Գիտական համայնքը շնորհակալություն է հայտնում Մխիթար Հայրապետյանին՝ ԲՏԱ ոլորտում առաջնորդության համար
03-08-2026 15:52 Ի՞նչ է գրում մամուլը
armenpress.am Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի պրոֆեսոր, միջուկային անվտանգության ոլորտի գիտնական Արեգ Դանագուլյանը ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը համարում է երկրի ամենահաջողված գերատեսչություններից մեկը: Նա սոցցանցային հրապարակմամբ շնորհակալություն է հայտնել նախարարի պաշտոնակատար Մխիթար Հայրապետյանին՝ պաշտոնավարման ավարտի կապակցությամբ:
«Ես շփվել եմ ԲՏԱ նախարարության հետ հեռավոր 2021 թվականից: Պիտի ասեմ, որ իմ առաջին տպավորությունները նախարարության մասին շատ, շատ մռայլ էին: Այնպիսի զգացում էր, որ բարձրագույն տեխնոլոգիական արդյունաբերությունն ուղղակի լքված էր:
Հինգ տարի անց ԲՏԱ նախարարությունը ՀՀ ամենահաջողված գերատեսչություններից մեկն է: Չեմ սկսելու թվարկել այդ հաջողությունների երկար ցուցակը, բայց շատ համառոտ կասեմ հետևյալը` այժմ նախարարությունը լցված է լավ մտածող, կրթված մասնագետներով, որոնք ամեն օր ցուցաբերում են առաջնորդություն»,-նշել է Դանագուլյանը:
Նա երախտագիտություն է հայտնել Մխիթար Հայրապետյանին՝ նշելով, որ այս ամենը անհնարին կլիներ առանց նրա առաջնորդության ու «արտակարգ դրայվի»:«Մաղթենք Մխիթարին նոր Էվերեստների նվաճումներ»,-գրել է գիտնականը:

The scientific community expresses gratitude to Mkrtich Hayrapetyan for his leadership in the field of science and technology.
03-08-2026 15:52 Press of Diaspora
armenpress.am Professor of the Massachusetts Institute of Technology, nuclear safety expert Areg Danagulyan considers the Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia to be one of the most successful agencies in the country. He expressed his gratitude to the acting Minister Mikitar Hayrapetyan through a social media post on the occasion of the end of his term.
«I have been in contact with the Ministry of High-Tech Industry since the distant year of 2021. I must say that my first impressions of the ministry were very, very bleak. It felt like the high-tech industry was simply abandoned.
Five years later, the Ministry of High-Tech Industry is one of the most successful agencies in Armenia. I won't start listing the long list of those successes, but I will briefly say the following: now the ministry is filled with well-thought-out, educated professionals who demonstrate leadership every day,» Danagulyan noted.
He expressed gratitude to Mikitar Hayrapetyan, stating that all of this would have been impossible without his leadership and «extraordinary drive»: «Let’s wish Mikitar new Everest achievements,» the scientist wrote.