Ինչո՞ւ հենց Wildberries-ի պահեստները․ հիմնադիր Տատյանա Կիմը ուղերձ է հրապարակել
armtimes.com  Wildberries-ի հիմնադիր Տատյանա Կիմը իր պաշտոնական տելեգրամյան ալիքում հանդես է եկել ուղերձով։
«Արդեն գրեթե երկու շաբաթ է, ինչ մեր ընկերության պահեստները ենթարկվում են ահաբեկչական հարձակումների։ Ինչո՞ւ հենց մեր պահեստները։ Wildberries-ը ժողովրդական մարքեթփլեյս է, որից օգտվում է մեր երկրի գրեթե յուրաքանչյուր բնակիչ, ինչպես նաև այլ երկրների քաղաքացիներ։ Հետևաբար, մեզ հասցվող հարվածները միաժամանակ հարվածներ են տասը երկրներում ապրող հարյուր միլիոնավոր մարդկանց՝ մեր աշխատակիցներին, վաճառողներին, արտադրողներին, լոգիստիկ գործընկերներին, պատվերների տրամադրման կետերի (ՊՏԿ) սեփականատերերին, հազարավոր այլ ձեռնարկատերերի, կատարողներին և գնորդներին, որոնց թվում կան նաև սոցիալապես անապահով մարդիկ։
Wildberries-ի ենթակառուցվածքների նկատմամբ հարձակումները խաղաղ բնակիչների դեմ ուղղված հարձակումներ են։ Եվ կրկին ընդգծեմ՝ ոչ միայն Ռուսաստանի քաղաքացիների։ Մեր էկոհամակարգում բիզնես են վարում տասնյակ հազարավոր մարդիկ Ղրղզստանից, Բելառուսից, Ղազախստանից, Հայաստանից, Ուզբեկստանից և Չինաստանից։ Այս երկրների ձեռնարկատերերը նույնպես կրել են միլիարդավոր վնասներ։
Համացանցում տեսնում եմ «բազմոցային փորձագետների» քննարկումները մեր օբյեկտների պաշտպանության, հակաօդային պաշտպանության և այլ թեմաների վերաբերյալ։
Կրկնում եմ՝ մեր պահեստները համալրված են պաշտպանության բոլոր հասանելի միջոցներով։ Հարձակումների առաջին իսկ օրվանից մենք ամեն օր ուժեղացնում և ամրապնդում ենք պաշտպանական համակարգը՝ կիրառելով նաև ինժեներական լուծումներ։ Հասկանալի պատճառներով մանրամասներ չեմ կարող հայտնել, սակայն վստահ եղեք՝ մենք ամեն օր արդիականացնում ենք պաշտպանության համակարգերը։ Այն փաստը, որ մեզ հաջողվում է հետ մղել հարձակումների մեծ մասը, դրա ուղղակի ապացույցն է։ Եվ սա այն պայմաններում, երբ ահաբեկիչներն ամեն օր մեծացնում են իրենց կրակային հզորությունը։ Օրինակ՝ միայն Եկատերինբուրգի պահեստի ուղղությամբ, որտեղ ավտոկայանատեղիում մեքենաներ էին այրվել, արձակվել էր ինքնաթիռային տիպի ավելի քան 200 անօդաչու թռչող սարք։
Այժմ ցանկանում եմ պատմել մեր օբյեկտների հրդեհային անվտանգության մասին։
2024 թվականից, երբ ստեղծվեց մեր միավորված ընկերությունը, մենք, փառք Աստծո, ամբողջությամբ վերակառուցեցինք պահեստների հրդեհային անվտանգության համակարգը։ Այս երկու տարիների ընթացքում ստեղծել ենք սեփական հակահրդեհային ստորաբաժանումներ, բոլոր օբյեկտները համալրել ենք ամենաժամանակակից հրդեհաշիջման համակարգերով, ինքներս արտադրում ենք անհրաժեշտ բաղադրիչները և պարբերաբար անձնակազմի համար կազմակերպում ենք տարհանման վարժանքներ։ Մոտ երկու հազար մարդ ամեն օր ապահովում է մեր բոլոր պահեստների հրդեհային անվտանգությունը։ Ծառայությունը ղեկավարում է ներքին ծառայության գնդապետ, Արտակարգ իրավիճակների նախարարության նախկին աշխատակից, որն ունի հրդեհաշիջման ոլորտում ավելի քան 26 տարվա փորձ։
Սա մեզ թույլ է տվել և շարունակում է թույլ տալ ապահովել մարդկանց անվտանգությունը պահեստներում, օպերատիվ կերպով տեղայնացնել հրդեհները և հնարավորության սահմաններում պահպանել մեր վաճառողների ապրանքների ամբողջականությունը։ Միևնույն ժամանակ պետք է հասկանալ, որ արդյունաբերական օբյեկտների, նավթավերամշակման գործարանների կամ մարքեթփլեյսների պահեստների վրա հարվածող անօդաչու թռչող սարքերը կրում են խոցող տարրեր, որպեսզի հնարավորինս շատ մարդիկ տուժեն։
