Կարո՞ղ է Հայաստանը ԵԱՏՄ-ում քննարկել Ռուսաստան արտահանման սահմանափակումները․ ԵՏՀ կարգերը
sputnik  ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունում դեռևս չեն մեկնաբանում, թե արդյոք այս հարթակը կարող է օգտագործվել քննարկումների համար:
Ռուսաստան հայկական ապրանքների ներմուծման սահմանափակումների պատճառով արդիական է դարձել Հայաստանի իշխանությունների կողմից այդ որոշման քննարկման տարբերակների հարցը։
Քննարկումները կարող են անցկացվել ինչպես երկկողմ՝ հայ-ռուսական մակարդակով, այնպես էլ Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում, առավել ևս, որ ԵԱՏՄ-ում գործում է կարգ, որով միության երկրները կարող են բարձրացնել փոխադարձ առևտրում սահմանափակումների թեման (Եվրասիական տնտեսական միության ներքին շուկայում խոչընդոտների որակավորման մեթոդաբանություն):
Sputnik Արմենիայի հարցմանն ի պատասխան՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից հայտնեցին, որ նշված հարցի շուրջ բանակցություններն ընթանում են տարբեր ձևաչափերով, որոնց մասին տեղեկատվությունն այս պահին հրապարակման ենթակա չէ։
Այս համատեքստում հիշեցնենք, թե բանակցությունների համար ինչ հնարավորություններ է ընձեռում Եվրասիական տնտեսական միությունը՝ ըստ վերը նշված մեթոդաբանության։
ԵԱՏՄ անդամ ցանկացած երկիր, ինչպես նաև միության երկրների մասնավոր ձեռնարկությունները կարող են բարձրացնել միության մյուս երկրի (երկրների) կողմից կիրառվող առևտրային արգելքի թեման։ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը (ԵՏՀ՝ ԵԱՏՄ գործադիր մարմինը) կարող է և՛ արձագանքել դիմումներին, և՛ ինքնուրույն մոնիտորինգ անցկացնել։ Այս հարցերը քննարկում է ԵՏՀ ներքին շուկաների և տեղեկատվական-հաղորդակցական տեխնոլոգիաների հարցերով նախարարը (ներկայում այդ պաշտոնը զբաղեցնում է Վարոս Սիմոնյանը)։ Դիմումն ուղարկվում է ԵՏՀ պատկան ստորաբաժանումներ։ Եթե դիմումում բավարար տեղեկատվություն է հայտնվում, որը ցույց է տալիս հնարավոր խախտումը՝ հարցն ընդունվում է ուսումնասիրության:
ԵԱՏՄ–ում սկսում են ներդնել IMEI կոդերի ստուգման համակարգը. մանրամասներ
Հայտարարութան դիտարկման ընթացակարգ. 7 օրացուցային օրվա ընթացքում ԵՏՀ մարմինները ներկայացնում են դիմումի վերաբերյալ իրենց կարծիքը։ Դրանից հետո՝ 15 օրացուցային օրվա ընթացքում, միության երկրների կառավարություններ է ուղարկվում նախնական եզրակացությունը։ Այնուհետև՝ 15 օրվա ընթացքում, ԵԱՏՄ երկրների ներկայացուցիչները անցկացնում են փորձագիտական խորհրդատվություններ։ ԵՏՀ-ն ամփոփում է դրանց արդյունքները՝ անդամ երկրներին ուղարկելով եզրակացությունը։
Անհամաձայնության առաջացման դեպքում. ԵՏՀ եզրակացության հետ անհամաձայնություն առաջանալու դեպքում հայտատու երկիրը 30 օրվա ընթացքում ուղարկում է իր հակափաստարկները։ Դրանց ստացման պահից 15 օրվա ընթացքում ԵՏՀ լիազոր վարչությունը երկրորդ անգամ է կազմակերպում խորհրդակցություններ։ Եթե պարզվում է, որ դիմող երկրի առարկություններում հարցի էության վերաբերյալ նոր տեղեկություններ չկան, ապա քննությունը դադարեցվում է: Հակառակ դեպքում 15 օրվա ընթացքում պատրաստվում է վերանայված եզրակացությունը։
Դիմումների քննարկման ընդհանուր ժամկետը չպետք է գերազանցի 60 օրացուցային օրը՝ մինչև 70-ը երկարաձգելու հնարավորությամբ։
ԵՏՀ-ի ինքնուրույն քննություն. Եթե ԵՏՀ-ն խոչընդոտների ռիսկը հայտնաբերում է ոչ թե դիմումի հիման վրա, այլ ինքնուրույն, ապա ծանուցում է ուղարկվում համապատասխան երկիր։ Դրանից հետո՝ 15 օրվա ընթացքում, հարցի քննարկման մասին ԵՏՀ կոլեգիայում (նախարարների խորհրդում) պատրաստվում է որոշում։
Այնուհետև՝ 7 օրացուցային օրվա ընթացքում, ԵՏՀ իրավական ստորաբաժանումը կազմակերպում է խորհրդակցություն անդամ երկրների պաշտոնատար անձանց մասնակցությամբ:
Եթե երկիրն ընդունում է խոչընդոտի առկայությունը և պատրաստակամություն է հայտնում վերացնել այն 6 ամսվա ընթացքում, ապա նկարագրում է խնդիրը վերացնելու իր մոտեցումները: Դրանից հետո հարցի քննարկումը հետաձգվում է մինչև 6 ամիս ժամկետով, որից հետո կրկին ընդգրկվում է օրակարգում:
Եթե երկիրը համաձայն չէ, այդ դեպքում ԵՏՀ-ն արձանագրում է ազատ առևտրի խախտում՝ այն ներառելով առևտրային արգելքների և սահմանափակումների ցանկում (այս պահի դրությամբ դրանք 35-ն են):
Հիշեցնենք, որ Ռոսսելխոզնադզորը մայիսից սկսեց սահմանափակել Հայաստանից ՌԴ ներմուծվող ապրանքները, սկզբում` ձուկն ու ծաղիկները, ապա` միրգ–բանջարեղենի որոշ տեսակները։ Հունիսի 2-ից Ռոսսելխոզնադզորը սահմանափակեց կորիզավոր մրգերի՝ բալի, կեռասի, ծիրանի, սալորի, դեղձի, նեկտարինի և խաղողի ներմուծումը Հայաստանից։
