Մաքսանենգները Մեծ Բրիտանիայից Իսպանիա են տեղափոխում անօրինական ներգաղթյալների
shantnews. Ըստ Telegraph-ի՝ Մեծ Բրիտանիայից անօրինական միգրանտներին վերաուղղորդում են դեպի Իսպանիա՝ այնտեղ գործող փախստականների համաներման պատճառով։
2026 թվականի ապրիլին Իսպանիայի կառավարությունը հաստատեց ներգաղթի օրենսդրության բարեփոխում, որը թույլ տվեց Աֆրիկայից և Մերձավոր Արևելքից մոտ կես միլիոն անօրինական միգրանտների օրինականացնել իրենց մնալը Եվրոպայում։ Լրատվամիջոցները այս ծրագիրն անվանեցին «ներգաղթի համաներում»։
«Անօրինական միգրանտներին Մեծ Բրիտանիայից Լա Մանշով են ուղղորդում դեպի այլ երկրներ՝ Իսպանիայի ներգաղթային համաներումից օգտվելու համար», – հաղորդում է թերթը։
Ըստ Telegraph-ի՝ մարդկանց անօրինական տեղափոխողները օգտվում են սահմանային վերահսկողության թույլ պայմաններից՝ Մեծ Բրիտանիայից Ֆրանսիա միգրանտներ տեղափոխելու համար՝ նրանց թաքցնելով բեռնատարներում՝ հետագայում Լա Մանշի վրայով լաստանավով կամ գնացքով տեղափոխելու համար։

Контрабандисты перевозят нелегальных иммигрантов из Великобритании в Испанию
shantnews. Согласно Telegraph, незаконные мигранты из Великобритании перенаправляются в Испанию из-за действующей там амнистии для беженцев.
В апреле 2026 года правительство Испании утвердило реформу иммиграционного законодательства, которая позволила легализовать пребывание в Европе около полумиллиона незаконных мигрантов из Африки и Ближнего Востока. СМИ назвали эту программу «амнистией для мигрантов».
«Незаконных мигрантов из Великобритании направляют через Ла-Манш в другие страны, чтобы воспользоваться испанской иммиграционной амнистией», – сообщает газета.
Согласно Telegraph, контрабандисты людей пользуются слабыми условиями пограничного контроля для перевозки мигрантов из Великобритании во Францию, пряча их в грузовиках, чтобы затем переправить через Ла-Манш на пароме или поезде.