Ծառուկյանի նկատմամբ նոր հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել
azatutyun.am  ԲՀԿ առաջնորդ, գործարար Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ նոր հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել՝ հարկերից խուսափելու հոդվածով, լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց փաստաբան Էմին Խաչատրյանը:
Նա հայտնել է, որ գործը կապված է Երևանի «Արարատ» կոնյակի-գինու, օղու կոմբինատի հետ: Նախօրեին Քննչական կոմիտեն հայտնել էր կոմբինատի տնօրենի ձերբակալության մասին:
«Սա ավելի զավեշտալի դեպ է, որովհետև կարծում եմ՝ բոլորին հայտնի է, որ պարոն Ծառուկյանը դեռ 2003 թվականից, երբ ընտրվել է Ազգային ժողովի պատգամավոր, իր բիզնեսները հանձնել է կառավարման, ու այդ բիզնեսների կառավարման հետ որևէ առնչություն առ այսօր չունի», - նշեց փաստաբանը:
Գագիկ Ծառուկյանն ինքն էր դեռ 2019-ին հայտարարել, որ իր հիմնադրած որևէ առևտրային կազմակերպությունում որևէ պաշտոն չի զբաղեցնում, դրանցից որևէ մեկի կառավարմանն անձամբ չի մասնակցում: Ծառուկյանի խոսքով՝ դրանք հանձնել է հավատարմագրային կառավարման, իր գործունեությունը համապատասխանում է օրենքի տառին ու ոգուն։
Կալանավորված Գագիկ Ծառուկյանն Քննչական կոմիտեում էր. նրան երրորդ անգամ Ազգային անվտանգության ծառայության մեկուսարանից հարցաքննության էին բերել: Փաստաբանի փոխանցմամբ տեղի է ունեցել երկու առաերեսում.
«Նախորդ առերեսման շարունակությունը, լրացուցիչ առերեսում և Իրանի Իսլամական հանրապետության երկու եղբայրների հետ առերեսումներ», - ասաց Խաչատրյանը:
Դատախազությունն ավելի վաղ դադարեցրել է ընտրություններից երկու օր անց Գագիկ Ծառուկյանին առաջադրված՝ առանձնապես խոշոր չափերով հարկերից խուսափելու մեղադրանքը. ինչպես փոխանցեց «Բարգավաճ Հայաստան»-ի առաջնորդի փաստաբան Երեմ Սարգսյանը, «ապօրինի լինելու հիմքով»:
Կալանավորված Գագիկ Ծառուկյանն այժմ մեղադրվում է նաև առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն և փողերի լվացում կատարելու համար:

Против Царукяна возбуждено новое общественное уголовное преследование
azatutyun.am  Лидер БГК, бизнесмен Гагик Царукян подвергся новому общественному уголовному преследованию по статье уклонения от уплаты налогов, заявил на пресс-конференции адвокат Эмин Хачатрян:
Он сообщил, что дело связано с коньячно-винодельческим и водочным комбинатом «Арарат» в Ереване. Накануне Следственный комитет сообщил о задержании директора комбината:
«Это более абсурдный случай, потому что, я думаю, всем известно, что господин Царукян с 2003 года, когда был избран депутатом Национального собрания, передал свои бизнесы в управление, и с управлением этих бизнесов до сих пор не имеет никакого отношения», - отметил адвокат:
Гагик Царукян сам еще в 2019 году заявил, что не занимает никаких должностей в созданных им торговых организациях, и лично не участвует в управлении ни одной из них. По словам Царукяна, они переданы в доверительное управление, его деятельность соответствует букве и духу закона.
Задержанный Гагик Царукян находился в Следственном комитете. Его в третий раз привели на допрос из изолятора Национальной безопасности. По словам адвоката, состоялось два очных свидания.
«Продолжение предыдущего очного свидания, дополнительное очное свидание и очные свидания с двумя братьями из Исламской Республики Иран», - сказал Хачатрян:
Ранее прокуратура прекратила обвинение Гагику Царукяну в уклонении от уплаты налогов в особо крупном размере через два дня после выборов. Как сообщил адвокат лидера «Процветающей Армении» Ерем Саргсян, «по основанию незаконности»:
Задержанный Гагик Царукян теперь также обвиняется в мошенничестве в особо крупном размере и отмывании денег: