողովի պատգամավոր։ Նա նաև Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն կուսակցության անդամ է։
2021-2025 թվականներին Արթուր Խաչատրյանի գույքը նկատելիորեն պակասել է․ եթե պաշտոնը ստանձնելիս նա հայտարարագրել էր 7 անշարժ գույք, ապա 2025 թվականի վերջին դրանց թիվը նվազել է՝ հասնելով 4-ի (բնակարանների վաճառքի և փոխանցման հետևանքով)։ Դրան զուգահեռ, անշարժ գույքի վաճառքից ստացված միջոցների հաշվին ավելացել են նրա բանկային ավանդներն ու դրամական հաշիվները
Խաչատրյանի  ունեցվածքը պաշտոնը ստանձնելու պահին
2021 թվականին պատգամավորի պաշտոնը ստանձնելու հայտարարագրում Արթուր Խաչատրյանը ներկայացրել էր յոթ անշարժ գույք։ Դրանց թվում էին Արաբկիրում գտնվող բնակարանի 1/3 բաժնային սեփականությունը (ձեռք բերված 2020թ․ այլ եղանակով), Արաբկիրում համատեղ սեփականությամբ գնված մեկ բնակարան, Դավթաշենում 2014 թվականին գնված բնակարան, Կենտրոն վարչական շրջանում ժառանգություն ստացված անհատական բնակելի տան 1/12 բաժնեմաս, Արաբկիրում գնված ավտոկայանատեղի, Աջափնյակում 2010 թվականին ժառանգած բնակարան և Կոտայքի մարզի Եղվարդ համայնքում ժառանգած հողամասի 1/6 բաժնեմաս։
Այդ պահին նա տրանսպորտային միջոց չի ունեցել։ Բանկային հաշիվներում առկա է եղել ընդամենը 20 ԱՄՆ դոլար, իսկ կանխիկ միջոցները կազմել են 3 միլիոն դրամ։ Հայտարարագրված է եղել նաև մեկ բաժնեմաս, որի արժեքը նշվել է 0 դրամ։ Եկամուտների բաժնում ներառված 12 միլիոն 232 հազար 686 դրամից 8 միլիոն 646 հազար 923 դրամը ստացված վարկ է եղել «Արդշինբանկ»-ից, 1 միլիոն 673 հազար 688 դրամը՝ «Ամերիաբանկ»-ից, իսկ 896 հազար 421 դրամը՝ «HSBC Բանկ Հայաստան»-ից։ Մնացած մասը ձևավորվել է Պետական կառավարման ակադեմիայից (405 հազար 452 դրամ), «Ավրորա մարդասիրական նախաձեռնություն» հիմնադրամից (315 հազար դրամ), ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից (180 հազար 25 դրամ), «Վիվատ Քոնսալթինգ» ՍՊԸ-ից (78 հազար դրամ) և Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանից (37 հազար 177 դրամ)։ Վարկերի մայր գումարի մնացորդը կազմել է 11 միլիոն 216 հազար 932 դրամ։ Նա հանդիսացել է «Ագրիմակ» ՍՊԸ-ի 100 տոկոս բաժնետերը, որը 2021 թվականի հուլիսի 30-ին 10 տարի ժամկետով հանձնել է հավատարմագրային կառավարման կնոջը՝ Գոհար Կարապետյանին։
2021 թվականի տարեկան հայտարարագիրը
2021 թվականի ընթացքում Արթուր Խաչատրյանը համատեղ սեփականությամբ ձեռք է բերել Արաբկիր վարչական շրջանում գտնվող բնակարան՝ 25 միլիոն 498 հազար 850 դրամ արժողությամբ, ինչպես նաև 1 միլիոն 950 հազար դրամ արժեքով ավտոկայանատեղի։ Տարվա վերջում նա շարունակել է տիրապետել ընդհանուր 7 անշարժ գույքի։
Տրանսպորտային միջոց տարվա ընթացքում չի ունեցել։ Տարվա վերջին բանկային հաշիվներում ունեցել է 724 հազար 627 դրամ, 326 ԱՄՆ դոլար և 4 ԱՄՆ դոլար, իսկ կանխիկ միջոցները կազմել են 3 միլիոն դրամ։ Տարեկան եկամուտները կազմել են 15 միլիոն 420 հազար 769 դրամ, որից 3 միլիոն 576 հազար 270 դրամը՝ ԱԺ-ից ստացված աշխատավարձն է, 405 հազար 452 դրամը՝ Պետական կառավարման ակադեմիայից, 315 հազար դրամը՝ «Ավրորա» հիմնադրամից, 397 հազար 974 դրամը՝ Ֆինանսների նախարարությունից, 78 հազար դրամը՝ «Վիվատ Քոնսալթինգ» ՍՊԸ-ից, իսկ 37 հազար 177 դրամը՝ Ֆրանսիական համալսարանից։ Բացի այդ, ներգրավվել են նոր վարկային միջոցներ, իսկ տարեվերջին վարկերի մայր գումարի մնացորդը կազմել է 10 միլիոն 610 հազար 896 դրամ։
