Թրամփի խոսքով՝ այսօր ԱՄՆ-Իրան բանակցություններ կանցկացվեն
Ազատություն. ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ այսօր կեսօրից հետո ԱՄՆ-Իրան բանակցություններ են տեղի ունենալու՝ չմանրամասնելով, սակայն, թե որտե՞ղ և ո՞ւմ մասնակցությամբ են նախատեսվում դրանք։
Լրագրողի հարցին, թե ո՞րն է գործարք կնքելու Վաշինգտոնի վերջնաժամկետը, Թրամփը ուղիղ պատասխան չի տվել։ Նա նշել է․ «Կնախընտրեի՞ գործարք կնքել։ Ես նպատակ չունեմ մարդկանց սպանել, քանի որ մարդիկ մահանում են, շատ մարդիկ են մահանում, և մենք դա չենք ուզում»։
Լարվածության որոշակի թուլացմանը նախորդել էր օրեր տևած ԱՄՆ-Իրան նոր հարձակումների մասին սպառնալիքների փոխանակումը։ Հարվածների աշխարհագրությունը նախորդ շաբաթ տարածվել էր նաև Կարմիր ծովում։ Թիրախավորվել էր Եգիպտոսի միջերկրածովյան օբյեկտներից մեկը։
Թրամփը շաբաթ ուշ երեկոյան հայտարարեց, որ չեղարկում է Իրանի դեմ նոր հարձակումը, քանի դեռ հնարավոր է արագ գործարք ձեռք բերել Իրանի միջուկային հավակնությունները կասեցնելու և Հորմուզի նեղուցը վերաբացելու վերաբերյալ։
Միևնույն ժամանակ, Թրամփը դարձյալ սպառնացել էր՝ շեշտելով, որ «ԱՄՆ-ն կազմ-պատրաստ է Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեմ կռվելու»։
Մինչ Թրամփը բանակցություններից է խոսում, երեկ Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին հեռախոսազրույցներ է ունեցել իր սաուդցի պաշտոնակից Ֆայզալ բին Ֆահրանի և Պակիստանի զինված ուժերի առաջնորդ Ասիմ Մունիրի հետ՝ քննարկելով դիվանագիտական ջանքերը։
IRNA պետական լրատվական գործակալությունը, վկայակոչելով Արաղչիին, հաղորդել է, որ Հորմուզի նեղուցի շուրջ Իրանի և Օմանի բանակցություններն արդեն եզրափակիչ փուլում են։
Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Իսմայիլ Բաղային հայտարարել է, որ Մասկաթի հետ բանակցությունները կենտրոնացած են եղել նեղուցով նոր երթուղու շուրջ համաձայնության հասնելու վրա՝ պարզաբանելով, որ դա «որևէ առնչություն չունի Հորմուզի նեղուցի բաց կամ փակ լինելու հետ։ Դա առանձին քննարկում է»։
Հուլիսին Իրանը մերժեց ընդհանուր նեղուցը համատեղ կառավարելու Օմանի առաջարկը, որն արժանացել էր Ծոցի երկրների հավանությանը։ Իրավիճակին ծանոթ աղբյուրները Reuters-ին հայտնել էին, որ, ըստ օմանական առաջարկի, նեղուցից օգտվելու համար կամավոր վճարների հավաքագրում էր նախատեսվում։
Նախքան փետրվարին սկսված պատերազմն աշխարհում սպառվող նավթամթերքի և հեղուկ գազի 20 տոկոսը Հորմուզով էր տարանցվում։ Իր դեմ ամերիկա-իսրայելական համատեղ հարձակման մեկնարկից ի վեր Թեհրանը փաստացի փակ է պահում առանցքային ջրային ուղին։

По словам Трампа, сегодня состоятся переговоры между США и Ираном.
Азатутюн. Президент США Дональд Трамп заявил, что сегодня после полудня состоятся переговоры между США и Ираном, не уточнив, однако, где и с чьим участием они планируются.
На вопрос журналиста о том, каков срок ультиматума Вашингтона для заключения сделки, Трамп не дал прямого ответа. Он отметил: «Предпочел бы заключить сделку. Я не собираюсь убивать людей, потому что люди умирают, много людей умирает, и мы этого не хотим».
Некоторое ослабление напряженности предшествовало обмену угрозами новых атак США и Ирана, который длился несколько дней. География ударов на прошлой неделе также распространилась на Красное море. В качестве цели был выбран один из средиземноморских объектов Египта.
Трамп в субботу поздно вечером объявил, что отменяет новый удар по Ирану, пока есть возможность быстро заключить сделку по приостановлению ядерных амбиций Ирана и повторному открытию Ормузского пролива.
В то же время Трамп вновь угрожал, подчеркивая, что «США готовы сражаться против Исламской Республики Иран».
Пока Трамп говорит о переговорах, вчера министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи провел телефонные разговоры со своим саудовским коллегой Файзалом бин Фахраном и главнокомандующим вооруженными силами Пакистана Асимом Муниром, обсуждая дипломатические усилия.
Государственное информационное агентство IRNA, ссылаясь на Арагчи, сообщило, что переговоры между Ираном и Оманом по Ормузскому проливу уже находятся на заключительном этапе.
Пресс-секретарь МИД Ирана Исмаил Багаи заявил, что переговоры с Маскатом были сосредоточены на достижении соглашения о новом маршруте через пролив, уточнив, что это «не имеет никакого отношения к открытию или закрытию Ормузского пролива. Это отдельное обсуждение».
В июле Иран отклонил предложение Омана о совместном управлении общим проливом, которое получило одобрение стран Персидского залива. Источники, знакомые с ситуацией, сообщили Reuters, что согласно оманскому предложению, планировалось сбор добровольных платежей за использование пролива.
Перед началом войны в феврале 20 процентов мировых потребляемых нефтепродуктов и сжиженного газа проходило через Ормуз. С момента начала совместной атаки США и Израиля против него Тегеран фактически держит ключевой водный путь закрытым.