Սյունիքում վերականգնվել է 136 միլիոն 752 հազար դրամ, դատարան է հանձնվել ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններով 44 քրեական վարույթ
03-08-2026 15:32 Հայաստան Իրավունք
Սյունիքի մարզում 2026 թվականի 1-ին կիսամյակում պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության հայցերով պետությանը և համայնքին վերջնական դատական ակտերով վերականգնված գումարի չափը կազմել է 54 միլիոն 398 հազար դրամ:
Քրեական վարույթներով, ինչպես նաև դատախազական ներգործության միջոցների կիրառմամբ, պետությանը, համայնքին, պետական և համայնքային մասնակցությամբ կազմակերպություններին պատճառված վնասի վերականգնված գումարի չափը կազմել է 82 միլիոն 354 հազար դրամ:
Մասնավորապես՝ 2026 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում, ի թիվս այլնի, պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության հայցերով, վերջնական դատական ակտերով, Մեղրի համայնքին վերադարձվել է 7․13244 հա մակերեսով 1 միլիոն 416 հազար դրամ կադաստրային արժեքով 6 հողամաս: Նույն ժամանակահատվածում, դատախազական ներգործության արդյունքում, պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության շրջանակներում, Կապան և Սիսիան համայնքներին է վերադարձվել Վ.Սարգսյանի անվան զբոսայգում և «Մայիսի 28» զբոսայգում գտնվող՝ 0․26912 հա մակերեսով, 5 միլիոն 152 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 5 հողամաս։
Սյունիքի մարզի դատախազության կողմից 2026 թվականի 1-ին կիսամյակում ծանր հանցագործություններով մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 38 քրեական վարույթ, իսկ առանձնապես ծանր հանցագործություններով՝ 6 քրեական վարույթ:
Ծանր հանցագործություններով օրինական ուժի մեջ է մտել 54 մեղադրական դատավճիռ, իսկ առանձնապես ծանր հանցագործություններով՝ 9 մեղադրական դատավճիռ:

В Сюнике восстановлено 136 миллионов 752 тысячи драмов, в суд передано 44 уголовных дела по тяжким и особо тяжким преступлениям.
03-08-2026 15:32 Армения Право
В Сюникской области в первом полугодии 2026 года сумма восстановленных средств в пользу государства и общины по искам о защите государственных и общественных интересов составила 54 миллиона 398 тысяч драмов.
По уголовным делам, а также с применением мер прокурорского воздействия, сумма восстановленных средств, причиненных государству, общине и организациям с государственным и муниципальным участием, составила 82 миллиона 354 тысячи драмов.
В частности, в течение первого полугодия 2026 года, среди прочего, по искам о защите государственных и общественных интересов, окончательными судебными актами, общине Мегри были возвращены 6 земельных участков общей площадью 7.13244 га с кадастровой стоимостью 1 миллион 416 тысяч драмов. В тот же период, в результате прокурорского воздействия, в рамках защиты государственных и общественных интересов, общинам Капан и Сисиан были возвращены 5 земельных участков площадью 0.26912 га с кадастровой стоимостью, приближенной к рыночной, в 5 миллионов 152 тысячи драмов, расположенные в парке имени В. Саргсяна и парке «28 мая».
Сюникская областная прокуратура в первом полугодии 2026 года передала в суд 38 уголовных дел с обвинительными заключениями по тяжким преступлениям, а по особо тяжким преступлениям — 6 уголовных дел:
По тяжким преступлениям вступили в законную силу 54 обвинительных приговора, а по особо тяжким преступлениям — 9 обвинительных приговоров: