Ժաննա Անդրեասյանը և Նայեֆ ալ Ֆայեզը քննարկել են Մատենադարանի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի միջև համագործակցության հեռանկարները
10-07-2026 19:00 Հայաստան Հասարակություն
Փարիզ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակույթի հարցերով գլխավոր տնօրենի տեղակալ Նայեֆ Հ. ալ Ֆայեզի հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Արամ Հակոբյանը։
Շնորհավորելով Նայեֆ ալ Ֆայեզին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակույթի հարցերով գլխավոր տնօրենի տեղակալի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ Ժաննա Անդրեասյանը հաջողություններ է մաղթել նրան պատասխանատու առաքելության իրականացման գործում և վստահություն հայտնել, որ նրա ղեկավարությամբ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մշակութային օրակարգը կհարստանա նոր նախաձեռնություններով և միջազգային համագործակցության ընդլայնման նոր հնարավորություններով։
Նայեֆ ալ Ֆայեզը շնորհավորել է Հայաստանին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի անդամ ընտրվելու կապակցությամբ՝ այն գնահատելով որպես կարևոր ձեռքբերում և միջազգային մակարդակում Հայաստանի մշակութային հեղինակության վկայություն։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածությանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կառավարման և մասնագիտական մարմինների աշխատանքներին։
Քննարկվել են Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի միջև համագործակցության հեռանկարները․ ԿԳՄՍ նախարարը ներկայացրել է Մատենադարանի գիտական, կրթական և մշակութային գործունեությունը՝ ընդգծելով, որ այն ոչ միայն ձեռագրերի պահպանության և ուսումնասիրման առաջատար կենտրոն է, այլև ունի տարածաշրջանային և միջազգային վերապատրաստումների հարթակ դառնալու ներուժ՝ ձեռագրերի պահպանության և վերականգնման ոլորտում։
Անդրադարձ է եղել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների 2026–2027 թվականների օրացույցում ընդգրկված հայկական հոբելյաններին, մասնավորապես՝ հայ ականավոր լեզվաբան, ակադեմիկոս Հրաչյա Աճառյանի ծննդյան 150 և Երևանի Հանրապետության հրապարակի շինարարության մեկնարկի 100-ամյակներին, որոնց նվիրված միջոցառումներ են կազմակերպվելու նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում:
Ժաննա Անդրեասյանը  նաև նշել է, որ Հայաստանի համար մեծ նշանակություն ունի առաջիկա նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցությունն ու Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի շրջանակում արդյունավետ համագործակցությունը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության կոնվենցիայի շրջանակում։
Քննարկվել են նաև 2027 թվականին Հայաստանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի 10-րդ միջազգային մարզամշակութային խաղերի կազմակերպմանը վերաբերող հարցեր։
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են մշակույթի ոլորտում համագործակցության ընդլայնման պատրաստակամությունը և համոզմունք հայտնել, որ հանդիպումը նոր համատեղ ծրագրերի ու նախաձեռնությունների մեկնարկի կարևոր հիմք կդառնա։

Жанна Андреасян и Наиф аль-Файез обсудили перспективы сотрудничества между Матенадараном и ЮНЕСКО.
В рамках рабочей поездки в Париж министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян встретилась с заместителем генерального директора ЮНЕСКО по вопросам культуры Наефом Х. аль-Файезом.
На встрече также присутствовали заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Артур Мартиросян и постоянный представитель Армении при ЮНЕСКО Арам Хачикян.
Поздравив Наефа аль-Файеза с назначением на должность заместителя генерального директора ЮНЕСКО по вопросам культуры, Жанна Андреасян пожелала ему успехов в реализации ответственной миссии и выразила уверенность, что под его руководством культурная повестка ЮНЕСКО обогатится новыми инициативами и новыми возможностями для расширения международного сотрудничества.
Наеф аль-Файез поздравил Армению с избранием в состав Комитета всемирного наследия ЮНЕСКО, оценив это как важное достижение и свидетельство культурной репутации Армении на международном уровне.
Во время встречи было обсуждено активное участие Армении в управлении и работе специализированных органов ЮНЕСКО.
Обсуждались перспективы сотрудничества между Музеем древностей имени Месропа Маштоца и ЮНЕСКО: министр образования, науки, культуры и спорта представил научную, образовательную и культурную деятельность музея, подчеркнув, что он является не только ведущим центром по сохранению и изучению рукописей, но и имеет потенциал стать платформой для регионального и международного обучения в области сохранения и восстановления рукописей.
Было также упомянуто о армянских юбилеях, включенных в календарь знаменитых людей и важных событий ЮНЕСКО на 2026–2027 годы, в частности, о 150-летии со дня рождения выдающегося армянского лингвиста, академика Храчья Ачаряна и 100-летии начала строительства площади Республики в Ереване, мероприятия, посвященные которым также будут организованы в штаб-квартире ЮНЕСКО.
Жанна Андреасян также отметила, что для Армении имеет большое значение участие в предстоящих сессиях и эффективное сотрудничество в рамках Комитета всемирного наследия в контексте Конвенции ЮНЕСКО о сохранении нематериального культурного наследия.
Также были обсуждены вопросы, касающиеся организации 10-х международных спортивно-культурных игр франкофонов, которые состоятся в Армении в 2027 году.
В завершение встречи стороны подтвердили готовность к расширению сотрудничества в области культуры и выразили уверенность, что встреча станет важной основой для начала новых совместных программ и инициатив.