2022 թվականի տարեկան հայտարարագիրը
2022 թվականի սկզբին ունեցած 7 անշարժ գույքից Արթուր Խաչատրյանը հունիսի 15-ին 51 միլիոն դրամով վաճառել է Դավթաշենում գտնվող բնակարանը Արա Գրիգորյան Մկրտչին։ Տարեվերջին նրա սեփականությունում մնացել է 6 անշարժ գույք։ Տրանսպորտային միջոց նույնպես չի հայտարարագրվել։
Տարվա վերջում պատգամավորը ձևավորել է 11 հազար ԱՄՆ դոլարի բանկային ավանդ։ Բանկային հաշիվներին առկա է եղել 868 հազար 619 դրամ, 2 հազար 495 դրամ, 36 դոլար և 4 դոլար, իսկ կանխիկ դրամական միջոցները կտրուկ աճել են՝ 3 միլիոնից հասնելով 25 միլիոն դրամի։ 2022 թվականի ընդհանուր եկամուտները կազմել են 7 միլիոն 858 հազար դրամ, որից 6 միլիոն 45 հազար 995 դրամը ԱԺ աշխատակազմից ստացված աշխատավարձն է, 848 հազար 540 դրամը՝ ավանդի տոկոս ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից, 792 հազար դրամը՝ «Մենեջմենթ Միքս Ինովացիոն Ակադեմիա»-ից, իսկ 171 հազար 465 դրամը՝ Ֆրանսիական համալսարանից։ Վարկային պարտավորությունների մնացորդը կազմել է 9 միլիոն 388 հազար 808 դրամ (որից 8 միլիոն 389 հազար 370 դրամը՝ հիփոթեքային վարկ)։
2023 թվականի տարեկան հայտարարագիրը
2023 թվականին անշարժ գույքի կազմում փոփոխություն չի եղել․ պահպանվել են նույն 6 գույքերը։ Սակայն հունվարի 23-ին պատգամավորը 2 միլիոն 500 հազար դրամով Վարդգես Կարապետյանից ձեռք է բերել 2010 թվականի արտադրության Mitsubishi մակնիշի ավտոմեքենա։
Բանկային ավանդը տարվա վերջում 11 հազար դոլարից աճել է՝ հասնելով 15 հազար ԱՄՆ դոլարի։ Բանկային հաշիվներում եղել է 2 միլիոն 635 հազար 270 դրամ, 700 դրամ, 12 եվրո, 49 դոլար և 104 դոլար։ Կանխիկ միջոցները նվազել են՝ 25 միլիոնից դառնալով 23 միլիոն դրամ։ Տարեկան եկամուտները կազմել են 11 միլիոն 281 հազար 573 դրամ, որից 10 միլիոն 239 հազար 748 դրամը՝ ԱԺ աշխատավարձ, 824 հազար 286 դրամը՝ Ֆինանսների նախարարությունից ստացված այլ եկամուտ, 142 հազար 539 դրամը՝ Ֆրանսիական համալսարանից, իսկ 75 հազար դրամը՝ «Մենեջմենթ Միքս»-ից։ Վարկային պարտավորությունների մնացորդը նվազել է՝ հասնելով 7 միլիոն 422 հազար 525 դրամի (որից 7 միլիոն 212 հազար 687 դրամը՝ հիփոթեք)։
2024 թվականի տարեկան հայտարարագիրը
2024 թվականի ընթացքում անշարժ գույքերի և տրանսպորտային միջոցի կազմը մնացել է անփոփոխ (6 անշարժ գույք և 1 Mitsubishi ավտոմեքենա)։ Հայտարարագրված է եղել նաև 2019 թվականին ձեռք բերված 0 դրամ արժեքով բաժնեմաս։
Բանկային ավանդները տարեվերջին կազմել են 2 միլիոն 78 հազար 132 դրամ և 15 հազար ԱՄՆ դոլար։ Բանկային հաշիվներին եղել է 2 միլիոն 764 հազար 900 դրամ, 12 եվրո, 100 հազար 814 դրամ, 187 դոլար, 104 դոլար և 436 հազար 360 դրամ։ Կանխիկ դրամական միջոցներն աճել են՝ հասնելով 25 միլիոն դրամի։ 2024 թվականի եկամուտները կազմել են 13 միլիոն 557 հազար 909 դրամ, որոնց թվում են՝ ԱԺ աշխատավարձը (10 միլիոն 727 հազար 72 դրամ), «Մենեջմենթ Միքս»-ից ստացված եկամուտը (1 միլիոն 656 հազար դրամ), եկամտային հարկի վերադարձը (740 հազար 946 դրամ), Ֆրանսիական համալսարանից ստացված վարձատրությունը (ընդհանուր շուրջ 293 հազար դրամ) և Արդշինբանկից ստացված ավանդի տոկոսը (367 դոլար)։ Վարկային պարտավորությունների մնացորդը կազմել է 7 միլիոն 471 հազար 92 դրամ։ «Ագրիմակ» ՍՊԸ-ի բաժնեմասը 2022թ․ հունիսից փոխանցվել է «Էլ Ֆոր» Հաշվապահական Կենտրոն ՍՊԸ-ի հավատարմագրային կառավարմանը։
