Աշխարհում առաջին անգամ Աբու Դաբիում դատական ոլորտում կներդրվի արհեստական բանականություն
Աբու Դաբիի դատական վարչությունը (ADJD) քննարկումներ է անցկացնում «Արհեստական ​​բանականության դատական ​​հարթակ» նախագծի իրականացման ուղղությամբ, որն իր տեսակի մեջ առաջին ինտեգրված համակարգն է աշխարհում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է էմիրաթական WAM  գործակալությունը։Հարթակը նախատեսված է Արհեստական ​​բանականության միջոցով մարդու լիակատար հսկողության և վավերացման ներքո դատական ​​և իրավական որոշումների կայացմանն աջակցելու համար՝ բարձրացնելով ընթացակարգային արդյունավետությունը և միաժամանակ ապահովելով դատական ​​աշխատանքի ճշգրտությունն ու հետևողականությունը։Առաջին փուլը նախատեսվում է սկսել սեպտեմբերին՝ հիմք դնելով 18 ամսվա փուլային գործընթացի համար։
Աբու Դաբիի դատական վարչության փոխնախարար Յուսեֆ Սայիդ ալ-Աբրին նշել է, որ այս նորարարական դատական ​​համակարգի ներդրման ուղղությամբ ձեռնարկված քայլն արտացոլում է ԱՄԷ նախագահ շեյխ Մուհամմադ բին Զայեդ ալ-Նահյանի՝ նորարարությունը խթանելու և պետական ծառայությունները բարելավելու համար ապագայի տեխնոլոգիաներ ներդնելու տեսլականը։Արհեստական ​​բանականության տեխնոլոգիաները դատավարության տարբեր փուլերում օգտագործելով՝ հարթակը կնպաստի գործերի ավելի արագ ավարտին, կբարելավի դատական ​​գործընթացների ճշգրտությունն ու որակը, ինչպես նաև կշարունակի առաջ մղել թվային փոխակերպումն՝ արդյունավետության և հուսալիության բարձրագույն չափանիշներին համապատասխան։

Впервые в мире в Абу-Даби в судебной системе будет внедрён искусственный интеллект.
Судебное управление Абу-Даби (ADJD) проводит обсуждения по реализации проекта «Судебная платформа искусственного интеллекта», которая является первой интегрированной системой в своем роде в мире.
«Арменпресс»- по информации эмиратского агентства WAM. Платформа предназначена для поддержки принятия судебных и правовых решений под полным контролем и верификацией человека с использованием искусственного интеллекта, повышая при этом процедурную эффективность и одновременно обеспечивая точность и последовательность судебной работы. Первый этап планируется начать в сентябре, заложив основу для 18-месячного поэтапного процесса.
Заместитель министра судебного управления Абу-Даби Юсеф Саид аль-Абри отметил, что шаги, предпринятые в направлении внедрения этой инновационной судебной системы, отражают видение президента ОАЭ шейха Мухаммеда бин Заида аль-Нахайяна по внедрению технологий будущего для стимулирования инноваций и улучшения государственных услуг. Используя технологии искусственного интеллекта на различных этапах судебного разбирательства, платформа будет способствовать более быстрому завершению дел, улучшит точность и качество судебных процессов, а также продолжит продвигать цифровую трансформацию в соответствии с высшими стандартами эффективности и надежности.