Johnson & Johnson-ը պատրաստ է 5,5 մլրդ դոլար վճարել տալկ պարունակող մանկական փոշու գործով
auroranews.am  Johnson & Johnson ընկերությունը համաձայնել է մինչև 5,5 միլիարդ դոլար վճարել՝ ԱՄՆ-ում ներկայացված տասնյակ հազարավոր դատական հայցերը կարգավորելու նպատակով։ Հայցվորները պնդում են, որ Johnson's Baby Powder մանկական փոշին և տալկ պարունակող այլ արտադրանքները կարող են առաջացնել ձվարանների քաղցկեղ։
Ընկերության դատական հարցերով փոխնախագահ Էրիկ Հաասը մեղադրանքներն անվանել է անհիմն՝ նշելով, որ Johnson & Johnson-ը վստահ է, որ դատարաններում ի վերջո կհաղթեր, սակայն փոխհատուցման առաջարկը հնարավորություն կտա փակել այս երկարատև վեճը և կենտրոնանալ կյանք փրկող դեղերի ու բժշկական սարքերի մշակման վրա։
Ընկերության տվյալներով՝ համաձայնագիրը կներառի շուրջ 76 հազար դեռևս չլուծված գործ։ Նախատեսվում է հաջորդ տարի վճարել մինչև 3 միլիարդ դոլար, իսկ մինչև 2028 թվականը լրացուցիչ վճարումներ չեն նախատեսվում։
Համաձայնությունն ուժի մեջ կմտնի, եթե այն ընդունեն այն իրավաբանական ընկերությունները, որոնք ներկայացնում են ձվարանների քաղցկեղի վերաբերյալ հայցերի 95 տոկոսի շահերը։
Հուլիսի սկզբին դատարաններից մեկը որոշում էր կայացրել հօգուտ Johnson & Johnson-ի՝ կասկածի տակ դնելով այն պնդումը, որ հենց տալկն է եղել քաղցկեղի անմիջական պատճառը։
Տալկը բնական հանքանյութ է, որը լայնորեն օգտագործվում է կոսմետիկայում և մանկական փոշիների արտադրությունում։ Այն հաճախ արդյունահանվում է ասբեստի հարևանությամբ, իսկ ասբեստը հայտնի է որպես քաղցկեղածին նյութ։

Johnson & Johnson is ready to pay $5.5 billion in connection with the baby powder lawsuit containing talc.
28-07-2026 15:30 Press of Diaspora
auroranews.am  Johnson & Johnson has agreed to pay up to $5.5 billion to settle tens of thousands of lawsuits filed in the U.S. Plaintiffs claim that Johnson's Baby Powder and other talc-containing products can cause ovarian cancer.
The company's vice president for litigation, Eric Haas, called the allegations baseless, noting that Johnson & Johnson is confident it would ultimately prevail in court, but the compensation offer would allow for the resolution of this long-standing dispute and focus on the development of life-saving drugs and medical devices.
According to the company, the agreement will include about 76,000 unresolved cases. It is expected that up to $3 billion will be paid next year, and no additional payments are anticipated until 2028.
The agreement will take effect if it is accepted by the law firms representing 95 percent of the interests in the ovarian cancer claims.
In early July, one court ruled in favor of Johnson & Johnson, casting doubt on the claim that talc was the direct cause of cancer.
Talc is a natural mineral that is widely used in cosmetics and baby powder production. It is often mined in proximity to asbestos, which is known to be a carcinogenic substance.