Նիկոլ Փաշինյանը Վարչապետի աշխատակազմին է ներկայացրել նորանշանակ ղեկավար Լիլիթ Մակունցին
Վարչապետը նախ շնորհակալություն է հայտնել Արայիկ Հարությունյանին Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնում կատարած աշխատանքի համար՝ նշելով, որ նախորդած 5 տարիների ընթացքում նա վարչապետի աշխատանքային առաջնահերթություններն ուղեկցել է գոհացուցիչ կերպով։ «Եվ այժմ, հաջորդ փուլում տիկին Մակունցը պետք է ուղեկցի այդ առաջնահերթությունները։ Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարն այն կարգավիճակն է, որն առավել ուղիղ առնչվում է վարչապետի աշխատանքային առաջնահերթությունների հետ: Կարծում եմ, որ այս ընթացքում պետք է շարունակենք աշխատանքը՝ առաջնահերթությունների որոշակի ճշգրտմամբ»,– ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Երկրի ղեկավարն Արայիկ Հարությունյանին հաջողություններ է մաղթել Ազգային ժողովի պատգամավորի կարգավիճակում գործունեության մեջ և հավելել, որ այն շատ կարևոր է հրապարակային քաղաքական գործչի համար:
Վարչապետը հիշեցրել է, որ Լիլիթ Մակունցը 2018 թվականին եղել է Կառավարության անդամ, զբաղեցրել Մշակույթի նախարարի պաշտոնը, ապա տեղափոխվել է խորհրդարան, եղել «Իմ քայլը» խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար, Միացյալ Նահանգներում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան, այնուհետև՝ Վարչապետի գլխավոր խորհրդական։ «Տիկին Մակունցը հիմա էլ պետք է ղեկավարի Վարչապետի աշխատակազմը, և ես համոզված եմ, որ մեր երկու գործընկերները, ինչպես նախորդ կարգավիճակում, այժմ էլ իրենց շատ էական և տեսանելի ներդրումը կունենան Հայաստանի Հանրապետության հետագա զարգացման գործում»,– ասել է վարչապետը։
Արայիկ Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին գնահատականների և համատեղ աշխատանքի ու աջակցության համար։ «Այս տարիների ընթացքում ես անձամբ և աշխատակազմն ամեն ինչ արել ենք, որպեսզի առավել հեշտացնենք վարչապետի աշխատանքը և առաջ տանենք այն հարցերը, որոնք դրվել են աշխատակազմի առաջ։ Կարծում եմ, որ աշխատակազմում ունենք բավականին լավ համակարգ, և դրա համար ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել այստեղ հավաքված մեր գործընկերներին, յուրաքանչյուրն իր ներդրումն է ունեցել այդ գործում։ Վստահ եմ, որ կապահովեն շարունակականությունը։ Մենք անցումային փուլն իրականացրել ենք, և տիկին Մակունցն այս պահին լավ տեղեկացված է գործընթացներից, որոնք տեղի են ունենում, և ես պատրաստ եմ շարունակել աջակցել»,– նշել է Արայիկ Հարությունյանը։
Իր հերթին Լիլիթ Մակունցը շնորհակալություն է հայտնել Նիկոլ Փաշինյանին վստահության համար և նշել, որ կանի առավելագույնը՝ վարչապետի ակնկալիքներն արդարացնելու համար։ «Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել նաև պարոն Հարությունյանին՝ այս կարգավիճակում իր հաջորդողների համար շատ բարձր նշաձող սահմանելու և այս անցումային փուլում ցուցաբերած աջակցության համար։ Ձեզ լավագույնն եմ մաղթում, նոր հաջողություններ։ Համոզված եմ, որ ցանկացած կարգավիճակում Դուք անգերազանցելի դեր եք ստանձնելու»,– ասել է Վարչապետի աշխատակազմի նորանշանակ ղեկավարը։ Միաժամանակ, Լիլիթ Մակունցը համոզմունք է հայտնել, որ Վարչապետի աշխատակազմի հետ հետագա աշխատանքը կլինի կառուցողական և արդյունավետ։
Ամփոփելով՝ վարչապետը նշել է, որ առաջիկայում մեծ աշխատանք է սպասվում, այն մեծ օրակարգի մեջ է, որն ունեցել են։ «Այդ մեծ օրակարգը ես ձևակերպում եմ՝ որպես Հայաստանի պետականության հարատևության օրակարգ, բայց, իհարկե, առաջիկա հինգ տարիների շրջափուլը մեզ համար բացում է նոր հնարավորություններ և իր հետ բերում նոր մարտահրավերներ։ Հույս ունեմ, որ մենք կկարողանանք նկատել և իրացնել հնարավորությունները և կառավարել մարտահրավերները։ Մենք արդեն փորձառու իշխանություն ենք։ Եվ սա իր հետ բերում է և՛ առավելություններ, և՛ թերություններ։ Առավելությունն այն է, որ կուտակված փորձը, իհարկե, ռեսուրս է, որը պետք է կարողանանք կիրառել: Իսկ թերությունն այն է, որ այս աշխատանքի առօրեական դառնալը կարող է իսկապես որոշակի թմրածություն բերել, և պետք է ամեն ինչ անել՝ այդ թմրածությունից խուսափելու համար։ Համոզված եմ, որ մենք միասին դա կկարողանանք անել, այդ թվում՝ խորհրդարանական գործընկերների աջակցությամբ և անընդհատ վերանայելով մեր աշխատանքը»,– ասել է երկրի ղեկավարը։

Никол Пашинян представил новоназначенного руководителя Лилит Макунц В аппарате премьер-министра.
