Թրամփի խոսքով՝ այսօր ԱՄՆ-Իրան բանակցություններ կանցկացվեն
Ազատություն. ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ այսօր կեսօրից հետո ԱՄՆ-Իրան բանակցություններ են տեղի ունենալու՝ չմանրամասնելով, սակայն, թե որտե՞ղ և ո՞ւմ մասնակցությամբ են նախատեսվում դրանք։
Լրագրողի հարցին, թե ո՞րն է գործարք կնքելու Վաշինգտոնի վերջնաժամկետը, Թրամփը ուղիղ պատասխան չի տվել։ Նա նշել է․ «Կնախընտրեի՞ գործարք կնքել։ Ես նպատակ չունեմ մարդկանց սպանել, քանի որ մարդիկ մահանում են, շատ մարդիկ են մահանում, և մենք դա չենք ուզում»։
Լարվածության որոշակի թուլացմանը նախորդել էր օրեր տևած ԱՄՆ-Իրան նոր հարձակումների մասին սպառնալիքների փոխանակումը։ Հարվածների աշխարհագրությունը նախորդ շաբաթ տարածվել էր նաև Կարմիր ծովում։ Թիրախավորվել էր Եգիպտոսի միջերկրածովյան օբյեկտներից մեկը։
Թրամփը շաբաթ ուշ երեկոյան հայտարարեց, որ չեղարկում է Իրանի դեմ նոր հարձակումը, քանի դեռ հնարավոր է արագ գործարք ձեռք բերել Իրանի միջուկային հավակնությունները կասեցնելու և Հորմուզի նեղուցը վերաբացելու վերաբերյալ։
Միևնույն ժամանակ, Թրամփը դարձյալ սպառնացել էր՝ շեշտելով, որ «ԱՄՆ-ն կազմ-պատրաստ է Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեմ կռվելու»։
Մինչ Թրամփը բանակցություններից է խոսում, երեկ Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին հեռախոսազրույցներ է ունեցել իր սաուդցի պաշտոնակից Ֆայզալ բին Ֆահրանի և Պակիստանի զինված ուժերի առաջնորդ Ասիմ Մունիրի հետ՝ քննարկելով դիվանագիտական ջանքերը։
IRNA պետական լրատվական գործակալությունը, վկայակոչելով Արաղչիին, հաղորդել է, որ Հորմուզի նեղուցի շուրջ Իրանի և Օմանի բանակցություններն արդեն եզրափակիչ փուլում են։
Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Իսմայիլ Բաղային հայտարարել է, որ Մասկաթի հետ բանակցությունները կենտրոնացած են եղել նեղուցով նոր երթուղու շուրջ համաձայնության հասնելու վրա՝ պարզաբանելով, որ դա «որևէ առնչություն չունի Հորմուզի նեղուցի բաց կամ փակ լինելու հետ։ Դա առանձին քննարկում է»։
Հուլիսին Իրանը մերժեց ընդհանուր նեղուցը համատեղ կառավարելու Օմանի առաջարկը, որն արժանացել էր Ծոցի երկրների հավանությանը։ Իրավիճակին ծանոթ աղբյուրները Reuters-ին հայտնել էին, որ, ըստ օմանական առաջարկի, նեղուցից օգտվելու համար կամավոր վճարների հավաքագրում էր նախատեսվում։
Նախքան փետրվարին սկսված պատերազմն աշխարհում սպառվող նավթամթերքի և հեղուկ գազի 20 տոկոսը Հորմուզով էր տարանցվում։ Իր դեմ ամերիկա-իսրայելական համատեղ հարձակման մեկնարկից ի վեր Թեհրանը փաստացի փակ է պահում առանցքային ջրային ուղին։

According to Trump, today negotiations will be held between the US and Iran.
Azatutyun. U.S. President Donald Trump has announced that negotiations between the U.S. and Iran will take place today after noon, without specifying where and with whom they are planned.
In response to a journalist's question about the deadline for Washington to finalize a deal, Trump did not provide a direct answer. He stated, “Would I prefer to finalize a deal? I have no intention of killing people, as people are dying, many people are dying, and we don’t want that.”
The recent easing of tensions followed days of exchanges of threats regarding new U.S.-Iranian attacks. The geography of the strikes had expanded to the Red Sea last week. One of Egypt's Mediterranean facilities was targeted.
Trump announced late Saturday evening that he was canceling a new attack on Iran as long as a quick deal could be reached regarding halting Iran's nuclear ambitions and reopening the Strait of Hormuz.
At the same time, Trump again threatened, emphasizing that “the U.S. is ready to fight against the Islamic Republic of Iran.”
While Trump speaks of negotiations, yesterday Iran's Foreign Minister Abbas Araghchi had phone conversations with his Saudi counterpart Faisal bin Farhan and the head of Pakistan's armed forces, Asim Munir, discussing diplomatic efforts.
The IRNA state news agency, citing Araghchi, reported that negotiations between Iran and Oman regarding the Strait of Hormuz are already in the final stages.
Iran's Foreign Ministry spokesman Ismail Baghaei stated that the talks with Muscat have focused on reaching an agreement on a new route through the strait, clarifying that this “has nothing to do with the opening or closing of the Strait of Hormuz. It is a separate discussion.”
In July, Iran rejected Oman's proposal to jointly manage the strait, which had received the approval of Gulf countries. Sources familiar with the situation told Reuters that, according to the Omani proposal, voluntary fees were to be collected for the use of the strait.
Before the war that began in February, 20 percent of the world's consumed oil products and liquefied gas passed through the Strait of Hormuz. Since the start of the U.S.-Israeli joint attack against it, Tehran has effectively kept this key waterway closed.