Վարչապետ Փաշինյանն այցելել է «ԷԼԵՎԵՅԹ ԷՅԱՅ» արհեստական բանականության գործարան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Գեղարքունիքի մարզի Գագարին բնակավայրում գործող «ԷԼԵՎԵՅԹ ԷՅԱՅ» արհեստական բանականության (ԱԲ) գործարան, որը Հայաստանում և Հարավային Կովկասում NVIDIA Blackwell B300 տեխնոլոգիայով աշխատող առաջին ԱԲ գործարանն է:
Նիկոլ Փաշինյանը շրջել է գործարանում, ծանոթացել տվյալների կենտրոնի տեխնիկական հնարավորություններին, ընդլայնման ընթացիկ փուլին, ինչպես նաև առաջիկա ծրագրերին: Նշվել է, որ առաջին փուլի ներդրումային ծրագիրը կազմում է 150 մլն դոլար, որից շուրջ 70 մլն դոլարն արդեն իրականացվել է։ Ընդգծվել է, որ ենթակառուցվածքը նախատեսված է արհեստական բանականության մեծածավալ հաշվարկները սպասարկելու համար՝ սկսած ԱԲ մոդելների ուսուցումից մինչև բիզնես, գիտական և ինժեներական կիրառություններ։ Գործարանի առաջին փուլի հզորությունը 5 ՄՎտ է, որն ընդլայնման հաջորդ փուլում նախատեսվում է հասցնել 40 ՄՎտ-ի։ Գործարկումից ընդամենը մեկ ամիս անց առկա հզորությունն ամբողջությամբ ամրագրվել է՝ արտացոլելով Հայաստանից և միջազգային շուկաներից եկող պահանջարկը։
ՀՀ Կառավարության և ԱՄՆ Կառավարության և միջև 2025թ. օգոստոսի 8-ի ստորագրված արհեստական բանականության և կիսահաղորդիչների ոլորտում նորարարական գործընկերության մասին փոխըմբռնման հուշագրի շնորհիվ թույլտվություն է տրվել Nvidia Blackwell B300 տեսակի գրաֆիկական պրոցեսորների արտահանման: Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և «ԷԼԵՎԵՅԹ ԷՅԱՅ» ընկերության միջև հունիսի 1-ին ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր՝ ուղղված ՀՀ-ում արհեստական բանականության էկոհամակարգի զարգացմանը, նորարարության խթանմանը, կարողությունների ձևավորմանը և կիրառական ծրագրերի աջակցությանը։

Премьер-министр Пашинян посетил завод «ЭЛЕВЕЙТ ЭЙАЙ» по производству искусственного интеллекта.
Премьер-министр Никол Пашинян посетил завод «ЭЛЕВЕЙТ ЭЙАЙ» по производству искусственного интеллекта (ИИ), расположенный в населённом пункте Гагарин Гегаркуникской области, который является первым заводом ИИ в Армении и Южном Кавказе, работающим по технологии NVIDIA Blackwell B300:
Никол Пашинян ознакомился с заводом, изучил технические возможности дата-центра, текущую стадию расширения, а также предстоящие планы. Было отмечено, что инвестиционная программа первого этапа составляет 150 миллионов долларов, из которых около 70 миллионов долларов уже реализованы. Подчеркнуто, что инфраструктура предназначена для обслуживания масштабных вычислений искусственного интеллекта — от обучения ИИ моделей до бизнес-приложений, научных и инженерных применений. Мощность первого этапа завода составляет 5 МВт, которая планируется увеличить до 40 МВт на следующем этапе расширения. Всего через месяц после запуска существующая мощность была полностью зафиксирована, отражая спрос как из Армении, так и с международных рынков.
Благодаря подписанному 8 августа 2025 года меморандуму о взаимопонимании между правительствами Армении и США в области искусственного интеллекта и полупроводников, была предоставлена разрешение на экспорт графических процессоров типа Nvidia Blackwell B300. 1 июня между Министерством высоких технологий и компанией «ЭЛЕВЕЙТ ЭЙАЙ» был подписан меморандум о взаимопонимании, направленный на развитие экосистемы искусственного интеллекта в Армении, содействие инновациям, формирование возможностей и поддержку прикладных программ.