«Հայկական փառատոն և տոնավաճառ» Վիլնյուսում
Լիտվայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը ս․թ․ օգոստոսի 15-ին Վիլնյուսի կենտրոնական «Բերնարդին» զբոսայգում կկազմակերպի «Հայկական փառատոն և տոնավաճառ»՝ նվիրված Հայաստանի և Լիտվայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման և Լիտվայի կողմից Հայաստանի անկախության ճանաչման 35-ամյակին։
«Միջոցառումը կազմակերպվում է Լիտվայում Հայաստանի Հանրապետության պատվավոր հյուպատոսի և Լիտվայի հայկական համայնքային կառույցների հետ համատեղ՝ Լիտվայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության աջակցությամբ։
Փառատոնի շրջանակում այցելուները հնարավորություն կունենան ծանոթանալ հայկական արտադրանքի բազմազանությանը, համտեսելու ազգային խոհանոցի ուտեստներ, հայկական գինի և այլ խմիչքներ, ինչպես նաև ցանկության դեպքում ձեռք բերել բարձրորակ սննդամթերք, պահածոներ, ձեռագործ աշխատանքներ և ավանդական ու ժամանակակից հայկական հուշանվերներ։
Միջոցառման շրջանակում նախատեսված է նաև մշակութային ծրագիր, որի ընթացքում կներկայացվեն հայկական երաժշտությունը, պարը և ազգային ավանդույթները՝ այցելուներին հնարավորություն ընձեռելով բացահայտելու Հայաստանի հարուստ մշակույթը:
Սիրով հրավիրում ենք բոլոր ցանկացողներին մասնակցելու հայկական փառատոնին և վայելելու հայկական խոհանոցը, մշակույթն ու արտադրանքը»։

The Embassy of the Republic of Armenia in Lithuania will organize the "Armenian Festival and Fair" on August 15 this year in the central "Bernardine" park of Vilnius, dedicated to the 35th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and Lithuania and the recognition of Armenia's independence by Lithuania.
"The event is organized in collaboration with the Honorary Consul of the Republic of Armenia in Lithuania and Armenian community organizations in Lithuania, with the support of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Lithuania."
Within the framework of the festival, visitors will have the opportunity to get acquainted with the diversity of Armenian products, taste dishes of the national cuisine, Armenian wine and other beverages, as well as purchase high-quality food products, preserves, handicrafts, and traditional and modern Armenian souvenirs if they wish.
The event will also feature a cultural program, during which Armenian music, dance, and national traditions will be presented, allowing visitors to discover the rich culture of Armenia:
"We warmly invite everyone to participate in the Armenian festival and enjoy Armenian cuisine, culture, and products."