Պենտագոնը կվերանայի Եվրոպայում ամերիկյան ուժերի տեղակայումը
shantnews.am  Պենտագոնը սկսել է Եվրոպայում ամերիկյան զորքերի տեղակայման վերանայման գործընթացը, որի նպատակն է արագացնել տարածաշրջանի պաշտպանության պատասխանատվության փոխանցումը ՆԱՏՕ-ի անդամ եվրոպական երկրներին, հայտնել է Պենտագոնի առաջատար ռազմավարագետ Էլբրիջ Քոլբին։
«Այսօր Պատերազմի դեպարտամենտը սկսեց Եվրոպայում ուժերի տեղակայման վերանայման գործընթացը, ինչի մասին նախարար Հեգսեթը հայտարարել էր Բրյուսելում կայացած ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության նախարարների վերջին հանդիպմանը», -գրել է Քոլբին X-ում։
Նրա խոսքով՝ սա ենթադրում է համապարփակ վերանայում, որի նպատակն է ապահովել, որ ՆԱՏՕ-ն «արագ և անշրջելիորեն» շարժվի դեպի սեփական սովորական պաշտպանության հիմնական պատասխանատվությունը Եվրոպային փոխանցելու ուղղությամբ։
Վերանայումից հետո Պենտագոնը կմշակի Եվրոպայում ԱՄՆ-ի ռազմական ներկայությանն առնչվող հետագա գործողությունների տարբերակներ՝ հաշվի առնելով ռազմավարական, աշխարհաքաղաքական և ռազմական գործոնները։
Պենտագոնի ղեկավար Փիթ Հեգսեթը հունիսին հայտարարեց Եվրոպայում ամերիկյան զորքերի և ռազմակայանների տեղակայման վերաբերյալ վեցամսյա վերանայման մասին՝ դրանց տեղակայման վայրերն ու հասանելիությունը գնահատելու նպատակով։ Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ի որոշ դաշնակիցներ «չեն հաղթահարի» այդ ստուգումը։

The Pentagon will review the deployment of American forces in Europe.
shantnews.am  The Pentagon has begun the process of reviewing the deployment of American forces in Europe, aimed at accelerating the transfer of defense responsibilities in the region to NATO member European countries, said Pentagon's chief strategist Elbridge Colby.
«Today, the Department of Defense started the process of reviewing the deployment of forces in Europe, which Minister Hegseth announced at the recent NATO defense ministers' meeting in Brussels,» Colby wrote on X.
According to him, this entails a comprehensive review aimed at ensuring that NATO «rapidly and irreversibly» moves towards transferring its core defense responsibilities to Europe.
After the review, the Pentagon will develop options for further actions regarding the U.S. military presence in Europe, taking into account strategic, geopolitical, and military factors.
Pentagon chief Pete Hegseth announced in June a six-month review of the deployment of American forces and bases in Europe to assess their locations and accessibility. According to him, some U.S. allies «will not overcome» that scrutiny.