Առկա է անտառներում և խոտածածկ տարածքներում հրդեհների առաջացման և տարածման վտանգ. ՆԳՆ-ն հորդորում է պահպանել անվտանգության կանոնները
25-07-2026 12:30 Հայաստան Հասարակություն
Հանրապետությունում ջերմաստիճանի բարձրացման պատճառով մեծացել է անտառներում և խոտածածկ տարածքներում հրդեհների առաջացման և տարածման վտանգը:
Անտառային և բուսածածկ տարածքներում հրդեհները կանխարգելելու նպատակով արգելվում է․
վառել խարույկներ չնախատեսված վայրերում: Խիստ անհրաժեշտության դեպքում դա կարելի է անել բաց տարածքներում՝ շրջապատելով խարույկը 5 մետրից ոչ պակաս միներալիզացված շերտով, իսկ վերջում հանգցնել ջրով կամ ծածկել հողով․
բաց տարածքներում թողնել շշեր, ապակու կտորներ, քանի որ դրանք կարող են ֆոկուսացնել արևի ճառագայթներն ու դառնալ հրկիզող ոսպնյակներ․
նետել այրվող լուցկի, չմարված ծխախոտի մնացորդ, ծխել և օգտվել բաց կրակից՝ վառելիքով լիցքավորված տարաների կամ մեքենաների շրջակայքում․
կատարել չոր խոտի, խոզանի այրում, թողնել (թափել) քսայուղով, բենզինով, կերոսինով և այլ դյուրավառ հեղուկներով ներծծված լաթեր և այլն:
«Հարգելի՛ քաղաքացիներ, պահպանե՛ք հրդեհային անվտանգության կանոնները, հո՛գ տարեք շրջակա միջավայրի կենսաբազմազանության մասին, իսկ նկատած հրդեհի կամ ծխի դեպքում զանգահարե՛ք 112 հեռախոսահամարին»:

Существует угроза возникновения и распространения пожаров в лесах и на травянистых территориях. МВД призывает соблюдать правила безопасности.
25-07-2026 12:30 Армения Общество
В республике из-за повышения температуры увеличился риск возникновения и распространения пожаров в лесах и на травяных участках:
С целью предотвращения пожаров в лесных и растительных зонах запрещается:
разжигать костры в непредусмотренных местах. В случае крайней необходимости это можно делать на открытых территориях, окружая костер минерализованным слоем не менее 5 метров, а в конце потушить водой или накрыть землей.
оставлять на открытых территориях бутылки, стеклянные осколки, так как они могут фокусировать солнечные лучи и стать воспламеняющими линзами:
бросать горящие спички, не потушенные остатки сигарет, курить и пользоваться открытым огнем вблизи заправленных топливом контейнеров или автомобилей:
проводить сжигание сухой травы, оставлять (выбрасывать) тряпки, пропитанные маслом, бензином, керосином и другими легковоспламеняющимися жидкостями и т.д.
«Уважаемые граждане, соблюдайте правила пожарной безопасности, заботьтесь о биоразнообразии окружающей среды, а в случае обнаружения пожара или дыма звоните по номеру 112»: