Յուրաքանչյուր վայրկյանը ապրել եմ՝ հավատարիմ մնալով իմ կոչումին ու երդմանը.Սեյրան Օհանյան
ԱԺ 8-րդ գումարման պատգամավոր, «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը ֆեյսբուքի իր էջում գրել է.
«Իմ կյանքում ավարտվեց ևս մեկ շրջափուլ՝ Ազգային ժողովի 8-րդ գումարումը։ Սակայն պայքարն առջևում է։
Եվ այսօր, հետադարձ հայացք ուղղելով 2021-2026 թթ․ «Հայաստան» խմբակցության՝ իմ և գործընկերներիս անցած ճանապարհին, կարող եմ ասել՝ յուրաքանչյուր վայրկյանը ապրել եմ՝ հավատարիմ մնալով իմ կոչումին ու երդմանը՝
ԾԱՌԱՅՈՒՄ ԵՄ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆԸ,
և պայքարել ենք, ինչպես կարող ենք,
ու դրակա՛ն եմ գնահատում մեր կատարած աշխատանքը և՛ Ազգային ժողովում, և՛ Ազգային ժողովից դուրս․ փողոցային պայքարում՝ Դիմադրության շարժման, Սրբազան շարժման օրերին, մարզային հանդիպումների ընթացքում մեր հայրենակիցների հետ բաց հանդիպումների ժամանակ և՛ ոգևորվել ենք՝ նրանց անկեղծ սատարումը, գնահատանքը տեսնելով, և՛  քաջություն ենք ունեցել՝ դեպի մեզ ուղղված քննադատությունը լսելու, իսկ միջազգային ատյաններում արժանապատվորեն ներկայացրել ու պաշտպանել ենք Արցախի և Հայաստանի պետական, ազգային շահերը։
Մեծ ցավ եմ ապրել՝ տեսնելով մեր սրբություն սրբոց Արցախի հայաթափումն ու հանձնումը. մարտի դաշտում մենք հաղթել էինք մեր ոգու ուժով և կյանքի գնով մեր հերոսների, սակայն «իրականները», խաղաղության կեղծ խոստումներով մոլորեցնելով հանրությանը, պատերազմ ու պարտություն բերեցին և լուռ էին Արցախում իրականացվող ցեղասպանության, ազգային ողբերգության օրերին։
Մենք անցել ենք անհավանական ճանապարհ, թողել ենք ուրույն հետագիծ, և մեր ծառայության, նվիրումի պատմությունը, վստահ եմ, հետո՛ է արժևորվելու։ Մեր պայքարի ոգին ներշնչել ու համախմբել է ընդդիմադիր դաշտը։
Ինձ համար պատիվ է եղել ղեկավարել «Հայաստան» խմբակցությունը։
Շնորհակալ եմ բոլոր գործընկերներիս, և հատկապես «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ, Արցախի և Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին։
Շնորհակալ եմ Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության բոլոր նվիրյալներին։
Շնորհակալ եմ նոր ուժերին, «Առաջ» կուսակցության անդամներին, որոնք համալրել են ինձ հարազատ և թանկ դարձած «Հայաստան» խմբակցության մարտական
շարքերը։
Շնորհակալ եմ մեր բոլոր համակիրներին ու աջակիցներին։
Շնորհակալ եմ այն բոլոր իսկապես մեծանուն հայերին, ովքեր, հետապնդվելով այս
իշխանության կողմից և ապօրինաբար կալանավորվելով, դառնալով քաղբանտարկյալ, չեն նահանջում իրենց ազգանվեր սկզբունքներից և շարունակում են պայքարը՝ հանուն Հայրենիքի, հանուն պատմական արդարության։
Վաղը «Հայաստան» խմբակցությունը Ազգային ժողով կգա նոր կազմով՝ շարունակելու իր հայանպաստ  առաքելությունը։ Իսկ ես կշարունակեմ լինել «Հայաստան» խմբակցության կողքին, դաշինքի կազմում՝ իմ փորձառությամբ, գիտելիքներով, կարողությունների ամբողջ ներուժով զորակցելով նրանց հետագա բարդ
ծառայության մեջ։
Ինչպես արդեն նշել եմ, ավարտվել է շրջափուլը, սակայն պայքարը շարունակվում է։ Եվ միայն միասին, միայն համախմբվելով կարող ենք իշխանության ղեկից հեռացնել այն ուժը, որ շարունակում է քանդել մեր պետության հիմնասյուները, հարված հասցնում ինքնիշխանությանը, փորձում է ջնջել հայի հազարամյա ազգային ինքնությունը, հարձակվում Հայ Առաքելական Եկեղեցու դեմ։ Իշխանության ղեկից պետք է օր առաջ հեռացնել այն ուժը, որը թեև դատապարտում  է անհանդուրժողականությունն ու արատավոր բարքերը, սակայն հենց ի՛նքն է ատելություն սերմանում մեր հասարակության մեջ, և ի՛նքն է գերագույն հայհոյողն ու ստախոսը։

Каждую секунду я жил, оставаясь верным своему призванию и клятве. Сейран Оганян
Депутат Национального собрания 8-го созыва, глава фракции «Армения» Сейран Оганян на своей странице в Facebook написал.
