Թրամփը հայտնել է՝ Իրանին «մեկ շաբաթ արձակուրդ» են տվել Խամենեիի հուղարկավորության համար
azatutyun.am ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանին «մեկ շաբաթով արձակուրդ է տվել» բանակցություններից՝ Իսլամական Հանրապետության սպանված առաջնորդ Ալի Խամենեիի հուղարկավորության արարողությունների պատճառով։
Հուլիսի 3-ի ուշ երեկոյան, ԱՄՆ անկախության 250-ամյակին նվիրված միջոցառման ժամանակ, իր ելույթի ընթացքում Թրամփն ասել է․ «Մենք ջախջախեցինք Իրանին։ Նրանք հուսահատ ցանկանում են համաձայնության գալ։ Մենք նրանց մեկ շաբաթ արձակուրդ տվեցինք հուղարկավորության պատճառով, որովհետև մենք բարի ենք»։
Միացյալ Նահանգների և Իրանի միջև անուղղակի բանակցությունների վերջին փուլը տեղի է ունեցել Դոհայում՝ հուլիսի 1-ին: Reuters-ը, հղում անելով բանակցություններին ծանոթ իրանցի պաշտոնյայի, հայտնել է, որ քննարկումներն ունեցել են տեխնիկական բնույթ։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Իրանի հետ վերջին հանդիպումները Կատարում լավ են անցել։ «Իրանի ապամիջուկայնացման գործընթացը լավ է ընթանում», - ասել էր Սպիտակ տան ղեկավարը՝ առանց հավելյալ մանրամասների։
Իրանի իշխանությունները մի քանի քաղաքներում վեցօրյա հուղարկավորության արարողություններ են կազմակերպել փետրվարի վերջին Իսրայելի և ԱՄՆ-ի հարվածներից սպանված Իրանի նախկին գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի համար։ Սակայն դեռ պարզ չէ, թե արդյոք նրա որդին և իրավահաջորդը՝ Մոջթաբա Խամենեին, ով վիրավորվել էր հարվածից, կմասնակցի այդ միջոցառումներից որևէ մեկին։

Трамп сообщил, что Ирану предоставили «неделю каникул» для похорон Хаменеи.
azatutyun.am Президент США Дональд Трамп заявил, что Ирану «дано недельное отпуск» от переговоров из-за похорон убитого лидера Исламской Республики Али Хаменеи.
Поздно вечером 3 июля, во время мероприятия, посвященного 250-летию независимости США, Трамп сказал в своем выступлении: «Мы разгромили Иран. Они отчаянно хотят прийти к соглашению. Мы дали им неделю отпуска из-за похорон, потому что мы добры».
Последний этап косвенных переговоров между США и Ираном прошел в Дохе 1 июля. Reuters, ссылаясь на иранского чиновника, знакомого с переговорами, сообщил, что обсуждения носили технический характер.
Президент США Дональд Трамп заявил, что последние встречи с Ираном в Катаре прошли хорошо. «Процесс денуклеаризации Ирана идет хорошо», - сказал глава Белого дома, не предоставив дополнительных деталей.
Иранские власти организовали шестидневные похоронные мероприятия в нескольких городах в конце февраля для убитого в результате ударов Израиля и США бывшего верховного лидера Ирана Али Хаменеи. Однако пока неясно, примет ли участие его сын и преемник Моджтаба Хаменеи, который был ранен в результате удара, в каких-либо из этих мероприятий.