Արցախի Ազգային ժողովի նախագահի ընտրության գործընթացն «Ազատ Հայրենիք» խմբակցության քաղաքական պատասխանատվության և նախաձեռնության տիրույթում է. Մետաքսե Հակոբյան
28-07-2026 16:07 Հայաստան Քաղաքականություն
aravot.am   2020 թվականի մարտի 31-ի խորհրդարանական ընտրություններում Արցախի «Արդարություն» կուսակցության համամասնական ցուցակով Արցախի Հանրապետության 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր ընտրված Մետաքսե Հակոբյանը «Առավոտի» խնդրանքով մեկնաբանեց հետեւյալ հարցը. տևական ժամանակ է, որ Արցախի Ազգային Ժողովի նախագահը հրաժարական է տվել և առաջին հայացքից թվում է, թե Արցախի Ազգային ժողովում որևէ գործընթաց տեղի չի ունենում և Արցախի պատգամավորները կարծես հարմարվում են այս իրավիճակին:
«Պետք է հստակ տարանջատենք քաղաքական գնահատականներն ու իրավաքաղաքական գործընթացները։ Արցախի Ազգային ժողովի նախագահի ընտրության գործընթացը, առաջին հերթին, խորհրդարանական մեծամասնություն ունեցող «Ազատ Հայրենիք» խմբակցության քաղաքական պատասխանատվության և նախաձեռնության տիրույթում է։
Անկախ այն հանգամանքից՝ այդ խմբակցությունն ունի նախագահի թեկնածու, թե ոչ, հենց նրա ձայներն են որոշիչ Ազգային ժողովում համապատասխան որոշումների ընդունման համար։ Հետևաբար, ակնկալելի է, որ առաջին հերթին հենց խորհրդարանական մեծամասնությունը հանդես գա հստակ և հրապարակային քաղաքական դիրքորոշմամբ՝ ներկայացնելով, թե ինչպես է պատկերացնում այս գործընթացի հետագա ընթացքը։
Քանի դեռ նման նախաձեռնություն կամ դիրքորոշում չի ներկայացվել, փաստացի սահմանափակվում են նաև մյուս խմբակցությունների նախաձեռնողականություն դրսևորելու հնարավորությունները, քանի որ առանց մեծամասնության քաղաքական կամքի որևէ գործընթաց դժվար է հասցնել իր տրամաբանական ավարտին։ Միևնույն ժամանակ, կարևոր ենք համարում, որ Ազգային ժողովի բոլոր խմբակցություններն իրենց ներկայացվածությանը և քաղաքական կշռին համարժեք մասնակցություն ունենան այս հարցի քննարկմանը։
Այդ համատեքստում, երբ գործընթացը մտնի քաղաքական քննարկման փուլ, իր դիրքորոշումն ու առաջարկները կներկայացնի նաև Արցախի Ազգային ժողովի մեծությամբ երրորդ՝ «Արդարություն» խմբակցությունը, որը մշտապես կարևորել է Ազգային ժողովի բնականոն գործունեությունը և պատրաստ է մասնակցել ցանկացած կառուցողական քննարկման՝ միտված պետական ինստիտուտների լիարժեք աշխատանքին։
Մենք երբևէ չենք առաջնորդվել այն մոտեցմամբ, որ այս կամ այն դժվար իրավիճակը կարող է հիմք լինել պետական մարմինների գործունեությունը երկրորդ պլան մղելու համար։

aravot.am Metakse Hakobyan, elected as a member of the National Assembly of the Republic of Artsakh from the proportional list of the "Justice" party in the parliamentary elections of March 31, 2020, commented on the following question at the request of "Aravot": for a considerable time, the President of the National Assembly of Artsakh has resigned, and at first glance, it seems that no processes are taking place in the National Assembly of Artsakh, and the deputies of Artsakh seem to be adapting to this situation.
"It is necessary to clearly distinguish between political assessments and legal-political processes. The process of electing the President of the National Assembly of Artsakh is primarily within the political responsibility and initiative of the parliamentary majority, the 'Free Homeland' faction."
Regardless of whether this faction has a candidate for president or not, it is their votes that are decisive for the adoption of relevant decisions in the National Assembly. Therefore, it is expected that first and foremost, the parliamentary majority will present a clear and public political stance, outlining how it envisions the further course of this process.
As long as such an initiative or stance has not been presented, the opportunities for other factions to demonstrate initiative are also effectively limited, since without the political will of the majority, it is difficult to bring any process to its logical conclusion. At the same time, we consider it important that all factions of the National Assembly participate in the discussion of this issue in proportion to their representation and political weight.
In this context, when the process enters the phase of political discussion, the third-largest faction in the National Assembly, "Justice," will also present its position and proposals, which has always emphasized the normal functioning of the National Assembly and is ready to participate in any constructive discussion aimed at the full operation of state institutions.
We have never been guided by the approach that any difficult situation can serve as a basis for sidelining the activities of state bodies.