Թրամփը հայտնել է՝ Իրանին «մեկ շաբաթ արձակուրդ» են տվել Խամենեիի հուղարկավորության համար
azatutyun.am ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանին «մեկ շաբաթով արձակուրդ է տվել» բանակցություններից՝ Իսլամական Հանրապետության սպանված առաջնորդ Ալի Խամենեիի հուղարկավորության արարողությունների պատճառով։
Հուլիսի 3-ի ուշ երեկոյան, ԱՄՆ անկախության 250-ամյակին նվիրված միջոցառման ժամանակ, իր ելույթի ընթացքում Թրամփն ասել է․ «Մենք ջախջախեցինք Իրանին։ Նրանք հուսահատ ցանկանում են համաձայնության գալ։ Մենք նրանց մեկ շաբաթ արձակուրդ տվեցինք հուղարկավորության պատճառով, որովհետև մենք բարի ենք»։
Միացյալ Նահանգների և Իրանի միջև անուղղակի բանակցությունների վերջին փուլը տեղի է ունեցել Դոհայում՝ հուլիսի 1-ին: Reuters-ը, հղում անելով բանակցություններին ծանոթ իրանցի պաշտոնյայի, հայտնել է, որ քննարկումներն ունեցել են տեխնիկական բնույթ։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Իրանի հետ վերջին հանդիպումները Կատարում լավ են անցել։ «Իրանի ապամիջուկայնացման գործընթացը լավ է ընթանում», - ասել էր Սպիտակ տան ղեկավարը՝ առանց հավելյալ մանրամասների։
Իրանի իշխանությունները մի քանի քաղաքներում վեցօրյա հուղարկավորության արարողություններ են կազմակերպել փետրվարի վերջին Իսրայելի և ԱՄՆ-ի հարվածներից սպանված Իրանի նախկին գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի համար։ Սակայն դեռ պարզ չէ, թե արդյոք նրա որդին և իրավահաջորդը՝ Մոջթաբա Խամենեին, ով վիրավորվել էր հարվածից, կմասնակցի այդ միջոցառումներից որևէ մեկին։

Trump has announced that Iran has been given "a one-week vacation" for Khamenei's funeral.
azatutyun.am U.S. President Donald Trump has announced that he has given Iran a "one-week vacation" from negotiations due to the funeral ceremonies of the slain leader of the Islamic Republic, Ali Khamenei.
On the evening of July 3, during an event dedicated to the 250th anniversary of U.S. independence, Trump said in his speech: "We crushed Iran. They desperately want to reach an agreement. We gave them a one-week vacation due to the funeral because we are nice."
The latest round of indirect negotiations between the United States and Iran took place in Doha on July 1. Reuters, citing an Iranian official familiar with the talks, reported that the discussions were of a technical nature.
U.S. President Donald Trump had stated that the recent meetings with Iran in Qatar went well. "The process of Iran's denuclearization is going well," the White House chief said, without providing further details.
Iranian authorities have organized six days of funeral ceremonies in several cities for Iran's former supreme leader Ali Khamenei, who was killed in strikes from Israel and the U.S. at the end of February. However, it is still unclear whether his son and successor, Mojtaba Khamenei, who was injured in the strike, will participate in any of these events.