ԱԺ-ում շարունակվում է քննարկվել խոսնակի ընտրության հարցը
Ազատություն. Ազգային ժողովում շարունակվում է խոսնակի թեկնածուի պաշտոնի հարցի քննարկումը։ Շարունակվում են իշխանության և ընդդիմության ներկայացուցիչների ելույթները, որից հետո տեղի կունենա քվեարկությունը։
ԱԺ նախագահի պաշտոնին առաջադրվել է միայն «Քաղաքացիական պայմանագրից» Ռուբեն Ռուբինյանի թեկնածությունը, ով նախորդ խորհրդարանում ԱԺ փոխխոսնակն էր:
ԱԺ ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Աննա Գրիգորյանը հայտարարեց, որ «Հայաստան» խմբակցությունը չի մասնակցելու ԱԺ նախագահի ընտրության փակ քվեարկությանը: «Ուժեղ Հայաստան»-ից հայտնեցին՝ դեմ են քվեարկելու Ռուբեն Ռուբինյանի թեկնածությանը:
«Քաղաքացիական պայմանագրի» անունից ելույթ ունեցավ պատգամավոր Արայիկ Հարությունյանը, ով հայտարարեց, որ միաձայն կողմ են քվեարկելու Ռուբեն Ռուբինյանի թեկնածությանը:
«Ուժեղ Հայաստան» ընդդիմադիր խմբակցության Աժ փոխնախագահի թեկնածուն Արամ Վարդևանյան է: ԱԺ նախագահի երեք տեղակալներից մեկի, ինչպես նաև մշտական հանձնաժողովներից չորսի նախագահների պաշտոնները օրենքով հատկացված են ընդդիմությանը:
Նախօրեին ԱԺ նախագահի թեկնածու Ռուբեն Ռուբինյանն առաջարկով դիմել էր ընդդիմությանը՝ կոտրել ձևավորված համազգային կոնսենսուսը, որ այս խորհրդարանը լինելու է ավելի վատը, քան նախորդը, վեճերի ու վիրավորանքների վայր։
Ռուբինյանը նշել էր՝ դրա պատճառները խորն են, որովհետև ընդդիմությունը թավշյա հեղափոխության արդյունքները չի ընդունել, ինչն ավելի է խորացել 2021-ին:
ԱԺ նախագահի թեկնածուն բարեկիրթ, թեև սուր բանավեճի առաջարկ է արել, նաև կոչ արել սկսել զրոյական կետից:
Երեկ իր ելույթի վերջում Ռուբինյանը հայտարարեց՝ եթե ընդդիմությունն ընդունի իր առաջարկները, իրենք էլ կոռեկտ կաշխատեն, իսկ եթե ոչ, հին մեթոդներին են դիմելու, ՔՊ-ն պատրաստ է դրան՝ «բառիս ամենակոշտ իմաստով»:

The issue of the speaker's election continues to be discussed in the National Assembly.
Azatutyun. The discussion on the candidacy for the position of Speaker of the National Assembly continues. The speeches of representatives from both the government and the opposition are ongoing, after which a vote will take place.
Only Ruben Rubinyan's candidacy from the "Civil Contract" party has been nominated for the position of Speaker of the National Assembly, who was the Deputy Speaker in the previous parliament.
The leader of the opposition "Armenia" faction, Anna Grigoryan, announced that the "Armenia" faction will not participate in the closed voting for the election of the Speaker of the National Assembly. The "Strong Armenia" faction stated that they will vote against Ruben Rubinyan's candidacy:
Deputy Arayik Harutyunyan spoke on behalf of the "Civil Contract," declaring that they will unanimously vote in favor of Ruben Rubinyan's candidacy:
The candidate for the vice president of the National Assembly from the "Strong Armenia" opposition faction is Aram Vardevanyan. The positions of three deputy speakers of the National Assembly, as well as the chairpersons of four permanent committees, are legally allocated to the opposition:
The day before, the candidate for Speaker of the National Assembly, Ruben Rubinyan, addressed the opposition with a proposal to break the established national consensus that this parliament will be worse than the previous one, a place of disputes and insults.
Rubinyan noted that the reasons for this are deep, as the opposition has not accepted the results of the Velvet Revolution, which has deepened further in 2021:
The candidate for Speaker of the National Assembly proposed a civilized, albeit sharp debate, and also called for starting from scratch.
Yesterday, at the end of his speech, Rubinyan stated that if the opposition accepts his proposals, they will work correctly, but if not, they will resort to old methods, and the Civil Contract is ready for that "in the harshest sense of the word":