Պենտագոնը կվերանայի Եվրոպայում ամերիկյան ուժերի տեղակայումը
shantnews.am  Պենտագոնը սկսել է Եվրոպայում ամերիկյան զորքերի տեղակայման վերանայման գործընթացը, որի նպատակն է արագացնել տարածաշրջանի պաշտպանության պատասխանատվության փոխանցումը ՆԱՏՕ-ի անդամ եվրոպական երկրներին, հայտնել է Պենտագոնի առաջատար ռազմավարագետ Էլբրիջ Քոլբին։
«Այսօր Պատերազմի դեպարտամենտը սկսեց Եվրոպայում ուժերի տեղակայման վերանայման գործընթացը, ինչի մասին նախարար Հեգսեթը հայտարարել էր Բրյուսելում կայացած ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության նախարարների վերջին հանդիպմանը», -գրել է Քոլբին X-ում։
Նրա խոսքով՝ սա ենթադրում է համապարփակ վերանայում, որի նպատակն է ապահովել, որ ՆԱՏՕ-ն «արագ և անշրջելիորեն» շարժվի դեպի սեփական սովորական պաշտպանության հիմնական պատասխանատվությունը Եվրոպային փոխանցելու ուղղությամբ։
Վերանայումից հետո Պենտագոնը կմշակի Եվրոպայում ԱՄՆ-ի ռազմական ներկայությանն առնչվող հետագա գործողությունների տարբերակներ՝ հաշվի առնելով ռազմավարական, աշխարհաքաղաքական և ռազմական գործոնները։
Պենտագոնի ղեկավար Փիթ Հեգսեթը հունիսին հայտարարեց Եվրոպայում ամերիկյան զորքերի և ռազմակայանների տեղակայման վերաբերյալ վեցամսյա վերանայման մասին՝ դրանց տեղակայման վայրերն ու հասանելիությունը գնահատելու նպատակով։ Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ի որոշ դաշնակիցներ «չեն հաղթահարի» այդ ստուգումը։

Пентагон пересмотрит размещение американских сил в Европе
shantnews.am  Пентагон начал процесс пересмотра размещения американских войск в Европе, целью которого является ускорение передачи ответственности за защиту региона европейским странам-членам НАТО, сообщил ведущий стратег Пентагона Элбридж Колбин.
«Сегодня Министерство обороны начало процесс пересмотра размещения сил в Европе, о чем министр Хегсет заявил на последней встрече министров обороны НАТО в Брюсселе», - написал Колбин в X.
По его словам, это предполагает всесторонний пересмотр, целью которого является обеспечение того, чтобы НАТО «быстро и необратимо» двигалось к передаче основной ответственности за собственную обычную оборону Европе.
После пересмотра Пентагон разработает варианты дальнейших действий, касающихся военного присутствия США в Европе, учитывая стратегические, геополитические и военные факторы.
Глава Пентагона Пит Хегсет в июне объявил о шестимесячном пересмотре размещения американских войск и баз в Европе с целью оценки их расположения и доступности. По его словам, некоторые союзники США «не преодолеют» эту проверку.