Առկա է անտառներում և խոտածածկ տարածքներում հրդեհների առաջացման և տարածման վտանգ. ՆԳՆ-ն հորդորում է պահպանել անվտանգության կանոնները
25-07-2026 12:30 Հայաստան Հասարակություն
Հանրապետությունում ջերմաստիճանի բարձրացման պատճառով մեծացել է անտառներում և խոտածածկ տարածքներում հրդեհների առաջացման և տարածման վտանգը:
Անտառային և բուսածածկ տարածքներում հրդեհները կանխարգելելու նպատակով արգելվում է․
վառել խարույկներ չնախատեսված վայրերում: Խիստ անհրաժեշտության դեպքում դա կարելի է անել բաց տարածքներում՝ շրջապատելով խարույկը 5 մետրից ոչ պակաս միներալիզացված շերտով, իսկ վերջում հանգցնել ջրով կամ ծածկել հողով․
բաց տարածքներում թողնել շշեր, ապակու կտորներ, քանի որ դրանք կարող են ֆոկուսացնել արևի ճառագայթներն ու դառնալ հրկիզող ոսպնյակներ․
նետել այրվող լուցկի, չմարված ծխախոտի մնացորդ, ծխել և օգտվել բաց կրակից՝ վառելիքով լիցքավորված տարաների կամ մեքենաների շրջակայքում․
կատարել չոր խոտի, խոզանի այրում, թողնել (թափել) քսայուղով, բենզինով, կերոսինով և այլ դյուրավառ հեղուկներով ներծծված լաթեր և այլն:
«Հարգելի՛ քաղաքացիներ, պահպանե՛ք հրդեհային անվտանգության կանոնները, հո՛գ տարեք շրջակա միջավայրի կենսաբազմազանության մասին, իսկ նկատած հրդեհի կամ ծխի դեպքում զանգահարե՛ք 112 հեռախոսահամարին»:

There is a risk of fire occurrence and spread in forests and grassland areas. The Ministry of Emergency Situations urges to adhere to safety regulations.
25-07-2026 12:30 Armenia Social
Due to the rise in temperature in the republic, the risk of fires occurring and spreading in forests and grasslands has increased:
In order to prevent fires in forested and vegetated areas, it is prohibited to:
burn bonfires in unauthorized places. In cases of extreme necessity, this can be done in open areas, surrounding the bonfire with a mineralized strip of no less than 5 meters, and finally extinguishing it with water or covering it with soil.
leave bottles, pieces of glass in open areas, as they can focus sunlight and become igniting lenses.
throw burning matches, unextinguished cigarette remnants, smoke, and use open flames near fuel-filled containers or vehicles.
burn dry grass, perform pig burning, leave (spill) rags soaked in oil, gasoline, kerosene, and other flammable liquids, etc.:
“Dear citizens, please observe fire safety rules, be mindful of the biodiversity of the environment, and in case of noticing a fire or smoke, call 112”: