Johnson & Johnson-ը պատրաստ է 5,5 մլրդ դոլար վճարել տալկ պարունակող մանկական փոշու գործով
auroranews.am  Johnson & Johnson ընկերությունը համաձայնել է մինչև 5,5 միլիարդ դոլար վճարել՝ ԱՄՆ-ում ներկայացված տասնյակ հազարավոր դատական հայցերը կարգավորելու նպատակով։ Հայցվորները պնդում են, որ Johnson's Baby Powder մանկական փոշին և տալկ պարունակող այլ արտադրանքները կարող են առաջացնել ձվարանների քաղցկեղ։
Ընկերության դատական հարցերով փոխնախագահ Էրիկ Հաասը մեղադրանքներն անվանել է անհիմն՝ նշելով, որ Johnson & Johnson-ը վստահ է, որ դատարաններում ի վերջո կհաղթեր, սակայն փոխհատուցման առաջարկը հնարավորություն կտա փակել այս երկարատև վեճը և կենտրոնանալ կյանք փրկող դեղերի ու բժշկական սարքերի մշակման վրա։
Ընկերության տվյալներով՝ համաձայնագիրը կներառի շուրջ 76 հազար դեռևս չլուծված գործ։ Նախատեսվում է հաջորդ տարի վճարել մինչև 3 միլիարդ դոլար, իսկ մինչև 2028 թվականը լրացուցիչ վճարումներ չեն նախատեսվում։
Համաձայնությունն ուժի մեջ կմտնի, եթե այն ընդունեն այն իրավաբանական ընկերությունները, որոնք ներկայացնում են ձվարանների քաղցկեղի վերաբերյալ հայցերի 95 տոկոսի շահերը։
Հուլիսի սկզբին դատարաններից մեկը որոշում էր կայացրել հօգուտ Johnson & Johnson-ի՝ կասկածի տակ դնելով այն պնդումը, որ հենց տալկն է եղել քաղցկեղի անմիջական պատճառը։
Տալկը բնական հանքանյութ է, որը լայնորեն օգտագործվում է կոսմետիկայում և մանկական փոշիների արտադրությունում։ Այն հաճախ արդյունահանվում է ասբեստի հարևանությամբ, իսկ ասբեստը հայտնի է որպես քաղցկեղածին նյութ։

Johnson & Johnson готова выплатить 5,5 миллиарда долларов по делу о детской присыпке с талком
auroranews.am Компания Johnson & Johnson согласилась выплатить до 5,5 миллиарда долларов для урегулирования десятков тысяч судебных исков, поданных в США. Истцы утверждают, что детская присыпка Johnson's Baby Powder и другие продукты, содержащие тальк, могут вызывать рак яичников.
Вице-президент компании по судебным делам Эрик Хаас назвал обвинения безосновательными, отметив, что Johnson & Johnson уверена, что в конечном итоге выиграет в судах, однако предложение о компенсации позволит закрыть этот затяжной спор и сосредоточиться на разработке спасительных лекарств и медицинских устройств.
Согласно данным компании, соглашение будет включать около 76 тысяч еще не разрешенных дел. Ожидается, что в следующем году будет выплачено до 3 миллиардов долларов, а до 2028 года дополнительные выплаты не предусмотрены.
Соглашение вступит в силу, если его примут юридические фирмы, представляющие интересы 95 процентов исков по раку яичников.
В начале июля один из судов вынес решение в пользу Johnson & Johnson, поставив под сомнение утверждение о том, что именно тальк был непосредственной причиной рака.
Тальк — это природный минерал, который широко используется в косметике и производстве детских присыпок. Он часто добывается вблизи асбеста, который известен как канцерогенное вещество.