Գերատեսչությունն այս որոշումները բացատրում է հայտնաբերված խախտումներով և բուսասանիտարական անվտանգության ապահովման անհրաժեշտությամբ։ Նշենք, որ Ռուսաստանը հայկական գյուղմթերքի իրացման հիմնական շուկան է. ՌԴ–ին է բաժին ընկում Հայաստանի արտահանման ավելի քան 90 տոկոսը։

Может ли Армения обсудить ограничения на экспорт в Россию в ЕАЭС: правила ЕАЭС
sputnik В Министерстве экономики Армении пока не комментируют, может ли эта платформа быть использована для обсуждений:
Из-за ограничений на импорт армянских товаров в Россию актуализировался вопрос о вариантах обсуждения этого решения со стороны властей Армении.
Обсуждения могут проводиться как на двустороннем армяно-российском уровне, так и в рамках Евразийского экономического союза, тем более что в ЕАЭС действует порядок, согласно которому страны союза могут поднимать тему ограничений в взаимной торговле (методология квалификации препятствий на внутреннем рынке Евразийского экономического союза).
В ответ на запрос Sputnik Армения в Министерстве экономики Армении сообщили, что переговоры по указанному вопросу ведутся в различных форматах, информация о которых в данный момент не подлежит публикации.
В этом контексте напомним, какие возможности предоставляет Евразийский экономический союз для ведения переговоров согласно вышеупомянутой методологии.
Любая страна-член ЕАЭС, а также частные предприятия стран союза могут поднимать тему торговых ограничений, применяемых другой страной (странами) союза. Евразийская экономическая комиссия (ЕЭК — исполнительный орган ЕАЭС) может как реагировать на обращения, так и проводить мониторинг самостоятельно. Эти вопросы обсуждает министр ЕЭК по внутренним рынкам и информационно-коммуникационным технологиям (в настоящее время эту должность занимает Варос Симонян). Заявление направляется в соответствующие подразделения ЕЭК. Если в заявлении содержится достаточная информация, указывающая на возможное нарушение, вопрос принимается к рассмотрению.
В ЕАЭС начинают внедрять систему проверки IMEI-кодов. Подробности
Процедура рассмотрения заявления. В течение 7 календарных дней органы ЕЭК представляют свое мнение по заявлению. После этого в течение 15 календарных дней правительствам стран союза направляется предварительное заключение. Затем в течение 15 дней представители стран ЕАЭС проводят экспертные консультации. ЕЭК подводит итоги этих консультаций, направляя заключение странам-участникам.
В случае возникновения разногласий. В случае несогласия с заключением ЕЭК заявительская страна в течение 30 дней направляет свои контраргументы. В течение 15 дней с момента получения этих аргументов уполномоченное управление ЕЭК повторно организует консультации. Если выясняется, что в возражениях страны-заявителя нет новой информации по сути вопроса, то рассмотрение прекращается. В противном случае в течение 15 дней готовится пересмотренное заключение.
Общий срок рассмотрения заявлений не должен превышать 60 календарных дней с возможностью продления до 70.
Самостоятельное расследование ЕЭК. Если ЕЭК выявляет риск препятствий не на основании заявления, а самостоятельно, то направляется уведомление соответствующей стране. После этого в течение 15 дней в коллегии ЕЭК (совете министров) готовится решение по вопросу обсуждения.
Затем в течение 7 календарных дней юридическое подразделение ЕЭК организует консультацию с участием должностных лиц стран-участниц.
Если страна признает наличие препятствия и выражает готовность устранить его в течение 6 месяцев, то описывает свои подходы к решению проблемы. После этого обсуждение вопроса откладывается на срок до 6 месяцев, после чего снова включается в повестку дня.
Если страна не согласна, то ЕЭК фиксирует нарушение свободной торговли, включая его в список торговых ограничений и запретов (в данный момент их 35).
Напомним, что Россельхознадзор с мая начал ограничивать импорт товаров из Армении в Россию, сначала рыбы и цветов, затем некоторых видов фруктов и овощей. С 2 июня Россельхознадзор ограничил импорт косточковых фруктов — вишни, черешни, абрикоса, сливы, персика, нектарына и винограда из Армении.
Ведомство объясняет эти решения выявленными нарушениями и необходимостью обеспечения фитосанитарной безопасности. Отметим, что Россия является основным рынком сбыта армянской сельхозпродукции: на Россию приходится более 90 процентов армянского экспорта.