Վարչապետ Փաշինյանն այցելել է «ԷԼԵՎԵՅԹ ԷՅԱՅ» արհեստական բանականության գործարան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Գեղարքունիքի մարզի Գագարին բնակավայրում գործող «ԷԼԵՎԵՅԹ ԷՅԱՅ» արհեստական բանականության (ԱԲ) գործարան, որը Հայաստանում և Հարավային Կովկասում NVIDIA Blackwell B300 տեխնոլոգիայով աշխատող առաջին ԱԲ գործարանն է:
Նիկոլ Փաշինյանը շրջել է գործարանում, ծանոթացել տվյալների կենտրոնի տեխնիկական հնարավորություններին, ընդլայնման ընթացիկ փուլին, ինչպես նաև առաջիկա ծրագրերին: Նշվել է, որ առաջին փուլի ներդրումային ծրագիրը կազմում է 150 մլն դոլար, որից շուրջ 70 մլն դոլարն արդեն իրականացվել է։ Ընդգծվել է, որ ենթակառուցվածքը նախատեսված է արհեստական բանականության մեծածավալ հաշվարկները սպասարկելու համար՝ սկսած ԱԲ մոդելների ուսուցումից մինչև բիզնես, գիտական և ինժեներական կիրառություններ։ Գործարանի առաջին փուլի հզորությունը 5 ՄՎտ է, որն ընդլայնման հաջորդ փուլում նախատեսվում է հասցնել 40 ՄՎտ-ի։ Գործարկումից ընդամենը մեկ ամիս անց առկա հզորությունն ամբողջությամբ ամրագրվել է՝ արտացոլելով Հայաստանից և միջազգային շուկաներից եկող պահանջարկը։
ՀՀ Կառավարության և ԱՄՆ Կառավարության և միջև 2025թ. օգոստոսի 8-ի ստորագրված արհեստական բանականության և կիսահաղորդիչների ոլորտում նորարարական գործընկերության մասին փոխըմբռնման հուշագրի շնորհիվ թույլտվություն է տրվել Nvidia Blackwell B300 տեսակի գրաֆիկական պրոցեսորների արտահանման: Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և «ԷԼԵՎԵՅԹ ԷՅԱՅ» ընկերության միջև հունիսի 1-ին ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր՝ ուղղված ՀՀ-ում արհեստական բանականության էկոհամակարգի զարգացմանը, նորարարության խթանմանը, կարողությունների ձևավորմանը և կիրառական ծրագրերի աջակցությանը։

01-08-2026 14:00 Press release
Prime Minister Nikol Pashinyan visited the "ELEVATE AI" artificial intelligence (AI) factory operating in the village of Gagarin in the Gegharkunik region, which is the first AI factory in Armenia and the South Caucasus operating with NVIDIA Blackwell B300 technology.
Nikol Pashinyan toured the factory, familiarized himself with the technical capabilities of the data center, the current phase of expansion, as well as upcoming projects. It was noted that the investment program for the first phase amounts to 150 million dollars, of which about 70 million dollars has already been implemented. It was emphasized that the infrastructure is designed to support large-scale artificial intelligence computations, ranging from AI model training to business, scientific, and engineering applications. The capacity of the first phase of the factory is 5 MW, which is planned to be increased to 40 MW in the next phase of expansion. Just one month after commissioning, the existing capacity has been fully secured, reflecting the demand coming from both Armenia and international markets.
Thanks to the memorandum of understanding signed between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the United States on August 8, 2025, regarding innovative partnership in the fields of artificial intelligence and semiconductors, permission has been granted for the export of Nvidia Blackwell B300 type graphics processors. On June 1, a memorandum of understanding was signed between the Ministry of High-Tech Industry and the "ELEVATE AI" company aimed at developing the artificial intelligence ecosystem in Armenia, promoting innovation, building capacities, and supporting applied programs.
During the visit, the prospects for the development of AI infrastructure in Armenia were also discussed.