СВР. «ԵԱՏՄ-ն չի փրկելու սուզվող երևանյան անձնակազմին»
azatutyun.am  «Բրյուսելում չպետք է հույսեր փայփայեն, որ ԵԱՏՄ-ն կփրկի սուզվող երևանյան անձնակազմին՝ պահելով այն ջրի երեսին և ֆինանսավորելով [Հայաստանի] մարաթոնյան լողի մրցավազքը դեպի ԵՄ»,- նշված է Ռուսաստանի Արտաքին հետախուզության ծառայության (СВР) մամուլի գրասենյակի այսօր տարածած հայտարարության մեջ։
«Արտաքին հետախուզության ծառայությանը հասած տեղեկությունների համաձայն՝ Բրյուսելում ըմբռնում են, որ եթե Հայաստանը հայտնվի Եվրասիական տնտեսական միության շարքերից դուրս, այդ երկրում անխուսափելիորեն խոր տնտեսական ճգնաժամ է ծագելու»,- նշում է ռուսական հատուկ ծառայությունը։
Գերատեսչության պնդմամբ՝ «ԵՄ-ն Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունից այսօր արդեն պահանջում է կրճատել ռուսական բիզնեսի ներկայությունը Հայաստանի ռազմավարական ոլորտներում, խզել հումանիտար կապերը Ռուսաստանի հետ և ճնշել այդ քայլերին դեմ արտահայտվող ներքին ընդդիմախոսներին»,- նշված է СВР հայտարարության մեջ։
«Ենթադրվում է, որ քաղաքական այդ գիծը խրախուսվելու է հայաստանցիների համար վիզային ռեժիմի ազատականացման հեռանկարների շուրջ շահարկումներով և Հայաստանը «ծաղկուն խաղաղության խաչմերուկի» վերածելու խոստումներով»,- հայտարարում է Ռուսաստանի Արտաքին հետախուզության ծառայությունը։

SVR. "The EAEU will not save the sinking Yerevan crew"
azatutyun.am «In Brussels, there should be no illusions that the EAEU will save the sinking Yerevan crew by keeping it afloat and financing [Armenia's] marathon swim towards the EU,» the statement from the Russian Foreign Intelligence Service (SVR) press office released today states.
«According to information received by the Foreign Intelligence Service, there is an understanding in Brussels that if Armenia finds itself outside the Eurasian Economic Union, an inevitable deep economic crisis will arise in that country,» the Russian special service notes.
The agency claims that «the EU is already demanding from Nikol Pashinyan's government to reduce the presence of Russian businesses in Armenia's strategic sectors, sever humanitarian ties with Russia, and suppress internal dissent against these actions,» the SVR statement says.
«It is assumed that this political line will be encouraged by discussions around the prospects of visa regime liberalization for Armenians and promises to turn Armenia into a «crossroads of flourishing peace,» the Russian Foreign Intelligence Service declares.