2025 թվականի տարեկան հայտարարագիրը
2025 թվականի ընթացքում Արթուր Խաչատրյանը օտարել է երկու բնակարան։ Հոկտեմբերի 22-ին Աջափնյակի բնակարանը «այլ» եղանակով՝ 0 դրամ արժեքով փոխանցվել է Աննա Աբրահամյանին, իսկ նոյեմբերի 26-ին Արաբկիրի բնակարանը 42 միլիոն 322 հազար 500 դրամով վաճառվել է Կոնստանտին Կովալենկոյին։ Տարեվերջին նրա սեփականությունում մնացել է 4 անշարժ գույք։
Տրանսպորտային միջոցների մասով՝ դեկտեմբերի 29-ին պատգամավորը 5 միլիոն 200 հազար դրամով գնել է 2013 թվականի արտադրության ևս մեկ Mitsubishi ավտոմեքենա՝ տարեվերջին ունենալով 2 ավտոմեքենա։
Տարեվերջին բանկային ավանդները կազմել են 30 հազար դոլար, 20 միլիոն դրամ, 2,500 դոլար, 3 միլիոն 982 հազար 347 դրամ և 15 հազար դոլար։ Բանկային հաշիվներում եղել են տարբեր արտույթներով միջոցներ, այդ թվում՝ 8 միլիոն 232 հազար 524 դրամ և 2 միլիոն 129 հազար 747 դրամ։ Կանխիկ դրամը նվազել է՝ կազմելով 10 միլիոն 500 հազար դրամ։
2025 թվականի ընդհանուր եկամուտները կազմել են 60 միլիոն 882 հազար 96 դրամ։ Դրանց մեջ ամենամեծ բաժինն ունեն գույքի վաճառքից ստացված 42 միլիոն 322 հազար 500 դրամը և ԱԺ-ից ստացած 13 միլիոն 368 հազար 228 դրամ աշխատավարձը։ Բացի այդ, հայտարարագրվել է 2 միլիոն 400 հազար դրամ նվիրատվություն Ստեփան ԴերԲեդրոսյանից, 1 միլիոն 745 հազար դրամ՝ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանից, 721 հազար 268 դրամ՝ եկամտային հարկի վերադարձ, 213 հազար 600 դրամ՝ Ֆրանսիական համալսարանից, 75 հազար 500 դրամ՝ ավանդի տոկոս և 36 հազար դրամ՝ «Մենեջմենթ Միքս»-ից։
Վարկային պարտավորությունների մայր գումարի մնացորդը կազմել է 8 միլիոն 267 հազար 46 դրամ։ Ծախսերի բաժնում նշվել է 3 միլիոն դրամ հանգստի ճանապարհածախս, 3 միլիոն 884 հազար 843 դրամ՝ անշարժ գույքի վերանորոգման համար, և 3 միլիոն 250 հազար դրամ՝ որպես այլ միանվագ ծախս։

03-08-2026 16:04 Армения Обзор прессы Диаспоры
Перед тем как начать депутатскую деятельность, экономист Артур Хачатрян занимал различные руководящие должности в системе государственного управления. В 2016-2017 годах он был заместителем министра территориального управления и развития РА, а затем, в 2017-2018 годах, занимал должность губернатора Ширакской области РА. Затем, с 12 мая 2018 года по 3 октября, он был назначен министром сельского хозяйства РА и освобожден от должности 4 октября. В 2019 году он был назначен председателем совета попечителей фонда «Бизнес Армения», а 20 июня 2021 года был избран депутатом Национального собрания по общенациональному избирательному списку блока партий «Армения». Он также является членом партии Армянская революционная федерация.
