Պուտինը, Ալիևի օրինակով, փորձում է ՀՀ-ին պարտադրել հանրաքվե. հավանաբար, աշնանը կակտիվացնի իր ազդեցության ողջ գործիքակազմը՝ քաղաքական ուժերից մինչև եկեղեցական շրջանակներ. Արամ Սարգսյան
28-07-2026 16:00 Հայաստան Մեկնաբանություն
«Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը ֆեյսբուքի իր էջում գրել է.
«Եթե չկա, ուրեմն չկա...
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հուլիսի 6-ին Եկատերինբուրգում մասնակցեց, արարողակարգային առումով, պետության առաջին դեմքին ոչ հարիր միջոցառման և հանդիպեց ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինին՝ փորձելով լուծել հայկական ապրանքների նկատմամբ կիրառվող ռուսական սահմանափակումների վերացման հարցը։
Փաստորեն, խնդիրը չլուծվեց։ Ավելին՝ սահմանափակումների ցանկն ընդլայնվեց, իսկ Միշուստինը նույնիսկ չշնորհավորեց Փաշինյանին՝ վարչապետի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ։
Այսօր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեփական նախաձեռնությամբ զանգահարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին։ Ըստ տարածված տեղեկությունների՝ ՌԴ նախագահը պահանջել է կատարել ԵԱՏՄ առաջնորդների պահանջը, հստակ կողմնորոշվել՝ ԵՄ, թե ԵԱՏՄ ուղղությամբ է շարժվելու Հայաստանը, և այդ հարցը լուծել հանրաքվեի միջոցով։ Փաստորեն, այս անգամ ևս խնդիրը չլուծվեց։ Ավելին՝ Պուտինը նույնպես չշնորհավորեց Փաշինյանին՝ վարչապետի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ։
Ըստ էության, ՀՀ վարչապետը սպառել է ՌԴ-ի և ԵԱՏՄ-ի հետ ստեղծված իրավիճակը հարթելու բոլոր հնարավոր տարբերակները։ Ստացվում է, որ իրականություն է դառնում հենց Փաշինյանի նախկինում արտահայտած միտքը, թե՝ «ԵԱՏՄ չկա»։ Եթե չկա, ուրեմն չկա։
Իմ կարծիքով՝ հետևությունը հետևյալն է. ՌԴ-ն Նիկոլ Փաշինյանին չի ընկալում որպես լիարժեք գործընկեր՝ ՀՀ վարչապետի կարգավիճակում։ Պուտինը, Ալիևի օրինակով, փորձում է Հայաստանին պարտադրել հանրաքվե։ Այդ նպատակով, հավանաբար, աշնանը կակտիվացնի իր ազդեցության ողջ գործիքակազմը՝ քաղաքական ուժերից մինչև եկեղեցական շրջանակներ։ Եթե այդ ճանապարհով ցանկալի արդյունքի չհասնի, ապա ձմռան մոտ, բողոքի ալիքն ուժեղացնելու նպատակով, կարող է կտրուկ բարձրացնել Հայաստան մատակարարվող գազի գինը։
Ի՞նչ պետք է անի Հայաստանը։
1. Դուրս գա ՀԱՊԿ-ից։
2. Դուրս գա միասնական հակաօդային պաշտպանության համակարգից։
3. Արագացված ընթացակարգով վերսկսի 2013 թվականից կիսատ մնացած ԵՄ-ի հետ Ազատ առևտրի և Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման գործընթացը։
Հետագա քայլերի հերթականությունը պետք է մշակվի՝ հաշվի առնելով ՌԴ-ի արձագանքը այս երեք քայլերին։
Իմիջիայլոց, թե՛ Վրաստանը, թե՛ Ադրբեջանը ԵԱՏՄ անդամ չեն։ Ավելին, Վրաստանը նույնիսկ դիվանագիտական հարաբերություններ չունի ՌԴ-ի հետ, սակայն առևտրատնտեսական կապերը, ինչպես ուղղակի, այնպես էլ՝ Ադրբեջանի պարագայում, ստվերային, այդ թվում՝ գազային համագործակցության միջոցով, Հայաստանից պակաս չեն։
ԵԱՏՄ-ից դուրս գալը Հայաստանի ինքնիշխան իրավունքն է։ Ինչպես անդամակցելու, այնպես էլ դուրս գալու համար հանրաքվե անցկացնելու իրավական պարտադիր պահանջ չկա։ Իսկ դուրս գալուց հետո Հայաստանին սպասողներ և աջակցողներ կան։ Դարդ մի՛ արեք։
Մի բան, իմ կարծիքով, ակնհայտ է. ՌԴ-ի ազդեցության գոտուց դուրս եկած երկրներն այսօր, որպես կանոն, ավելի ժողովրդավարական, ավելի պաշտպանված և ավելի բարեկեցիկ կյանքով են ապրում, քան ՀԱՊԿ-ում և ԵԱՏՄ-ում մնացած պետությունները»:

Путин, следуя примеру Алиева, пытается навязать Республике Армения референдум. Вероятно, осенью он активизирует все свои инструменты влияния — от политических сил до церковных кругов. Арам Саргсян
28-07-2026 16:00 Армения Комментарий
«Республика» партиясының նախագահ Աрам Սարգսյանը на своей странице в Facebook написал.
«Если нет, значит, нет...
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 6 июля в Екатеринбурге принял участие в мероприятии, не соответствующем статусу первого лица государства, и встретился с премьер-министром России Михаилом Мишустиным, пытаясь решить вопрос об отмене российских ограничений на армянские товары.
Таким образом, проблема не была решена. Более того, список ограничений был расширен, а Мишустин даже не поздравил Пашиняна с переизбранием на пост премьер-министра.
Сегодня премьер-министр Армении Никол Пашинян по собственной инициативе позвонил президенту России Владимиру Путину. Согласно распространенной информации, президент России потребовал выполнить требования лидеров ЕАЭС, четко определить, в сторону ЕС или ЕАЭС будет двигаться Армения, и решить этот вопрос путем референдума. Таким образом, и в этот раз проблема не была решена. Более того, Путин также не поздравил Пашиняна с переизбранием на пост премьер-министра.
По сути, премьер-министр Армении исчерпал все возможные варианты для разрешения сложившейся ситуации с Россией и ЕАЭС. Получается, что реальностью становится ранее высказанная мысль Пашиняна о том, что «ЕАЭС нет». Если нет, значит, нет.
На мой взгляд, вывод следующий: Россия не воспринимает Никол Пашиняна как полноценного партнера в статусе премьер-министра. Путин, как и Алиев, пытается навязать Армении референдум. С этой целью, вероятно, осенью активизирует все свои инструменты влияния — от политических сил до церковных кругов. Если таким образом желаемого результата не будет достигнуто, то ближе к зиме, с целью усиления волны протестов, может резко поднять цену на газ, поставляемый в Армению.
Что должна сделать Армения?
1. Выйти из ОДКБ.
2. Выйти из единой системы противовоздушной обороны.
3. В ускоренном порядке возобновить процесс подписания Соглашения о свободной торговле и ассоциации с ЕС, который был приостановлен с 2013 года.
Последовательность дальнейших шагов должна быть разработана с учетом реакции России на эти три шага.
Кстати, ни Грузия, ни Азербайджан не являются членами ЕАЭС. Более того, Грузия даже не имеет дипломатических отношений с Россией, однако торгово-экономические связи, как прямые, так и, в случае Азербайджана, теневые, включая газовое сотрудничество, не менее значительны, чем у Армении.
Выход из ЕАЭС — это суверенное право Армении. Как для вступления, так и для выхода нет юридической обязательной необходимости проводить референдум. А после выхода Армению ждут и поддерживают. Не переживайте.
Одно, на мой взгляд, очевидно: страны, вышедшие из зоны влияния России, сегодня, как правило, живут более демократично, более защищенно и более благополучно, чем государства, оставшиеся в ОДКБ и ЕАЭС»: