ԱԺ-ում շարունակվում է քննարկվել խոսնակի ընտրության հարցը
Ազատություն. Ազգային ժողովում շարունակվում է խոսնակի թեկնածուի պաշտոնի հարցի քննարկումը։ Շարունակվում են իշխանության և ընդդիմության ներկայացուցիչների ելույթները, որից հետո տեղի կունենա քվեարկությունը։
ԱԺ նախագահի պաշտոնին առաջադրվել է միայն «Քաղաքացիական պայմանագրից» Ռուբեն Ռուբինյանի թեկնածությունը, ով նախորդ խորհրդարանում ԱԺ փոխխոսնակն էր:
ԱԺ ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Աննա Գրիգորյանը հայտարարեց, որ «Հայաստան» խմբակցությունը չի մասնակցելու ԱԺ նախագահի ընտրության փակ քվեարկությանը: «Ուժեղ Հայաստան»-ից հայտնեցին՝ դեմ են քվեարկելու Ռուբեն Ռուբինյանի թեկնածությանը:
«Քաղաքացիական պայմանագրի» անունից ելույթ ունեցավ պատգամավոր Արայիկ Հարությունյանը, ով հայտարարեց, որ միաձայն կողմ են քվեարկելու Ռուբեն Ռուբինյանի թեկնածությանը:
«Ուժեղ Հայաստան» ընդդիմադիր խմբակցության Աժ փոխնախագահի թեկնածուն Արամ Վարդևանյան է: ԱԺ նախագահի երեք տեղակալներից մեկի, ինչպես նաև մշտական հանձնաժողովներից չորսի նախագահների պաշտոնները օրենքով հատկացված են ընդդիմությանը:
Նախօրեին ԱԺ նախագահի թեկնածու Ռուբեն Ռուբինյանն առաջարկով դիմել էր ընդդիմությանը՝ կոտրել ձևավորված համազգային կոնսենսուսը, որ այս խորհրդարանը լինելու է ավելի վատը, քան նախորդը, վեճերի ու վիրավորանքների վայր։
Ռուբինյանը նշել էր՝ դրա պատճառները խորն են, որովհետև ընդդիմությունը թավշյա հեղափոխության արդյունքները չի ընդունել, ինչն ավելի է խորացել 2021-ին:
ԱԺ նախագահի թեկնածուն բարեկիրթ, թեև սուր բանավեճի առաջարկ է արել, նաև կոչ արել սկսել զրոյական կետից:
Երեկ իր ելույթի վերջում Ռուբինյանը հայտարարեց՝ եթե ընդդիմությունն ընդունի իր առաջարկները, իրենք էլ կոռեկտ կաշխատեն, իսկ եթե ոչ, հին մեթոդներին են դիմելու, ՔՊ-ն պատրաստ է դրան՝ «բառիս ամենակոշտ իմաստով»:

В Национальном собрании продолжается обсуждение вопроса выбора спикера.
Азатутюн. В Национальном собрании продолжается обсуждение вопроса о кандидатуре спикера. Продолжаются выступления представителей власти и оппозиции, после чего состоится голосование.
На пост спикера Национального собрания выдвинут только кандидат от «Гражданского контракта» Рубен Рубинян, который был заместителем спикера в предыдущем парламенте:
Лидер оппозиционной фракции «Армения» Анна Григорян заявила, что фракция «Армения» не будет участвовать в закрытом голосовании по выбору спикера Национального собрания. От «Сильной Армении» сообщили, что будут голосовать против кандидатуры Рубена Рубиняна:
От имени «Гражданского контракта» выступил депутат Араик Харутюнян, который заявил, что они единогласно проголосуют за кандидатуру Рубена Рубиняна:
Кандидат на пост заместителя председателя Национального собрания от оппозиционной фракции «Сильная Армения» — Арам Вардеваян. Должности трех заместителей председателя Национального собрания, а также председателей четырех постоянных комиссий по закону отведены оппозиции:
На днях кандидат в председатели Национального собрания Рубен Рубинян обратился к оппозиции с предложением разрушить сложившийся общенациональный консенсус, что этот парламент будет хуже предыдущего, местом споров и оскорблений.
Рубинян отметил, что причины этого глубокие, поскольку оппозиция не приняла результаты бархатной революции, что еще больше усугубилось в 2021 году:
Кандидат в председатели Национального собрания предложил вежливый, хотя и острый дебат, а также призвал начать с нуля:
Вчера в конце своего выступления Рубинян заявил, что если оппозиция примет его предложения, они тоже будут работать корректно, а если нет, то обратятся к старым методам, ПП готова к этому — «в самом жестком смысле моего слова»: