ԱՄՆ-ը և Վրաստանը համաձայնության չեն եկել․ Վաշինգտոնը հիշեցնում է խոսքի ազատության կարևորությունը
1in.am Մենք անհանգստացած ենք, որ Վրաստանի կառավարությունը ստեղծել է Ատելության խոսքի դեմ պայքարի վարչություն, կեղծիքի և սխալ հայացքների ամենալավ պատասխանը խոսքի ավելի լայն ազատությունն է, այլ ոչ թե լռության պարտադրումը։ Լրագրող Վախա Սանայայի նկատմամբ տասնչորսօրյա վարչական կալանք կիրառելու մասին դատարանի վճռին այսպես է արձագանքել Թբիլիսիում ԱՄՆ դեսպանատունը։
Թբիլիսիի քաղաքային դատարանը Սանայայի նկատմամբ վճիռ է կայացրել այն բանից հետո, երբ նա հրաժարվել է մուծել Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Պապուաշվիլիին սոցիալական ցանցերում «վիրավորելու» համար սահմանված 600 լարի տուգանքը։ Դատական նիստին լրագրողը չի մասնակցել, իսկ ավելի վաղ հայտարարել է, որ «դատարանի որոշումը չի հետաքրքրում», և ինքը «եթերում ու սոցիալական ցանցերում ասելու, գրելու է այն, ինչ անհրաժեշտ է, ոչ ոք չի կարող մարդուն լռեցնել»։
Թբիլիսիում ԱՄՆ դեսպանատունը «Ազատություն» ռադիոկայանի պնդրանքով պարզաբանել է, որ Թրամփի վարչակազմը Վրաստանի իշխանություններին «պարզորոշ հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները խոսքի ազատությունը համարում է հանրության կենսագործունեության ֆունդամենտալ հիմք և վճռականապես դեմ է գրաքննությանը և սահմանափակող օրենքներին, որոնք օգտագործվում են, որպեսզի անցանկալի հայացքներ ունեցող մարդկանց հարկադրեն լռել»։
Ըստ այդմ, «քաղաքական կայունությունը, տարբեր հայացքների լայն ներկայացվածության ապահովումը այն գործոններն են, որ Վրաստանը դարձնում են ամերիկյան ներդրումների, անվտանգության ոլորտի և երկարաժամկետ ռազմավարական համագործակցության հուսալի գործընկեր»։
Փաստացի Թբիլիսիում ԱՄՆ դեսպանատունը Վրաստանի իշխանություններին «անցանկալի հայացքներ ունեցող մարդկանց լռեցնելու նպատակով խոսքի ազատությունը սահմանափակող օրենքներ և պետական կառավարման համակարգում գրաքննության մարմին ստեղծելու» մեջ, իսկ վրաց-ամերիկյան հետագա ռազմավարական համագործակցությունը պայմանավորել «խոչընդոտների վերացմամբ»։
Անցած հունիսին ԱՄՆ պետդեպարտամենտի պատվիրակությունը եռօրյա այցով գտնվել է Թբիլիսիում։ Կար տպավորություն, որ, ի տարբերություն Եվրամիության, Միացյալ Նահանգները Վրաստանի կառավարության առջև ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների ու քաղաքացիական ազատությունների ապահովման խնդիրներ չի առաջադրում։ Անկասկած, Թբիլիսիում ԱՄՆ դեսպանատան կոշտ արձագանքի համար լրագրող Վախա Սանայայի նկատմամբ վարչական կալանքի որոշումը միայն առիթ է։ Երևում է, Վաշինգտոնը և Թբիլիսին առանցքային հարցերում համաձայնության չեն եկել։ Որքանո՞վ է դա պայմանավորված ռուս-վրացական և վրաց-չինական հարաբերություններով, մնում է ենթադրել։

США и Грузия не пришли к соглашению: Вашингтон напоминает о важности свободы слова
1in.am  Мы обеспокоены тем, что правительство Грузии создало Управление по борьбе с речью ненависти, лучший ответ на ложь и неправильные взгляды — это более широкая свобода слова, а не навязывание молчания. Так отреагировало посольство США в Тбилиси на решение суда о применении к журналисту Вахе Саная 14-дневного административного ареста.
Тбилисский городской суд вынес решение в отношении Саная после того, как он отказался уплатить штраф в 600 лари за «оскорбление» председателя парламента Грузии Папуашвили в социальных сетях. На судебное заседание журналист не явился, а ранее заявил, что «решение суда его не интересует», и он «в эфире и в социальных сетях будет говорить и писать то, что необходимо, никто не может заставить человека молчать».
Посольство США в Тбилиси по запросу радиостанции «Свобода» разъяснило, что администрация Трампа «ясно заявила грузинским властям, что Соединенные Штаты считают свободу слова фундаментальной основой жизнедеятельности общества и решительно противятся цензуре и ограничительным законам, которые используются для принуждения людей с нежелательными взглядами к молчанию».
Таким образом, «политическая стабильность, обеспечение широкого представительства различных взглядов — это факторы, которые делают Грузию надежным партнером для американских инвестиций, в области безопасности и долгосрочного стратегического сотрудничества».
Фактически посольство США в Тбилиси обвиняет грузинские власти в «ограничении свободы слова с целью заставить замолчать людей с нежелательными взглядами и создании органов цензуры в системе государственного управления», а дальнейшее стратегическое сотрудничество между Грузией и Америкой связывает с «устранением препятствий».
В прошлом июне делегация Госдепартамента США находилась с трехдневным визитом в Тбилиси. Создавалось впечатление, что, в отличие от Европейского Союза, Соединенные Штаты не ставят перед правительством Грузии вопросы обеспечения демократии, прав человека и гражданских свобод. Безусловно, решение о административном аресте журналиста Вахи Саная стало лишь поводом для жесткой реакции посольства США в Тбилиси. Очевидно, что Вашингтон и Тбилиси не пришли к согласию по ключевым вопросам. Насколько это связано с российско-грузинскими и грузино-китайскими отношениями, остается предполагать.