Մեր պահեստների նկատմամբ ահաբեկչական հարձակումները համարվում են անհաղթահարելի ուժի (ֆորս-մաժորի) հանգամանքներ։ Այս կետի առկայությունը կամ բացակայությունը օֆերտաներում որևէ նշանակություն չունի, ուստի, օրենքի համաձայն, այդ վնասները ենթակա չեն փոխհատուցման։ Ցավոք, համացանցում հայտնվել են բազմաթիվ խարդախներ և իրավաբաններ, որոնք փորձում են շահույթ ստանալ մեր ընդհանուր դժբախտությունից՝ օգտվելով իրավիճակից և մարդկանց անտեղյակությունից՝ առաջարկելով իրենց ծառայությունները խնդիրները լուծելու համար։ Այդ պատճառով դիմում եմ մեր բոլոր վաճառողներին։ Հարգելի գործընկերներ, վստահեք միայն հաղորդակցության պաշտոնական ալիքներին, մեր ընկերությանը և պետությանը։ Ներկա իրավիճակում ձեզ կարող ենք օգնել միայն մենք և պետությունը։
Պատմեմ, թե ինչ քայլեր ենք ձեռնարկում այժմ։
Մենք հանդես ենք եկել որպես փոքր և միջին բիզնեսի շահերի ներկայացուցիչ և արդեն երկրի կառավարության հետ քննարկել ենք տուժած բոլոր ձեռնարկատերերին աջակցելու համալիր միջոցառումները։ Այժմ մշակվում է միասնական համակարգ, որի շրջանակում օգնություն կստանա յուրաքանչյուր տուժած։ Առաջիկա օրերին այդ միջոցառումների ամբողջ փաթեթը կհրապարակվի։
Մինչ այդ համակարգը մշակվում է, մենք արդեն իրականացրել ենք աջակցող վճարումների երկու փուլ այն վաճառողների համար, որոնց ապրանքները տուժել են հարձակումների հետևանքով։ Երկրորդ փուլում ընդգրկվել է փոքր և միջին բիզնեսի գրեթե 100 հազար ներկայացուցիչ, որոնցից շատերն արդեն ստացել են համապատասխան վճարումները։
Մեր խոշոր գործընկերների համար մենք մեր հաշվին ավելացրել ենք մշտական գնորդի զեղչը նրանց ապրանքների նկատմամբ, տրամադրել ենք վարկային արձակուրդներ մեր բանկում, ինչպես նաև ներդրել ենք աջակցության մի շարք այլ միջոցներ։
Հաջորդ շաբաթվանից նախատեսում ենք կազմակերպել առկա հանդիպումներ առավել տուժած տարածաշրջանների ձեռնարկատերերի հետ, որպեսզի հասցեական լուծենք ստեղծված իրավիճակից բխող նրանց հրատապ խնդիրները։
Ես արդեն ասել եմ, որ այժմ առավելագույն արագությամբ վերակառուցում ենք մեր լոգիստիկ ենթակառուցվածքը, մեր գործընկերների ապրանքները բաշխում ենք տարբեր լոգիստիկ օբյեկտների միջև, որպեսզի պահպանենք դրանց առաքման արագությունն ու շրջանառությունը։ Ձեր և ձեր ապրանքների անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ չեմ կարող բացահայտել մանրամասները, սակայն վստահ եղեք՝ մենք անում ենք հնարավոր ամեն ինչ։ Մենք երբեք ձեզ չենք հիասթափեցրել և միշտ գտել ենք ցանկացած խնդրի լուծումը։ Չեմ տեսնում որևէ պատճառ, թե ինչու ներկայիս իրավիճակը պետք է բացառություն լինի։
Մենք արդեն ստացել ենք տասնյակ առաջարկներ Ռուսաստանի տարածքում և դրա սահմաններից դուրս լոգիստիկ հզորությունների վարձակալության վերաբերյալ, և պայմանագրերի մի մասն արդեն կնքվել է։ Բացի այդ, շուտով շահագործման կհանձնենք նաև այն օբյեկտները, որոնք կառուցել ենք մեր գործունեության երկրներում։