С 2021 по 2025 годы имущество Артура Хачатряна заметно уменьшилось: если на момент вступления в должность он задекларировал 7 объектов недвижимости, то к концу 2025 года их количество сократилось до 4 (в результате продажи и передачи квартир). Параллельно с этим, на средства, полученные от продажи недвижимости, увеличились его банковские вклады и денежные счета.
Имущество Хачатряна на момент вступления в должность
В декларации о вступлении в должность депутата в 2021 году Артур Хачатрян представил семь объектов недвижимости. Среди них была 1/3 доля квартиры в Арабкире (приобретенная в 2020 году другим способом), одна квартира, купленная в совместной собственности в Арабкире, квартира, купленная в Давташене в 2014 году, 1/12 доля индивидуального жилого дома, унаследованного в административном районе Центр, парковка, купленная в Арабкире, квартира, унаследованная в Аджапняке в 2010 году, и 1/6 доля земельного участка, унаследованного в общине Ехвард Котайкской области.
В тот момент у него не было транспортных средств. На банковских счетах было всего 20 долларов США, а наличные средства составили 3 миллиона драмов. Также была задекларирована одна доля, стоимость которой была указана в 0 драмов. Из задекларированных доходов в 12 миллионов 232 тысячи 686 драмов 8 миллионов 646 тысяч 923 драма составил полученный кредит от «Ардашинбанка», 1 миллион 673 тысячи 688 драмов — от «Америабанка», а 896 тысяч 421 драм — от «HSBC Банк Армения». Остальная часть была сформирована из Государственной академии управления (405 тысяч 452 драма), фонда «Аврора гуманитарная инициатива» (315 тысяч драмов), Министерства финансов РА (180 тысяч 25 драмов), компании «Виват Консалтинг» (78 тысяч драмов) и Французского университета в Армении (37 тысяч 177 драмов). Остаток основного долга по кредитам составил 11 миллионов 216 тысяч 932 драма. Он являлся 100% владельцем компании «Агримак», которая 30 июля 2021 года передала доверительное управление своей супруге Гохар Карапетян.
Годовая декларация за 2021 год
В течение 2021 года Артур Хачатрян в совместной собственности приобрел квартиру в административном районе Арабкир стоимостью 25 миллионов 498 тысяч 850 драмов, а также парковку стоимостью 1 миллион 950 тысяч драмов. В конце года он продолжал владеть в общей сложности 7 объектами недвижимости.
Транспортных средств в течение года не было. На конец года на банковских счетах было 724 тысячи 627 драмов, 326 долларов США и 4 доллара, а наличные средства составили 3 миллиона драмов. Годовые доходы составили 15 миллионов 420 тысяч 769 драмов, из которых 3 миллиона 576 тысяч 270 драмов — это зарплата, полученная из Национального собрания, 405 тысяч 452 драма — из Государственной академии управления, 315 тысяч драмов — из фонда «Аврора», 397 тысяч 974 драма — из Министерства финансов, 78 тысяч драмов — из компании «Виват Консалтинг», а 37 тысяч 177 драмов — из Французского университета. Кроме того, были привлечены новые кредитные средства, а на конец года остаток основного долга по кредитам составил 10 миллионов 610 тысяч 896 драмов.
Годовая декларация за 2022 год
Среди 7 объектов недвижимости, которые у него были в начале 2022 года, Артур Хачатрян 15 июня продал квартиру в Давташене за 51 миллион драмов Ара Григоряну Мкртчяну. К концу года в его собственности осталось 6 объектов недвижимости. Транспортное средство также не было задекларировано.
На конец года депутат сформировал банковский вклад на сумму 11 тысяч долларов. На банковских счетах было 868 тысяч 619 драмов, 2 тысячи 495 драмов, 36 евро и 4 доллара, а наличные средства резко увеличились — с 3 миллионов до 25 миллионов драмов. Общие доходы за 2022 год составили 7 миллионов 858 тысяч драмов, из которых 6 миллионов 45 тысяч 995 драмов — это зарплата, полученная из аппарата Национального собрания, 848 тысяч 540 драмов — проценты по вкладу от Министерства финансов, 792 тысячи драмов — от «Менеджмент Микс Инновационная Академия», а 171 тысяча 465 драмов — от Французского университета. Остаток кредитных обязательств составил 9 миллионов 388 тысяч 808 драмов (из которых 8 миллионов 389 тысяч 370 драмов — ипотечный кредит).