Премьер-министр Никол Пашинян представил новоназначенного руководителя Лилит Макунц премьер-министру.
Премьер-министр сначала поблагодарил Араика Харутюняна за проделанную работу на посту руководителя аппарата премьер-министра, отметив, что в течение последних 5 лет он удовлетворительно сопровождал рабочие приоритеты премьер-министра. «И теперь, на следующем этапе, госпожа Макунц должна сопровождать эти приоритеты. Руководитель аппарата премьер-министра — это статус, который наиболее непосредственно связан с рабочими приоритетами премьер-министра. Я считаю, что в это время мы должны продолжать работу с определенной корректировкой приоритетов», — сказал Никол Пашинян.
Глава государства пожелал Араику Харутюняну успехов в деятельности в качестве депутата Национального собрания и добавил, что это очень важно для публичного политического деятеля.
Премьер-министр напомнил, что Лилит Макунц в 2018 году была членом правительства, занимала пост министра культуры, затем перешла в парламент, была руководителем парламентской фракции «Мой шаг», послом Республики Армения в Соединенных Штатах, а затем — главным советником премьер-министра. «Госпожа Макунц теперь также должна возглавить аппарат премьер-министра, и я уверен, что наши два партнера, как в предыдущем статусе, так и сейчас, внесут свой очень значимый и заметный вклад в дальнейшее развитие Республики Армения», — сказал премьер-министр.
Араик Харутюнян поблагодарил премьер-министра за оценки и поддержку совместной работы. «На протяжении этих лет я лично и аппарат сделали все возможное, чтобы облегчить работу премьер-министра и продвинуть те вопросы, которые были поставлены перед аппаратом. Я считаю, что в аппарате у нас достаточно хорошая система, и за это хочу поблагодарить наших коллег, собравшихся здесь, каждый из которых внес свой вклад в это дело. Уверен, что они обеспечат преемственность. Мы провели переходный этап, и госпожа Макунц в данный момент хорошо осведомлена о процессах, которые происходят, и я готов продолжать поддерживать», — отметил Араик Харутюнян.
В свою очередь, Лилит Макунц поблагодарила Никол Пашиняна за доверие и отметила, что сделает все возможное, чтобы оправдать ожидания премьер-министра. «Хочу также поблагодарить господина Харутюняна за установление очень высокой планки для своих преемников в этом статусе и за поддержку, оказанную в этот переходный период. Желаю вам всего наилучшего, новых успехов. Уверена, что в любом статусе вы будете играть незаменимую роль», — сказала новоназначенный руководитель аппарата премьер-министра. В то же время Лилит Макунц выразила уверенность, что дальнейшая работа с аппаратом премьер-министра будет конструктивной и эффективной.
Подводя итоги, премьер-министр отметил, что в ближайшее время предстоит большая работа, которая входит в большой повестки дня, которую они имели. «Эту большую повестку дня я формулирую как повестку дня устойчивости государственной жизни Армении, но, конечно, предстоящий пятилетний этап открывает для нас новые возможности и приносит новые вызовы. Надеюсь, что мы сможем заметить и реализовать возможности и управлять вызовами. Мы уже опытная власть. И это приносит как преимущества, так и недостатки. Преимущество в том, что накопленный опыт, конечно, является ресурсом, который мы должны суметь применить. А недостаток в том, что повседневность этой работы может действительно принести определенную усталость, и нужно сделать все, чтобы избежать этой усталости. Уверен, что мы сможем сделать это вместе, в том числе с поддержкой парламентских партнеров и постоянно пересматривая нашу работу», — сказал глава государства.