Սյունիքում վերականգնվել է 136 միլիոն 752 հազար դրամ, դատարան է հանձնվել ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններով 44 քրեական վարույթ
03-08-2026 15:32 Հայաստան Իրավունք
Սյունիքի մարզում 2026 թվականի 1-ին կիսամյակում պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության հայցերով պետությանը և համայնքին վերջնական դատական ակտերով վերականգնված գումարի չափը կազմել է 54 միլիոն 398 հազար դրամ:
Քրեական վարույթներով, ինչպես նաև դատախազական ներգործության միջոցների կիրառմամբ, պետությանը, համայնքին, պետական և համայնքային մասնակցությամբ կազմակերպություններին պատճառված վնասի վերականգնված գումարի չափը կազմել է 82 միլիոն 354 հազար դրամ:
Մասնավորապես՝ 2026 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում, ի թիվս այլնի, պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության հայցերով, վերջնական դատական ակտերով, Մեղրի համայնքին վերադարձվել է 7․13244 հա մակերեսով 1 միլիոն 416 հազար դրամ կադաստրային արժեքով 6 հողամաս: Նույն ժամանակահատվածում, դատախազական ներգործության արդյունքում, պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության շրջանակներում, Կապան և Սիսիան համայնքներին է վերադարձվել Վ.Սարգսյանի անվան զբոսայգում և «Մայիսի 28» զբոսայգում գտնվող՝ 0․26912 հա մակերեսով, 5 միլիոն 152 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով 5 հողամաս։
Սյունիքի մարզի դատախազության կողմից 2026 թվականի 1-ին կիսամյակում ծանր հանցագործություններով մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է հանձնվել 38 քրեական վարույթ, իսկ առանձնապես ծանր հանցագործություններով՝ 6 քրեական վարույթ:
Ծանր հանցագործություններով օրինական ուժի մեջ է մտել 54 մեղադրական դատավճիռ, իսկ առանձնապես ծանր հանցագործություններով՝ 9 մեղադրական դատավճիռ:

In Syunik, 136 million 752 thousand drams have been recovered, and 44 criminal proceedings for serious and particularly serious crimes have been submitted to the court.
03-08-2026 15:32 Armenia Human Rights
In the Syunik region, during the first half of 2026, the amount of money restored to the state and community through final court decisions regarding the protection of state and community interests amounted to 54 million 398 thousand drams.
Through criminal proceedings, as well as the application of prosecutorial measures, the amount of money restored for damages caused to the state, community, and organizations with state and community participation amounted to 82 million 354 thousand drams.
In particular, during the first half of 2026, among other things, through lawsuits for the protection of state and community interests, 6 plots of land with a cadastral value of 1 million 416 thousand drams and an area of 7.13244 hectares were returned to the Meghri community through final court decisions. During the same period, as a result of prosecutorial intervention, within the framework of the protection of state and community interests, 5 plots of land with a cadastral value approximating the market value of 5 million 152 thousand drams and an area of 0.26912 hectares located in the V. Sargsyan Park and "May 28" Park were returned to the communities of Kapan and Sisian.
During the first half of 2026, the Syunik region prosecutor's office submitted 38 criminal cases to the court with an accusatory conclusion for serious crimes, and 6 criminal cases for particularly serious crimes:
For serious crimes, 54 accusatory verdicts have entered into legal force, and for particularly serious crimes, 9 accusatory verdicts have been issued: