«Հայկական փառատոն և տոնավաճառ» Վիլնյուսում
Լիտվայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը ս․թ․ օգոստոսի 15-ին Վիլնյուսի կենտրոնական «Բերնարդին» զբոսայգում կկազմակերպի «Հայկական փառատոն և տոնավաճառ»՝ նվիրված Հայաստանի և Լիտվայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման և Լիտվայի կողմից Հայաստանի անկախության ճանաչման 35-ամյակին։
«Միջոցառումը կազմակերպվում է Լիտվայում Հայաստանի Հանրապետության պատվավոր հյուպատոսի և Լիտվայի հայկական համայնքային կառույցների հետ համատեղ՝ Լիտվայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության աջակցությամբ։
Փառատոնի շրջանակում այցելուները հնարավորություն կունենան ծանոթանալ հայկական արտադրանքի բազմազանությանը, համտեսելու ազգային խոհանոցի ուտեստներ, հայկական գինի և այլ խմիչքներ, ինչպես նաև ցանկության դեպքում ձեռք բերել բարձրորակ սննդամթերք, պահածոներ, ձեռագործ աշխատանքներ և ավանդական ու ժամանակակից հայկական հուշանվերներ։
Միջոցառման շրջանակում նախատեսված է նաև մշակութային ծրագիր, որի ընթացքում կներկայացվեն հայկական երաժշտությունը, պարը և ազգային ավանդույթները՝ այցելուներին հնարավորություն ընձեռելով բացահայտելու Հայաստանի հարուստ մշակույթը:
Սիրով հրավիրում ենք բոլոր ցանկացողներին մասնակցելու հայկական փառատոնին և վայելելու հայկական խոհանոցը, մշակույթն ու արտադրանքը»։

Посольство Республики Армения в Литве 15 августа с.г. организует «Армянский фестиваль и ярмарку» в центральном парке Вильнюса «Бернардин», посвященную 35-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Литвой и признания независимости Армении Литвой.
«Мероприятие организуется совместно с почетным консулом Республики Армения в Литве и армянскими общественными организациями Литвы при поддержке Министерства иностранных дел Литовской Республики.»
В рамках фестиваля посетители смогут ознакомиться с разнообразием армянской продукции, попробовать блюда национальной кухни, армянское вино и другие напитки, а также при желании приобрести высококачественные продукты питания, консервы, изделия ручной работы и традиционные и современные армянские сувениры.
В рамках мероприятия также предусмотрена культурная программа, в ходе которой будут представлены армянская музыка, танцы и национальные традиции, предоставляя посетителям возможность открыть для себя богатую культуру Армении:
С любовью приглашаем всех желающих принять участие в армянском фестивале и насладиться армянской кухней, культурой и продукцией».