«Իմ կինը «Հայփոստ»-ի պատմության մեջ ամենացածր աշխատավարձ ստացող տնօրենն է երբևէ». Կոնջորյան
azatutyun.am «Քաղաքացիական պայմանագրից» Ազգային ժողովի փոխնախագահի թեկնածու, նախորդ գումարման խորհրդարանում իշխանական խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանն, այսօր պատասխանելով կնոջ աշխատավարձի վերաբերյալ «Հայաստան» խմբակցությունից Ագնեսա Խամոյանի հարցին, հայտարարեց. «Իմ կինը «Հայփոստ»-ի պատմության մեջ ամենացածր աշխատավարձ ստացող տնօրենն է երբևէ»:
«Հայփոստ»-ի պատմության մեջ չի եղել տնօրեն, որ ստանա այնքան աշխատավարձ, ինչքան ստացել է իմ կինը», - ասաց Կոնջորյանը:
Նա նշեց, որ իր կինը տնօրեն նշանակվելուց առաջ 5 տարի աշխատել է «Հայփոստ»-ում, եղել է վարչության ղեկավար: «Եղել է մրցույթ, իմ կինը մասնակցելով մրցույթին, ընտրվել է «Հայփոստ» ընկերության տնօրեն»:
Շուշան Ալեքսանյանը 2024 թվականի նոյեմբերին դարձել է փոստային կապի ազգային օպերատոր «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի տնօրեն։ «Հայփոստ»-ն ամբողջությամբ պետական ընկերություն է։ Ըստ Ալեքսանյանի՝ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով ներկայացրած հայտարարագրի՝ այս պաշտոնում նրա տարեկան աշխատավարձը գերազանցում է 118 հազար դոլարը, ըստ այդմ՝ իշխանական պատգամավորի կինը պետական ընկերությունից ամսական ստանում է ավելի քան 3.6 մլն դրամ կամ մոտ 10 հազար դոլար աշխատավարձ։
Փաստացի, «Ազատության» հարցումներին «Հայփոստ»-ի և այն կառավարող Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության պատասխաններից հնարավոր չէ հասկանալ՝ որքանով է ընկերության տնօրենի մրցույթը եղել անաչառ ու մրցակցային: Պաշտոնական աղբյուրները հրաժարվել են նաև մանրամասնել՝ ինչպես է գոյացել «Հայփոստ»-ի տնօրենի աշխատավարձը:

«Моя жена - самый низкооплачиваемый директор в истории «Хайпост»». Конжорян
azatutyun.am «Кандидат на пост вице-спикера Национального собрания от «Гражданского договора», руководитель фракции правящей партии в предыдущем созыве парламента Гайк Конжорян, сегодня, отвечая на вопрос Агнесы Хамоян из фракции «Армения» о зарплате своей жены, заявил: «Моя жена является директором, получающим самую низкую зарплату в истории «Армянского почта»»:
«В истории «Армянского почта» не было директора, который бы получал такую зарплату, какую получает моя жена», - сказал Конжорян:
Он отметил, что его жена работала в «Армянском почте» 5 лет до назначения директором, была руководителем управления. «Прошел конкурс, моя жена, участвуя в конкурсе, была выбрана директором компании «Армянский почта»»:
Шушан Александян в ноябре 2024 года стала директором национального оператора почтовой связи «Армянский почта» ОАО. «Армянский почта» является полностью государственной компанией. По словам Александян, согласно декларации, представленной Комиссии по предотвращению коррупции, ее годовая зарплата на этой должности превышает 118 тысяч долларов, соответственно, жена депутата от правящей партии получает из государственной компании более 3.6 миллиона драмов или около 10 тысяч долларов в месяц.
Фактически, на вопросы «Свободы» невозможно понять из ответов «Армянского почта» и Министерства высоких технологий, управляющего им, насколько конкурс на должность директора компании был беспристрастным и конкурентным. Официальные источники также отказались уточнить, как была сформирована зарплата директора «Армянского почта».