Մաքսանենգները Մեծ Բրիտանիայից Իսպանիա են տեղափոխում անօրինական ներգաղթյալների
shantnews. Ըստ Telegraph-ի՝ Մեծ Բրիտանիայից անօրինական միգրանտներին վերաուղղորդում են դեպի Իսպանիա՝ այնտեղ գործող փախստականների համաներման պատճառով։
2026 թվականի ապրիլին Իսպանիայի կառավարությունը հաստատեց ներգաղթի օրենսդրության բարեփոխում, որը թույլ տվեց Աֆրիկայից և Մերձավոր Արևելքից մոտ կես միլիոն անօրինական միգրանտների օրինականացնել իրենց մնալը Եվրոպայում։ Լրատվամիջոցները այս ծրագիրն անվանեցին «ներգաղթի համաներում»։
«Անօրինական միգրանտներին Մեծ Բրիտանիայից Լա Մանշով են ուղղորդում դեպի այլ երկրներ՝ Իսպանիայի ներգաղթային համաներումից օգտվելու համար», – հաղորդում է թերթը։
Ըստ Telegraph-ի՝ մարդկանց անօրինական տեղափոխողները օգտվում են սահմանային վերահսկողության թույլ պայմաններից՝ Մեծ Բրիտանիայից Ֆրանսիա միգրանտներ տեղափոխելու համար՝ նրանց թաքցնելով բեռնատարներում՝ հետագայում Լա Մանշի վրայով լաստանավով կամ գնացքով տեղափոխելու համար։

Smugglers are transporting illegal immigrants from Great Britain to Spain.
shantnews. According to the Telegraph, illegal migrants from Great Britain are being redirected to Spain due to the amnesty for refugees there.
In April 2026, the Spanish government approved a reform of immigration legislation that allowed nearly half a million illegal migrants from Africa and the Middle East to legalize their stay in Europe. The media referred to this program as the "immigration amnesty."
"Illegal migrants are being directed from Great Britain across the English Channel to other countries to take advantage of Spain's immigration amnesty," the newspaper reports.
According to the Telegraph, human traffickers are taking advantage of the weak border controls to transport migrants from Great Britain to France, hiding them in trucks for later transfer across the English Channel by ferry or train.