Գարեգին Բ․-ն Հայաստանի քաղաքացուն «բանադրեց»
1in.am  Օգոստոսի 2-ին Ազգային ժողովի ընդդիմադիր պատգամավորները այցելել են Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին։ Նրանց ընդունել է Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն։ Այդ մասին հայտնել է Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգը։ Իր խոսքում Գարեգին Բ-ն, ի մասնավորի, նշել է, որ այսօր մեր երկրի առջև ծառացած «արտաքին և ներքին մարտահրավերները ենթադրում են նոր փորձություններ, որոնց հաղթահարման հնարավոր ուղիները պահանջում են առավելագույն ջանքեր, պետական ու ազգային կառույցների, մասնագիտական տարբեր ասպարեզներում քաջահմուտ գործիչների համախմբվածություն»։
Այս իրավիճակի հանդեպ Կաթողիկոսը «մեծապես մտահոգիչ» է գնահատել «ներազգային կյանքում տիրող անհամերաշխությունը, ջլատիչ վնասաբեր գործողությունները, հասարակության պառակտվածությունը, քաղաքական բևառացումը, նվիրական արժեքների և ընկալումների աղավաղումը, նաև Հայոց եկեղեցու դեմ գործադրվող օրինազանց հակասահմանադրական քայլերը, որոնք խոչընդոտում են Եկեղեցու արդյունավոր առաքելությանը ազգային անդաստանում» և ամփոփել, որ արդյունքում «խարխլվում են ազգային միաբանության հիմքերը, Սփյուռք-Հայաստան հարաբերությունները, խաթարում ․․․ ժողովրդավարության և օրինականության ամրապնդումը․․․»։
Կաթողիկոսի «բանադրանքի» հասցեատերը, անկասկած, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն է, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը։ Հիշվում է, որ նախընտրական շրջանում Գարեգին Բ-ն այցելել է «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Սամվել Կարապետյանին։ Այդ առթիվ Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգը մամուլի փոխանցել է, որ նա Սամվել Կարապետյանին մաղթել է, որպեսզի իրեն բնորոշ «եկեղեցասիրությամբ և հայրենասիրությամբ շարունակի ազգօգուտ ծանրակշիռ ներդրումը բերել հանուն հայրենիքի եւ աշխարհասփյուռ հայոց կյանքի պայծառության»։
«Ուժեղ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Նարեկ Կարապետյանը, խոսելով պետական ներուժի ձևավորման գաղափարական հիմքի մասին, շեշտել է հայ ժողովրդի «առանձնահատկությունը՝ որպես համաշխարհային ազգի»։ Ըստ երևույթին, Ամենայն հայոց կաթողիկոսը դա է նկատի ունեցել, երբ արձանագրել է «ազգային միաբանության հիմքերի և Սփյուռք-Հայաստան հարաբերությունների խարխլումը»։ Փաստացի դա նշանակում է, որ Գարեգին Բ-ն Հայաստանի գործող իշխանություններին ճանաչում է «համաշխարհային ազգի պառակտիչ», իսկ «Ուժեղ Հայաստանը» նպատակադրվում «վերականգնել համաշխարհային ազգի կարգավիճակը»։
Կաթողիկոսի գործադրած եկեղեցական բառապաշարը և ոճը նրա խոսքի քաղաքական իմաստը չեն սքողում։ Եվ դա ամենավտանգավորն է, գործող իշխանությունը ձևավորվել է քաղաքացիների քվեով։ Իշխանություններին որակել «ազգային միաբանության հիմքերը խարխլող»՝ նույնն է, թե նրա օգտին քվեարկածներին ճանաչել «հերձվածող»։ Գարեգին Բ-ն, մինչդեռ, ոչ թե ընդդիմության կամ Սփյուռքի ազգային կառույցների, այլ՝ Ամենայն հայոց կաթողիկոսն է, և Հայ առաքելական եկեղեցու բոլոր հետևորդները նրա հոգևոր զավակներն են։ Օգոստոսի 2-ին, ցավոք, Մայր Աթոռի գործող գահակալը ՀՀ քաղաքացիներին բաժանել է «յուրայինների և օտարների», եթե Կաթողիկոսը չի ճանաչում քաղաքացիների կամքը, որ դրսևորվել է հունիսի 7-ի քվեարկությամբ, «բանադրում» է այդ հիմքով ձևավորված իշխանությանը, ուրեմն նա հոգևոր զավակ չի ճանաչում նրանց։ Սա հենց չափազանց վտանգավոր «ջրբաժան» է։ Մանավանդ որ Գարեգին Բ-ն փաստացի անոնսավորել է նաև «ներքին մարտահրավերներ»։

1in.am 2 августа оппозиционные депутаты Национального собрания посетили Эчмиадзин. Их принял Католикос всех армян Гарегин II. Об этом сообщила информационная система Эчмиадзина. В своем выступлении Гарегин II, в частности, отметил, что сегодня перед нашей страной стоят «внешние и внутренние вызовы, которые предполагают новые испытания, пути преодоления которых требуют максимальных усилий, объединения государственных и национальных структур, а также квалифицированных специалистов в различных областях».
На эту ситуацию Католикос оценил как «весьма тревожную» «непримиримость, царящую в межнациональной жизни, разрушительные вредные действия, раскол в обществе, политическую поляризацию, искажение священных ценностей и восприятий, а также незаконные антиконституционные действия, направленные против Армянской церкви, которые препятствуют эффективной миссии Церкви в национальном контексте» и подытожил, что в результате «разрушаются основы национального единства, отношения между Диаспорой и Арменией, нарушается ․․․ укрепление демократии и законности․․․».
Адресатом «обращения» Католикоса, безусловно, является премьер-министр Никол Пашинян и партия «Гражданский договор». Напоминается, что в предвыборный период Гарегин II посетил лидера блока «Сильная Армения» Самвела Карапетяна. По этому поводу информационная система Эчмиадзина сообщила прессе, что он пожелал Самвелу Карапетяну продолжать свой значимый вклад на благо Родины и яркости жизни армян по всему миру с присущей ему «церковной любовью и патриотизмом».
Глава фракции «Сильная Армения» Нарек Карапетян, говоря о идеологической основе формирования государственного потенциала, подчеркнул «особенность армянского народа как мирового народа». По всей видимости, Католикос всех армян имел это в виду, когда отметил «разрушение основ национального единства и отношений между Диаспорой и Арменией». Фактически это означает, что Гарегин II признает действующую власть Армении как «разделяющую мировую нацию», а «Сильная Армения» нацелена на «восстановление статуса мировой нации».
Церковная лексика и стиль, использованные Католикосом, не скрывают политического смысла его речи. И это самое опасное, поскольку действующая власть сформирована голосованием граждан. Оценивать власти как «разрушающие основы национального единства» — то же самое, что признавать проголосовавших за них «разделяющими». Тем не менее, Гарегин II является не оппозиционером или национальными структурами Диаспоры, а Католикосом всех армян, и все последователи Армянской апостольской церкви являются его духовными детьми. 2 августа, к сожалению, действующий католикос разделил граждан РА на «своих и чужих»; если Католикос не признает волю граждан, проявившуюся в голосовании 7 июня, и «обращается» к власти, сформированной на этой основе, значит, он не признает их своими духовными детьми. Это именно тот крайне опасный «раздел». Тем более что Гарегин II фактически анонсировал также «внутренние вызовы».