Մեզ հարվածելով՝ ահաբեկիչները փորձում են քողարկել իրենց իրական նպատակները և մեղադրում են մեզ, թե իբր մենք վաճառում ենք ռազմական նշանակության ապրանքներ։ Սակայն դուք կարող եք բացել ցանկացած համաշխարհային մարքեթփլեյս՝ Amazon-ը կամ Alibaba-ն, և տեսնել՝ արդյոք մեզ մոտ կա՞ որևէ ապրանք, որը նրանց մոտ չկա։
Ահաբեկիչների գործողություններում չկա և չի կարող լինել ոչ տրամաբանություն, ոչ առողջ բանականություն, ոչ էլ ռացիոնալություն։ Հակառակորդն ինքն է հրապարակայնորեն հայտարարել, որ Wildberries-ի դեմ իրականացվող հարձակումներն ուղղված են Ռուսաստանի շարքային քաղաքացիների դեմ։ Նրանց միակ նպատակը ճնշում գործադրելն է, իրավիճակն ապակայունացնելը և մեծ թվով մարդկանց մոտ խուճապ ու ցնցում առաջացնելը։
Միակ բանը, որ հիմա կարող ենք անել, սառնասրտորեն մոտենալ իրավիճակին, Ռուսաստանի ձեռնարկատիրական համայնքով ունենալ վերակազմակերպման ծրագիր մոտակա ժամանակահատվածի համար, հարմարվել և վերափոխվել։ Մենք՝ ձեռնարկատերերս, դա կարողանում ենք անել ինչպես ոչ ոք։
Մենք տեսնում ենք, որ այս իրավիճակը միավորել է բոլորին․ ձեռնարկատերերը, գնորդները և բիզնես համայնքները համախմբվում են՝ խնդիրը միասին լուծելու համար։ Մենք կանենք հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի օգնենք փոքր և միջին բիզնեսին հաղթահարել այս բարդ իրավիճակը։ Որովհետև Wildberries-ը հենց դուք եք։

Почему именно склады Wildberries: основательница Татьяна Ким опубликовала обращение
armtimes.com Основатель Wildberries Татьяна Ким выступила с обращением в своем официальном телеграм-канале.
«Уже почти две недели наши склады подвергаются террористическим атакам. Почему именно наши склады? Wildberries — это популярный маркетплейс, которым пользуется почти каждый житель нашей страны, а также граждане других стран. Следовательно, удары, наносимые нам, одновременно являются ударами по сотням миллионов людей, живущих в десяти странах — нашим сотрудникам, продавцам, производителям, логистическим партнерам, владельцам пунктов выдачи заказов (ПВЗ), тысячам других предпринимателей, исполнителям и покупателям, среди которых есть и социально незащищенные люди.
Атаки на инфраструктуру Wildberries направлены против мирных жителей. И снова подчеркиваю — не только граждан России. В нашей экосистеме ведут бизнес десятки тысяч людей из Кыргызстана, Беларуси, Казахстана, Армении, Узбекистана и Китая. Эти предприниматели также понесли миллиардные убытки.
В интернете я вижу обсуждения «диванных экспертов» по вопросам защиты наших объектов, противовоздушной обороны и другим темам.
Повторяю — наши склады оснащены всеми доступными средствами защиты. С первого дня атак мы ежедневно усиливаем и укрепляем защитную систему, применяя также инженерные решения. По понятным причинам не могу сообщить детали, но будьте уверены — мы ежедневно обновляем системы защиты. Тот факт, что нам удается отражать большинство атак, является прямым доказательством этого. И это при том, что террористы ежедневно увеличивают свою огневую мощь. Например, только по направлению к складу в Екатеринбурге, где сгорели автомобили на парковке, было выпущено более 200 беспилотных летательных аппаратов типа самолет.
Теперь хочу рассказать о пожарной безопасности наших объектов.
