Արցախի Ազգային ժողովի նախագահի ընտրության գործընթացն «Ազատ Հայրենիք» խմբակցության քաղաքական պատասխանատվության և նախաձեռնության տիրույթում է. Մետաքսե Հակոբյան
28-07-2026 16:07 Հայաստան Քաղաքականություն
aravot.am   2020 թվականի մարտի 31-ի խորհրդարանական ընտրություններում Արցախի «Արդարություն» կուսակցության համամասնական ցուցակով Արցախի Հանրապետության 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր ընտրված Մետաքսե Հակոբյանը «Առավոտի» խնդրանքով մեկնաբանեց հետեւյալ հարցը. տևական ժամանակ է, որ Արցախի Ազգային Ժողովի նախագահը հրաժարական է տվել և առաջին հայացքից թվում է, թե Արցախի Ազգային ժողովում որևէ գործընթաց տեղի չի ունենում և Արցախի պատգամավորները կարծես հարմարվում են այս իրավիճակին:
«Պետք է հստակ տարանջատենք քաղաքական գնահատականներն ու իրավաքաղաքական գործընթացները։ Արցախի Ազգային ժողովի նախագահի ընտրության գործընթացը, առաջին հերթին, խորհրդարանական մեծամասնություն ունեցող «Ազատ Հայրենիք» խմբակցության քաղաքական պատասխանատվության և նախաձեռնության տիրույթում է։
Անկախ այն հանգամանքից՝ այդ խմբակցությունն ունի նախագահի թեկնածու, թե ոչ, հենց նրա ձայներն են որոշիչ Ազգային ժողովում համապատասխան որոշումների ընդունման համար։ Հետևաբար, ակնկալելի է, որ առաջին հերթին հենց խորհրդարանական մեծամասնությունը հանդես գա հստակ և հրապարակային քաղաքական դիրքորոշմամբ՝ ներկայացնելով, թե ինչպես է պատկերացնում այս գործընթացի հետագա ընթացքը։
Քանի դեռ նման նախաձեռնություն կամ դիրքորոշում չի ներկայացվել, փաստացի սահմանափակվում են նաև մյուս խմբակցությունների նախաձեռնողականություն դրսևորելու հնարավորությունները, քանի որ առանց մեծամասնության քաղաքական կամքի որևէ գործընթաց դժվար է հասցնել իր տրամաբանական ավարտին։ Միևնույն ժամանակ, կարևոր ենք համարում, որ Ազգային ժողովի բոլոր խմբակցություններն իրենց ներկայացվածությանը և քաղաքական կշռին համարժեք մասնակցություն ունենան այս հարցի քննարկմանը։
Այդ համատեքստում, երբ գործընթացը մտնի քաղաքական քննարկման փուլ, իր դիրքորոշումն ու առաջարկները կներկայացնի նաև Արցախի Ազգային ժողովի մեծությամբ երրորդ՝ «Արդարություն» խմբակցությունը, որը մշտապես կարևորել է Ազգային ժողովի բնականոն գործունեությունը և պատրաստ է մասնակցել ցանկացած կառուցողական քննարկման՝ միտված պետական ինստիտուտների լիարժեք աշխատանքին։
Մենք երբևէ չենք առաջնորդվել այն մոտեցմամբ, որ այս կամ այն դժվար իրավիճակը կարող է հիմք լինել պետական մարմինների գործունեությունը երկրորդ պլան մղելու համար։

Процесс выборов председателя Национального собрания Арцаха находится в сфере политической ответственности и инициативы фракции «Свободная Родина». Метаксе Хачикян
28-07-2026 16:07 Армения Политика
aravot.am   На парламентских выборах 31 марта 2020 года, избранный депутатом Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики 7-го созыва от партии «Справедливость» Метаксе Хачикян по просьбе «Аравота» прокомментировала следующий вопрос: уже длительное время председатель Национального собрания Нагорного Карабаха подал в отставку, и на первый взгляд кажется, что в Национальном собрании Нагорного Карабаха не происходит никаких процессов, и депутаты Нагорного Карабаха, похоже, приспосабливаются к этой ситуации.
«Необходимо четко разделить политические оценки и правополитические процессы. Процесс выборов председателя Национального собрания Нагорного Карабаха, прежде всего, находится в сфере политической ответственности и инициативы парламентской фракции «Свободная Родина», имеющей большинство в парламенте.
Независимо от того, имеет ли эта фракция кандидата на пост председателя или нет, именно ее голоса являются решающими для принятия соответствующих решений в Национальном собрании. Следовательно, ожидается, что прежде всего именно парламентское большинство выступит с четкой и публичной политической позицией, представив, как оно видит дальнейшее развитие этого процесса.
Пока такая инициатива или позиция не была представлена, фактически ограничиваются и возможности других фракций проявлять инициативу, поскольку без политической воли большинства трудно довести любой процесс до логического завершения. В то же время мы считаем важным, чтобы все фракции Национального собрания имели адекватное участие в обсуждении этого вопроса, соответствующее их представленности и политическому весу.
В этом контексте, когда процесс перейдет в стадию политического обсуждения, свою позицию и предложения также представит третья по величине фракция Национального собрания Нагорного Карабаха — «Справедливость», которая всегда подчеркивала важность нормального функционирования Национального собрания и готова участвовать в любых конструктивных обсуждениях, направленных на полноценную работу государственных институтов.
Мы никогда не руководствовались подходом, что та или иная сложная ситуация может стать основанием для того, чтобы отодвинуть деятельность государственных органов на второй план.