Զելենսկին Թրամփի հետ կարճ և առանց լրագրողների հանդիպում է ունենալու. Reuters
tert.am Ուկրաինայի առաջնորդ Վլադիմիր Զելենսկին երեքշաբթի Սպիտակ տանը կհանդիպի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ։ Ինչպես հայտնում է Reuters-ը՝ հղում անելով պլաններին ծանոթ աղբյուրին, հանդիպումը լինելու է կարճ և փակ դռների հետևում:
Ուկրաինական կողմից աղբյուրը գործակալությանը հայտնել է, որ բանակցությունների առաջնահերթ խնդիրն է ստանալ ԱՄՆ-ի թույլտվությունը Patriot համակարգերի համար հրթիռ-կալանավորիչների մատակարարման հարցում։ Առաջնորդները կքննարկեն ՆԱՏО-ի գագաթնաժողովում Թրամփի այն խոստումը, թե Ուկրաինային կտրամադրվի Patriot-ների կալանավորիչների արտադրության լիցենզիա։
Զելենսկին նաև մտադրված է Թրամփի հետ քննարկել ԱՄՆ-ի հետ անօդաչու թռչող սարքերի շուրջ գործարքի ավարտը և, ինչպես սպասվում է, կպահանջի հրատապ կերպով մատակարարել ՀՊՎ համակարգերի զինամթերք։
Զելենսկին նաև կմասնակցի սենատոր Լինդսի Գրեհեմի հիշատակի արարողությանը, ով հաճախ էր կոչ անում աջակցել Կիևին։
Սպիտակ տանը կայանալիք հանդիպումից հետո Զելենսկին կուղևորվի Կապիտոլիում՝ սենատորների հետ հանդիպման։
Մինչ այդ Սպիտակ տան պաշտոնյան CNN-ին հայտնել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ուկրաինական առաջնորդ Վլադիմիր Զելենսկու հետ հանդիպմանը կքննարկի Մոսկվայի և Կիևի միջև խաղաղ կարգավորման հարցը։

Зеленский встретится с Трампом на короткой встрече без журналистов. Reuters
tert.am Лидер Украины Владимир Зеленский встретится во вторник в Белом доме с президентом США Дональдом Трампом. Как сообщает Reuters со ссылкой на источник, знакомый с планами, встреча будет короткой и закрытой для прессы:
Со стороны Украины источник сообщил агентству, что приоритетной задачей переговоров является получение разрешения США на поставку ракетных комплексов Patriot. Лидеры обсудят обещание Трампа на саммите НАТО о том, что Украине будет предоставлена лицензия на производство ракет для Patriot.
Зеленский также намерен обсудить с Трампом завершение сделки по беспилотным летательным аппаратам с США и, как ожидается, потребует срочной поставки боеприпасов для систем ПВО.
Зеленский также примет участие в мемориальной церемонии сенатора Линдси Грэма, который часто призывал поддерживать Киев.
После встречи в Белом доме Зеленский направится в Капитолий для встречи с сенаторами.
Тем временем, официальный представитель Белого дома сообщил CNN, что президент США Дональд Трамп на встрече с украинским лидером Владимиром Зеленским обсудит вопросы мирного урегулирования между Москвой и Киевом.