Ծառուկյանի նկատմամբ նոր հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել
azatutyun.am  ԲՀԿ առաջնորդ, գործարար Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ նոր հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել՝ հարկերից խուսափելու հոդվածով, լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց փաստաբան Էմին Խաչատրյանը:
Նա հայտնել է, որ գործը կապված է Երևանի «Արարատ» կոնյակի-գինու, օղու կոմբինատի հետ: Նախօրեին Քննչական կոմիտեն հայտնել էր կոմբինատի տնօրենի ձերբակալության մասին:
«Սա ավելի զավեշտալի դեպ է, որովհետև կարծում եմ՝ բոլորին հայտնի է, որ պարոն Ծառուկյանը դեռ 2003 թվականից, երբ ընտրվել է Ազգային ժողովի պատգամավոր, իր բիզնեսները հանձնել է կառավարման, ու այդ բիզնեսների կառավարման հետ որևէ առնչություն առ այսօր չունի», - նշեց փաստաբանը:
Գագիկ Ծառուկյանն ինքն էր դեռ 2019-ին հայտարարել, որ իր հիմնադրած որևէ առևտրային կազմակերպությունում որևէ պաշտոն չի զբաղեցնում, դրանցից որևէ մեկի կառավարմանն անձամբ չի մասնակցում: Ծառուկյանի խոսքով՝ դրանք հանձնել է հավատարմագրային կառավարման, իր գործունեությունը համապատասխանում է օրենքի տառին ու ոգուն։
Կալանավորված Գագիկ Ծառուկյանն Քննչական կոմիտեում էր. նրան երրորդ անգամ Ազգային անվտանգության ծառայության մեկուսարանից հարցաքննության էին բերել: Փաստաբանի փոխանցմամբ տեղի է ունեցել երկու առաերեսում.
«Նախորդ առերեսման շարունակությունը, լրացուցիչ առերեսում և Իրանի Իսլամական հանրապետության երկու եղբայրների հետ առերեսումներ», - ասաց Խաչատրյանը:
Դատախազությունն ավելի վաղ դադարեցրել է ընտրություններից երկու օր անց Գագիկ Ծառուկյանին առաջադրված՝ առանձնապես խոշոր չափերով հարկերից խուսափելու մեղադրանքը. ինչպես փոխանցեց «Բարգավաճ Հայաստան»-ի առաջնորդի փաստաբան Երեմ Սարգսյանը, «ապօրինի լինելու հիմքով»:
Կալանավորված Գագիկ Ծառուկյանն այժմ մեղադրվում է նաև առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն և փողերի լվացում կատարելու համար:

25-07-2026 10:43 Armenia Press of Diaspora
azatutyun.am  The leader of the Prosperous Armenia Party, businessman Gagik Tsarukyan, is facing new public criminal prosecution for tax evasion, announced lawyer Emin Khachatryan during a press briefing with journalists:
He reported that the case is related to the "Ararat" brandy-wine and vodka factory in Yerevan. The day before, the Investigative Committee announced the arrest of the factory's director:
"This is a more absurd case because I believe everyone knows that Mr. Tsarukyan has handed over his businesses to management since 2003, when he was elected as a member of the National Assembly, and he has had no involvement with the management of those businesses to this day," the lawyer noted:
Gagik Tsarukyan himself stated back in 2019 that he holds no position in any of the commercial organizations he founded and does not personally participate in the management of any of them. According to Tsarukyan, they have been handed over to fiduciary management, and his activities comply with the letter and spirit of the law.
The detained Gagik Tsarukyan was at the Investigative Committee. He was brought in for questioning for the third time from the isolation facility of the National Security Service. According to the lawyer, two confrontations took place.
"The continuation of the previous confrontation, an additional confrontation, and confrontations with two brothers from the Islamic Republic of Iran," Khachatryan said:
The prosecution had previously suspended the charges of tax evasion in particularly large amounts against Gagik Tsarukyan two days after the elections, as reported by the lawyer of the leader of the "Prosperous Armenia" party, Yerem Sargsyan, "on the grounds of being illegal":
The detained Gagik Tsarukyan is now also charged with committing particularly large-scale fraud and money laundering: