ԱՄՆ միջնորդությամբ ուկրաինական խաղաղ կարգավորման հեռանկար այս պահին չկա
1in.am  Մանիլայում Ռուսաստանի արտգործնախարար Լավրովի հետ երեսունհինգ րոպե տևած բանակցություններից հետո ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուվիոն հրապարակայնացրել է, որ «3+2 բանաձևով ուկրաինական կարգավորումը հնարավոր չէ, քանի որ այն կողմերից մեկին չի բավարարում»։ Ռուսաստանյան «Նեզավիսիմայա գազետան» պարզաբանել է, որ խոսքը Ռուսաստանի առաջարկած տարբերակի մասին է, որ ենթադրում է «Ղրիմի, Դոնեցկի և Լուգանսկի ռուսաստանապատկանության ճանաչում, Ուկրաինայի ապառազմականացում և նրա չեզոք կարգավիճակի ամրագրում»։
Պետքարտուղար Ռուբիոն նաև ասել է, որ եթե նախկինում այդ «բանաձևը Ուկրաինան չի ընդունել, ապա այժմ հազիվ թե ընդունի»։ Նա հավելել է, որ «եթե խաղաղություն հաստատվելու լինի, ապա դա կարող է լինել շնորհիվ նոր առաջարկությունների և գաղափարների», և Վաշինգտոնը «պատրաստ է դրանք համապատասխան պայմաններում և համապատասխան ձևով ներկայացնել»։ ԱՄՆ պետքարտուղարը չի մանրամասնել, թե ինչ «առաջարկություններ և գաղափարներ» ունի ԱՄՆ վարչակազմը։
Արձագանքելով Ռուբիոյի հայտարարությանը, ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Պեսկովը հիշեցրել է, որ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը «վերահաստատել է խաղաղ կարգավորման գործընթացին պատրաստակամությունը», բայց «մենք շարունակում ենք մեր հատուկ ռազմական գործողությունը, քանի որ կիևյան ռեժիմը եվրոպական մայրաքաղաքների կողմից դավագրգռվում է, որպեսզի ռազմական գործողությունները շարունակի»։
Կրեմլի խոսնակը գոնե առերևույթ մերժել է ԱՄՆ պետքարտուղարի «նոր առաջարկություններ և գաղափարներ» ներկայացնելու մասին առաջարկությունը և պատերազմի պատասխանատվությունը հասցեագրել «եվրոպական մայրաքաղաքներին», որոնք Կիևին «դավագրռում են ռազմական գործողությունները շարունակելու»։
Պեսկովի հայտարարությունից կարելի է ենթադրել, որ Միացյալ Նահանգները, գուցե, «միացել է Անգլիայի, Ֆրանսիայի և Գերմանիայի առաջարկությանը», որ, ինչպես իրազեկ փորձագետներն են ներկայացրել, ենթադրում է զորքերի շփման գծով կրակի դադարեցում, բուֆերային գոտու ստեղծում, հրադադարի հսկման մեխանիզմների ներդրում և քաղաքական բանակցությունների մեկնարկ։
Ռուսաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ կարգավորումը պետք է ներառնի «գետնի վրա իրողությունները»։ Ավելին, ուկրաինական թելեգրամյան ալիքները գրել են, որ Մոսկվան «դիրքորոշումը կարծրացրել է և հրաժարվել Դոնբասի հարակից մարզերից դուրս բերել զորքերը»։ Ուկրաինացի բլոգեր Նիկոլայ Շուխինսկին, առանց աղբյուրներ վկայակոչելու, հայտնել է, որ Ռուսաստանը Հյուսիսային Կորեայից «տասնյակ հրթիռներ է ձեռք բերել, որպեսզի կիրառի Ուկրաինայի դեմ»։
Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմը դադարելու ոչ մի նախանշան չկա։ Սերգեյ Լավրովը Մանիլայում սպառնալի հայտարարություն է արել․ «Եթե ՆԱՏՕ-ն հարվածի Ռուսաստանին, պատերազմը կկրի ոչ կոնվենցիոնալ բնույթ»։ Կարծես թե ակնհայտ է, որ ԱՄՆ միջնորդությամբ ռուս-ուկրաինական կարգավորման ոչ մի իրական հեռանկար այս պահի դրությամբ չկա։ Էական չէ, դա կապված է Վաշինգտոնի «անկարողությա՞ն», թե «չկամեցողության» հետ։ Երկու դեպքում էլ Արևելյան Եվրոպայում և ողջ հետխորհրդային տարածքում ճակատագրական սրացման սպառնալիքը մեծանում է։

На данный момент нет перспектив мирного урегулирования в Украине при посредничестве США.
1in.am После тридцатипятиминутных переговоров с министром иностранных дел России Лавровым в Маниле госсекретарь США Марко Рубио заявил, что «урегулирование по формуле 3+2 невозможно, так как оно не устраивает одну из сторон». Российская «Независимая газета» уточнила, что речь идет о предложенном Россией варианте, который предполагает «признание принадлежности Крыма, Донецка и Луганска России, демилитаризацию Украины и закрепление ее нейтрального статуса».
Госсекретарь Рубио также сказал, что если ранее эта «формула не была принята Украиной, то сейчас вряд ли будет принята». Он добавил, что «если мир будет установлен, то это может произойти благодаря новым предложениям и идеям», и Вашингтон «готов представить их при соответствующих условиях и в соответствующей форме». Госсекретарь США не уточнил, какие «предложения и идеи» есть у администрации США.
Отвечая на заявление Рубио, пресс-секретарь президента РФ Песков напомнил, что Министерство иностранных дел России «подтвердило готовность к процессу мирного урегулирования», но «мы продолжаем нашу специальную военную операцию, так как киевский режим подстрекается европейскими столицами к продолжению военных действий».
Представитель Кремля по крайней мере формально отверг предложение госсекретаря США о представлении «новых предложений и идей» и возложил ответственность за войну на «европейские столицы», которые «подстрекают Киев к продолжению военных действий».
Из заявления Пескова можно предположить, что Соединенные Штаты, возможно, «присоединились к предложению Англии, Франции и Германии», которое, как сообщают осведомленные эксперты, предполагает прекращение огня вдоль линии соприкосновения, создание буферной зоны, внедрение механизмов контроля за прекращением огня и начало политических переговоров.
Россия многократно заявляла, что урегулирование должно учитывать «реалии на земле». Более того, украинские телеграм-каналы сообщали, что Москва «закрепила свою позицию и отказалась вывести войска из прилегающих к Донбассу областей». Украинский блогер Николай Шухинский, не ссылаясь на источники, сообщил, что Россия приобрела «десятки ракет из Северной Кореи, чтобы использовать их против Украины».
Нет никаких признаков того, что война России против Украины прекратится. Сергей Лавров сделал угрожающее заявление в Маниле: «Если НАТО ударит по России, война примет неконвенциональный характер». Похоже, очевидно, что в данный момент нет никаких реальных перспектив для российско-украинского урегулирования при посредничестве США. Неважно, связано ли это с «недостатком действий» Вашингтона или с «нежеланием». В любом случае угроза катастрофической эскалации в Восточной Европе и на всем постсоветском пространстве возрастает.