С 2024 года, когда была создана наша объединенная компания, мы, слава Богу, полностью реконструировали систему пожарной безопасности складов. За эти два года мы создали собственные пожарные подразделения, оснастили все объекты самыми современными системами пожаротушения, сами производим необходимые компоненты и регулярно проводим учения по эвакуации для персонала. Почти две тысячи человек ежедневно обеспечивают пожарную безопасность всех наших складов. Службу возглавляет полковник внутренней службы, бывший сотрудник Министерства по чрезвычайным ситуациям, имеющий более 26 лет опыта в области пожаротушения.
Это позволило нам и продолжает позволять обеспечивать безопасность людей на складах, оперативно локализовать пожары и по возможности сохранять целостность товаров наших продавцов. В то же время необходимо понимать, что беспилотные летательные аппараты, наносящие удары по промышленным объектам, нефтеперерабатывающим заводам или складам маркетплейсов, несут поражающие элементы, чтобы как можно больше людей пострадало.
Террористические атаки на наши склады считаются обстоятельствами непреодолимой силы (форс-мажора). Наличие или отсутствие этого пункта в офертах не имеет значения, поэтому, согласно закону, эти убытки не подлежат компенсации. К сожалению, в интернете появилось множество мошенников и юристов, которые пытаются извлечь выгоду из нашего общего несчастья, используя ситуацию и незнание людей, предлагая свои услуги для решения проблем. Поэтому обращаюсь ко всем нашим продавцам. Уважаемые коллеги, доверяйте только официальным каналам связи, нашей компании и государству. В текущей ситуации помочь вам можем только мы и государство.
Расскажу, какие шаги мы предпринимаем сейчас.
Мы выступили в качестве представителя интересов малого и среднего бизнеса и уже обсудили с правительством страны комплексные меры поддержки всех пострадавших предпринимателей. В настоящее время разрабатывается единая система, в рамках которой помощь получит каждый пострадавший. В ближайшие дни будет опубликован весь пакет этих мероприятий.
Пока эта система разрабатывается, мы уже провели два этапа поддерживающих выплат для тех продавцов, чьи товары пострадали в результате атак. Во втором этапе участвует почти 100 тысяч представителей малого и среднего бизнеса, многие из которых уже получили соответствующие выплаты.
Для наших крупных партнеров мы за свой счет увеличили постоянную скидку для них на товары, предоставили кредитные каникулы в нашем банке, а также внедрили ряд других мер поддержки.
На следующей неделе планируем организовать встречи с предпринимателями наиболее пострадавших регионов, чтобы адресно решить их неотложные проблемы, вытекающие из сложившейся ситуации.
Я уже говорил, что сейчас мы максимально быстро реконструируем нашу логистическую инфраструктуру, распределяем товары наших партнеров между различными логистическими объектами, чтобы сохранить скорость их доставки и оборота. Из соображений безопасности вас и ваших товаров не могу раскрыть детали, но будьте уверены — мы делаем все возможное. Мы никогда вас не подводили и всегда находили решение любой проблемы. Не вижу причин, почему текущая ситуация должна быть исключением.
Мы уже получили десятки предложений по аренде логистических мощностей на территории России и за ее пределами, и часть контрактов уже подписана. Кроме того, вскоре мы введем в эксплуатацию и те объекты, которые построили в странах нашего присутствия.
Наносив удары, террористы пытаются скрыть свои истинные цели и обвиняют нас в том, что якобы мы продаем товары военного назначения. Однако вы можете открыть любой мировой маркетплейс — Amazon или Alibaba — и увидеть, есть ли у нас какие-либо товары, которых нет у них.
В действиях террористов нет и не может быть ни логики, ни здравого смысла, ни рациональности. Противник сам публично заявил, что атаки на Wildberries направлены против обычных граждан России. Их единственная цель — оказать давление, дестабилизировать ситуацию и вызвать панику и шок у большого числа людей.
Единственное, что мы можем сделать сейчас, — это холодно подойти к ситуации, иметь программу реорганизации для российского предпринимательского сообщества на ближайший период, адаптироваться и трансформироваться. Мы, предприниматели, можем это сделать как никто другой.
Мы видим, что эта ситуация объединила всех: предприниматели, покупатели и бизнес-сообщества объединяются для совместного решения проблемы. Мы сделаем все возможное, чтобы помочь малому и среднему бизнесу преодолеть эту сложную ситуацию. Потому что Wildberries — это вы.