Զելենսկին Թրամփի հետ կարճ և առանց լրագրողների հանդիպում է ունենալու. Reuters
tert.am Ուկրաինայի առաջնորդ Վլադիմիր Զելենսկին երեքշաբթի Սպիտակ տանը կհանդիպի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ։ Ինչպես հայտնում է Reuters-ը՝ հղում անելով պլաններին ծանոթ աղբյուրին, հանդիպումը լինելու է կարճ և փակ դռների հետևում:
Ուկրաինական կողմից աղբյուրը գործակալությանը հայտնել է, որ բանակցությունների առաջնահերթ խնդիրն է ստանալ ԱՄՆ-ի թույլտվությունը Patriot համակարգերի համար հրթիռ-կալանավորիչների մատակարարման հարցում։ Առաջնորդները կքննարկեն ՆԱՏО-ի գագաթնաժողովում Թրամփի այն խոստումը, թե Ուկրաինային կտրամադրվի Patriot-ների կալանավորիչների արտադրության լիցենզիա։
Զելենսկին նաև մտադրված է Թրամփի հետ քննարկել ԱՄՆ-ի հետ անօդաչու թռչող սարքերի շուրջ գործարքի ավարտը և, ինչպես սպասվում է, կպահանջի հրատապ կերպով մատակարարել ՀՊՎ համակարգերի զինամթերք։
Զելենսկին նաև կմասնակցի սենատոր Լինդսի Գրեհեմի հիշատակի արարողությանը, ով հաճախ էր կոչ անում աջակցել Կիևին։
Սպիտակ տանը կայանալիք հանդիպումից հետո Զելենսկին կուղևորվի Կապիտոլիում՝ սենատորների հետ հանդիպման։
Մինչ այդ Սպիտակ տան պաշտոնյան CNN-ին հայտնել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ուկրաինական առաջնորդ Վլադիմիր Զելենսկու հետ հանդիպմանը կքննարկի Մոսկվայի և Կիևի միջև խաղաղ կարգավորման հարցը։

Zelensky will have a brief meeting with Trump without reporters. Reuters
tert.am The leader of Ukraine, Volodymyr Zelensky, will meet with U.S. President Donald Trump at the White House on Tuesday. According to Reuters, citing a source familiar with the plans, the meeting will be brief and behind closed doors:
The source from the Ukrainian side has informed the agency that the priority issue for negotiations is to obtain U.S. approval for the supply of missile launchers for the Patriot systems. The leaders will discuss Trump’s promise at the NATO summit that Ukraine will be granted a license for the production of Patriot launchers.
Zelensky also intends to discuss with Trump the completion of a deal regarding drones with the U.S. and is expected to urgently request the supply of ammunition for the HIMARS systems.
Zelensky will also participate in a memorial ceremony for Senator Lindsey Graham, who frequently called for support for Kyiv.
After the meeting at the White House, Zelensky will head to the Capitol for a meeting with senators.
Meanwhile, a White House official told CNN that U.S. President Donald Trump will discuss the issue of a peaceful resolution between Moscow and Kyiv during his meeting with Ukrainian leader Volodymyr Zelensky.