Հայկ Կոնջորյանն անդրադարձել է եղբոր՝ բռնnւթյան ենթարկելու դեպքին
Ցանկանում եմ մի քանի պարզաբանում կատարել` նախօրեին համացանցում տարածված տեսանյութերի և դրանց հաջորդած որոշ մեկնաբանությունների կապակցությամբ:
1. Իմ եղբորը ծեծի ենթարկելու դեպքի առիթով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ: Հարցը գտնվում է իրավապահ համակարգի տիրույթում և վստահ եմ, որ բռնություն գործադրած բոլոր անձինք իրավական պատասխանատվության կենթարկվեն:
2. Բռնության ցանկացած դրսևորում` լինի դա ֆիզիկական, հոգեբանական կամ որևէ այլ տեսակի, բացարձակապես անընդունելի է` անկախ այն գործադրողի անձից:
3. Հայաստանի Հանրապետությունում, աշխատանքային կամ միջանձնային հարաբերությունների պարզաբանման միակ ընդունելի տարբերակը օրենքն ու իրավական ընթացակարգերն են: Հարաբերությունների պարզաբանման ցանկացած հակաիրավական դրսևորում դատապարտելի է:
4. Այս դեպքի հետ կապված բոլոր հանգամանքները ենթակա են միմիայն և բացառապես իրավական գնահատականի: Որոշ քաղաքական շահարկումներ նպատակ ունեն դեպքը կամ դրան նախորդած տարբեր հանգամանքներ կապել իմ անձի հետ, ինչն անհնար է, քանի որ ես երբևէ որևէ պարագայում չեմ կարող ներգրավվել այնպիսի գործընթացի մեջ, որը դուրս է օրենքի և իրավական պետության տրամաբանությունից` անկախ այն բանից, թե գործընթացի որ կողմում ով է կանգնած: Սա ինձ համար եղել է և շարունակում է մնալ կարմիր գիծ:
5. Դատական հայցեր եմ ներկայացնելու բոլոր այն անձանց նկատմամբ, որոնք ինձ կվերագրեն ստահոդ լուրեր և զրպարտություններ` կապված թե այս դեպքի, թե այս դեպքի հետ կապ ունեցող և կապ չունեցող որևէ այլ հարցի հետ: Զրպարտության ցանկացած դրսևորում ունենալու է իրավական հետևանք այն կատարողների համար»:

Hayk Konjoryan has addressed the incident of his brother being subjected to violence.
The leader of the "Civil Contract" faction of the National Assembly of the Republic of Armenia, Hayk Konjoryan, wrote on his Facebook page.
"Dear compatriots,
I would like to clarify a few points regarding the videos that circulated on the internet the day before yesterday and some comments that followed:
1. A criminal case has been initiated regarding the incident of my brother being beaten. The matter is within the jurisdiction of the law enforcement system, and I am confident that all individuals who used violence will be held legally accountable.
2. Any manifestation of violence, whether physical, psychological, or of any other kind, is absolutely unacceptable, regardless of the identity of the perpetrator.
3. In the Republic of Armenia, the only acceptable way to clarify labor or interpersonal relations is through the law and legal procedures. Any illegal manifestation in the clarification of relations is condemnable.
4. All circumstances related to this incident are subject solely and exclusively to legal assessment. Some political speculations aim to link the incident or various circumstances preceding it to my person, which is impossible, as I can never be involved in any process that is outside the law and the logic of a legal state, regardless of which side of the process anyone stands on. This has been and remains a red line for me.
5. I will file lawsuits against all individuals who attribute false information and slander to me, related to this incident or any other issue connected or unconnected to it. Any manifestation of slander will have legal consequences for the perpetrators."