«В моей жизни завершился еще один этап — 8-е созыв Национального собрания. Однако борьба впереди.
И сегодня, оглядываясь на путь фракции «Армения» в 2021-2026 годах, который прошел я и мои коллеги, могу сказать: каждую секунду я жил, оставаясь верным своему призванию и клятве —
СЛУЖУ РЕСПУБЛИКЕ АРМЕНИЯ,
и мы боролись, как могли,
и я высоко ценю нашу проделанную работу как в Национальном собрании, так и вне его: в уличной борьбе — в дни Движения Сопротивления, Священного движения, во время открытых встреч с нашими соотечественниками на региональных встречах мы и вдохновлялись, видя их искреннюю поддержку и признание, и  имели смелость слушать критику, направленную на нас, а на международных площадках достойно представляли и защищали государственные и национальные интересы Арцаха и Армении.
Я пережил большую боль, видя, как наша святая святых Арцаха опустошается и передается. На поле боя мы победили силой нашего духа и ценой жизни наших героев, однако «реальные» люди, вводя общественность в заблуждение ложными обещаниями мира, принесли войну и поражение и молчали в дни геноцида и национальной трагедии, происходивших в Арцахе.
Мы прошли невероятный путь, оставили уникальный след, и историю нашей службы, преданности, уверен, позже оценят. Дух нашей борьбы вдохновил и объединил оппозиционное поле.
Для меня было честью возглавлять фракцию «Армения».
Благодарю всех своих коллег, и особенно лидера блока «Армения», президента Арцаха и Армении Роберта Кочаряна.
Благодарю всех преданных членов Армянской революционной федерации.
Благодарю новые силы, членов партии «Вперед», которые пополнили ряды фракции «Армения», ставшей мне родной и дорогой.
Благодарю всех наших сторонников и поддерживающих.
Благодарю всех действительно великих армян, которые, преследуемые этим
правительством и незаконно задержанные, став политическими заключенными, не отступают от своих национальных принципов и продолжают борьбу — ради Родины, ради исторической справедливости.
Завтра фракция «Армения» придет в Национальное собрание в новом составе, чтобы продолжить свою благоприятную  миссию. А я продолжу быть рядом с фракцией «Армения», в составе блока, поддерживая их в дальнейшем сложном
служении своим опытом, знаниями и всем потенциалом.
Как я уже отметил, этап завершен, но борьба продолжается. И только вместе, только объединившись, мы можем удалить от власти ту силу, которая продолжает разрушать столпы нашего государства, наносит удар по суверенитету, пытается стереть тысячелетнюю национальную идентичность армянина, нападает на Армянскую Апостольскую Церковь. С власти необходимо как можно скорее убрать ту силу, которая, хотя и осуждает  нетерпимость и порочные привычки, сама сеет ненависть в нашем обществе и сама является высшим оскорбителем и лжецом.