Ժաննա Անդրեասյանը և Նայեֆ ալ Ֆայեզը քննարկել են Մատենադարանի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի միջև համագործակցության հեռանկարները
10-07-2026 19:00 Հայաստան Հասարակություն
Փարիզ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակույթի հարցերով գլխավոր տնօրենի տեղակալ Նայեֆ Հ. ալ Ֆայեզի հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Արամ Հակոբյանը։
Շնորհավորելով Նայեֆ ալ Ֆայեզին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակույթի հարցերով գլխավոր տնօրենի տեղակալի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ Ժաննա Անդրեասյանը հաջողություններ է մաղթել նրան պատասխանատու առաքելության իրականացման գործում և վստահություն հայտնել, որ նրա ղեկավարությամբ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակութային օրակարգը կհարստանա նոր նախաձեռնություններով և միջազգային համագործակցության ընդլայնման նոր հնարավորություններով։
Նայեֆ ալ Ֆայեզը շնորհավորել է Հայաստանին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի անդամ ընտրվելու կապակցությամբ՝ այն գնահատելով որպես կարևոր ձեռքբերում և միջազգային մակարդակում Հայաստանի մշակութային հեղինակության վկայություն։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածությանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կառավարման և մասնագիտական մարմինների աշխատանքներին։
Քննարկվել են Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի միջև համագործակցության հեռանկարները․ ԿԳՄՍ նախարարը ներկայացրել է Մատենադարանի գիտական, կրթական և մշակութային գործունեությունը՝ ընդգծելով, որ այն ոչ միայն ձեռագրերի պահպանության և ուսումնասիրման առաջատար կենտրոն է, այլև ունի տարածաշրջանային և միջազգային վերապատրաստումների հարթակ դառնալու ներուժ՝ ձեռագրերի պահպանության և վերականգնման ոլորտում։
Անդրադարձ է եղել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների 2026–2027 թվականների օրացույցում ընդգրկված հայկական հոբելյաններին, մասնավորապես՝ հայ ականավոր լեզվաբան, ակադեմիկոս Հրաչյա Աճառյանի ծննդյան 150 և Երևանի Հանրապետության հրապարակի շինարարության մեկնարկի 100-ամյակներին, որոնց նվիրված միջոցառումներ են կազմակերպվելու նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում:
Ժաննա Անդրեասյանը  նաև նշել է, որ Հայաստանի համար մեծ նշանակություն ունի առաջիկա նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցությունն ու Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի շրջանակում արդյունավետ համագործակցությունը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության կոնվենցիայի շրջանակում։
Քննարկվել են նաև 2027 թվականին Հայաստանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի 10-րդ միջազգային մարզամշակութային խաղերի կազմակերպմանը վերաբերող հարցեր։
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են մշակույթի ոլորտում համագործակցության ընդլայնման պատրաստակամությունը և համոզմունք հայտնել, որ հանդիպումը նոր համատեղ ծրագրերի ու նախաձեռնությունների մեկնարկի կարևոր հիմք կդառնա։

Zhanna Andreasian and Naief al-Faiz discussed the prospects of cooperation between the Matenadaran and UNESCO.
10-07-2026 19:00 Armenia Social
During her working visit to Paris, the Minister of Education, Science, Culture, and Sports of Armenia, Zhanna Andreasyan, met with Nayef H. Al-Fayez, the Assistant Director-General for Culture at UNESCO.
The meeting was also attended by the Deputy Minister of Education, Science, Culture, and Sports, Arthur Martirosyan, and the Permanent Representative of Armenia to UNESCO, Aram Hakobyan.
Congratulating Nayef Al-Fayez on assuming the position of Assistant Director-General for Culture at UNESCO, Zhanna Andreasyan wished him success in carrying out his responsible mission and expressed confidence that under his leadership, UNESCO's cultural agenda would be enriched with new initiatives and expanded opportunities for international cooperation.
Nayef Al-Fayez congratulated Armenia on being elected as a member of the UNESCO World Heritage Committee, considering it an important achievement and a testament to Armenia's cultural reputation on the international stage.
During the meeting, the active involvement of Armenia in the governance and professional bodies of UNESCO was discussed.
The prospects for cooperation between the Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts and UNESCO were discussed; the Minister of Education, Science, Culture, and Sports presented the scientific, educational, and cultural activities of the Institute, emphasizing that it is not only a leading center for the preservation and study of manuscripts but also has the potential to become a platform for regional and international training in the field of manuscript preservation and restoration.
Reference was made to the Armenian anniversaries included in UNESCO's calendar of Famous People and Significant Events for 2026–2027, particularly the 150th anniversary of the birth of the prominent Armenian linguist and academician Hrachya Acharyan and the 100th anniversary of the start of construction of Republic Square in Yerevan, for which events will also be organized at UNESCO's headquarters.
Zhanna Andreasyan also noted that participation in the upcoming session's activities and effective cooperation within the framework of the World Heritage Committee regarding the UNESCO Convention for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage is of great importance for Armenia.
Questions related to the organization of the 10th International Francophonie Games to be held in Armenia in 2027 were also discussed.
At the end of the meeting, the parties reaffirmed their readiness to expand cooperation in the field of culture and expressed confidence that the meeting would serve as an important basis for the launch of new joint programs and initiatives.