Годовая декларация за 2023 год
В 2023 году состав объектов недвижимости не изменился: осталось 6 объектов. Однако 23 января депутат приобрел автомобиль марки Mitsubishi 2010 года выпуска у Варгеса Карапетяна за 2 миллиона 500 тысяч драмов.
Банковский вклад на конец года увеличился с 11 тысяч долларов до 15 тысяч долларов. На банковских счетах было 2 миллиона 635 тысяч 270 драмов, 700 драмов, 12 евро, 49 долларов и 104 доллара. Наличность уменьшилась — с 25 миллионов до 23 миллионов драмов. Годовые доходы составили 11 миллионов 281 тысяча 573 драма, из которых 10 миллионов 239 тысяч 748 драмов — это зарплата из Национального собрания, 824 тысячи 286 драмов — это другие доходы от Министерства финансов, 142 тысячи 539 драмов — от Французского университета, а 75 тысяч драмов — от «Менеджмент Микс». Остаток кредитных обязательств уменьшился до 7 миллионов 422 тысячи 525 драмов (из которых 7 миллионов 212 тысяч 687 драмов — ипотечный кредит).
Годовая декларация за 2024 год
В 2024 году состав объектов недвижимости и транспортных средств остался неизменным (6 объектов недвижимости и 1 автомобиль Mitsubishi). Также была задекларирована доля, приобретенная в 2019 году, стоимостью 0 драмов.
Банковские вклады на конец года составили 2 миллиона 78 тысяч 132 драма и 15 тысяч долларов. На банковских счетах было 2 миллиона 764 тысячи 900 драмов, 12 евро, 100 тысяч 814 драмов, 187 долларов, 104 доллара и 436 тысяч 360 драмов. Наличность увеличилась до 25 миллионов драмов. Доходы за 2024 год составили 13 миллионов 557 тысяч 909 драмов, среди которых зарплата из Национального собрания (10 миллионов 727 тысяч 72 драма), доход от «Менеджмент Микс» (1 миллион 656 тысяч драмов), возврат налога на доходы (740 тысяч 946 драмов), вознаграждение от Французского университета (всего около 293 тысяч драмов) и проценты по вкладу от Ардашинбанка (367 долларов). Остаток кредитных обязательств составил 7 миллионов 471 тысяча 92 драма. Доля в компании «Агримак» с июня 2022 года была передана в доверительное управление компании «Эл Фор» бухгалтерский центр.
Годовая декларация за 2025 год
В 2025 году Артур Хачатрян продал две квартиры. 22 октября квартира в Аджапняке была передана «иным» способом за 0 драмов Анне Абраамян, а 26 ноября квартира в Арабкире была продана Константину Коваленко за 42 миллиона 322 тысячи 500 драмов. К концу года в его собственности осталось 4 объекта недвижимости.
Что касается транспортных средств, 29 декабря депутат купил еще один автомобиль Mitsubishi 2013 года выпуска за 5 миллионов 200 тысяч драмов, к концу года имея 2 автомобиля.
На конец года банковские вклады составили 30 тысяч долларов, 20 миллионов драмов, 2,500 долларов, 3 миллиона 982 тысячи 347 драмов и 15 тысяч долларов. На банковских счетах были средства различных валют, включая 8 миллионов 232 тысячи 524 драма и 2 миллиона 129 тысяч 747 драмов. Наличность уменьшилась до 10 миллионов 500 тысяч драмов.
Общие доходы за 2025 год составили 60 миллионов 882 тысячи 96 драмов. Наибольшую долю составили 42 миллиона 322 тысячи 500 драмов, полученные от продажи имущества, и 13 миллионов 368 тысяч 228 драмов зарплаты из Национального собрания. Кроме того, была задекларирована пожертвование в размере 2 миллионов 400 тысяч драмов от Степана ДерБедросяна, 1 миллион 745 тысяч драмов от Американского университета Армении, 721 тысяча 268 драмов — возврат налога на доходы, 213 тысяч 600 драмов от Французского университета, 75 тысяч 500 драмов — проценты по вкладу и 36 тысяч драмов от «Менеджмент Микс».
Остаток основного долга по кредитам составил 8 миллионов 267 тысяч 46 драмов. В разделе расходов указано 3 миллиона драмов на дорожные расходы на отдых, 3 миллиона 884 тысячи 843 драма на ремонт недвижимости и 3 миллиона 250 тысяч драмов как другие единовременные расходы.