ՔՊ խմբակցությունը ԱԺ նախագահի տեղակալի թեկնածուներ առաջադրեց Կոնջորյանին և Ալեքսանյանին, «Ուժեղ Հայաստանը»՝ Վարդևանյանին
03-08-2026 15:23 Հայաստան Քաղաքականություն
1lurer.am  Խորհրդարանը քննարկում է ԱԺ նախագահի երեք տեղակալների ընտրության հարցը:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 137-րդ հոդվածի համաձայն՝ ԱԺ նախագահի տեղակալների պաշտոններում պատգամավորների կազմից թեկնածուների առաջադրման իրավունքը պատկանում է խմբակցություններին:
Ազգային ժողովի նախագահի երեք տեղակալներից մեկի թեկնածուն կարող է առաջադրվել միայն ընդդիմադիր խմբակցության կազմում ընդգրկված պատգամավորների թվից:
ԱԺ նախագահի տեղակալներն ընտրվում են գաղտնի քվեարկությամբ՝ պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 33-րդ հոդվածի 7.1 մասի համաձայն՝ եթե ԱԺ նախագահի տեղակալի թափուր պաշտոնում թեկնածու չի առաջադրվում, կամ առաջադրված թեկնածուն երեք անգամ չի ընտրվում, ապա այդ տեղակալի ընտրության հարցի քննարկումը համարվում է ավարտված, և քննարկվում է ԱԺ նախագահի հաջորդ տեղակալի ընտրության հարցը:
ԱԺ նախագահի տեղակալի առաջին պաշտոնում թեկնածուի առաջադրման համար ձայնը տրվեց ԱԺ ՔՊ խմբակցության ղեկավար Արուսյակ Մանավազյանին:
Նա հայտնեց՝ ՔՊ խմբակցությունը ԱԺ նախագահի տեղակալի թեկնածուներ է առաջադրել Հայկ Կոնջորյանին և Վահագն Ալեքսանյանին:
ԱԺ նախագահի տեղակալի երրորդ պաշտոնում ընդդիմադիր թեկնածուին առաջադրեց «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը, որը հայտնեց՝ խմբակցությունն առաջադրել է Արամ Վարդևանյանի թեկնածությունը:

Группа КП выдвинула кандидатуры на пост заместителя председателя Национального собрания Конжоряна и Александяна, а «Сильный Армения» - Вардевараняна.
03-08-2026 15:23 Армения Политика
1lurer.am  Парламент обсуждает вопрос выбора трех заместителей председателя Национального собрания:
Согласно статье 137 Конституционного закона «Регламент Национального собрания», право выдвижения кандидатов на должности заместителей председателя Национального собрания принадлежит фракциям:
Кандидат на одну из трех должностей заместителей председателя Национального собрания может быть выдвинут только из числа депутатов, входящих в состав оппозиционной фракции.
Заместители председателя Национального собрания избираются тайным голосованием большинством голосов от общего числа депутатов.
Согласно части 7.1 статьи 33 Конституционного закона «Регламент Национального собрания», если на вакантную должность заместителя председателя Национального собрания кандидат не выдвинут, или выдвинутый кандидат не избран трижды, то обсуждение вопроса выбора этого заместителя считается завершенным, и обсуждается вопрос выбора следующего заместителя председателя Национального собрания:
Для выдвижения кандидата на первую должность заместителя председателя Национального собрания был отдан голос за руководителя фракции КП Арусьяк Манавазян:
Она сообщила, что фракция КП выдвинула кандидатуры Хайка Конжоряна и Вагана Александяна на должность заместителя председателя Национального собрания:
На третью должность заместителя председателя Национального собрания оппозиционного кандидата выдвинул секретарь фракции «Сильный Армения» Тигран Абрамян, который сообщил, что фракция выдвинула кандидатуру Арама Вардевазяна: