Հայաստանը կարող է կորցնել պանրի արտահանումից ստացվող եկամուտների ավելի քան 80 տոկոսը, եթե զրկվի ռուսական շուկայից
25-07-2026 11:14 Ի՞նչ է գրում մամուլը
tert.am Հայաստանը կարող է կորցնել պանրի արտահանումից ստացվող եկամուտների ավելի քան 80%-ը, եթե զրկվի ռուսական շուկայից։
Այս մասին գրում է ՌԻԱ «Նովոստին»՝ ուսումնասիրելով ազգային վիճակագրական ծառայությունների տվյալները։
2025 թվականի արդյունքներով՝ Հայաստանի՝ համաշխարհային շուկաներ պանրի մատակարարումներից ստացած եկամուտը կազմել է 16,4 միլիոն դոլար։ Դրանցից 13,5 միլիոն դոլարը ստացվել է Ռուսաստանին արտահանման հաշվին։
Այսպիսով, ռուսական շուկային բաժին է ընկել հայկական պանրի արտահանումից ստացված եկամուտների 83%-ը։
Ռուսաստանը ոչ միայն Հայաստանի պանրի խոշորագույն գնորդն է, այլև միակ երկիրը, որը մշտապես՝ յուրաքանչյուր ամիս, հայկական պանիր է ներմուծել միլիոնավոր դոլարի չափով։
2025 թվականին հայկական պանրի մյուս խոշոր գնորդները եղել են ԱՄՆ-ը (1,8 միլիոն դոլար) և Վրաստանը (670,9 հազար դոլար)։
Ավելի վաղ Ռոսսելխոզնադզորը հայտնել էր, որ ժամանակավորապես կսահմանափակի Հայաստանից Ռուսաստան բոլոր տեսակի կաթնամթերքի մատակարարումները։

Armenia could lose more than 80 percent of the revenue from cheese exports if it is deprived of the Russian market.
25-07-2026 11:14 Press of Diaspora
tert.am Armenia could lose more than 80% of its revenue from cheese exports if it is cut off from the Russian market.
This is reported by RIA "Novosti," analyzing data from national statistical services.
According to the results of 2025, Armenia's revenue from cheese supplies to global markets amounted to 16.4 million dollars. Of this, 13.5 million dollars came from exports to Russia.
Thus, the Russian market accounted for 83% of the revenue from Armenian cheese exports.
Russia is not only the largest buyer of Armenian cheese but also the only country that has consistently imported Armenian cheese worth millions of dollars every month.
In 2025, the other major buyers of Armenian cheese were the USA (1.8 million dollars) and Georgia (670.9 thousand dollars).
Previously, Rosselkhoznadzor announced that it would temporarily restrict the supply of all types of dairy products from Armenia to Russia.