Վաշինգտոնը Մոսկվային «կներկայացնի ուկրաինական կարգավորման հինգ սկզբունքներ»
1in.am  Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկին գալիք շաբաթ կայցելի Միացյալ Նահանգներ։ Այդ մասին սոցիալական X հարթակում գրառում է կատարել ԱՄՆ-ում Deutsche Welle-ի թղթակից Միխայիկ Կոմանդովսկին, հայտնել է ուկրաինական Unian-ը։ Զելենսկին հուլիսի 28-ին «կմասնակցի սենատոր Լինդսի Գրեհեմի հուղարկավորությանը, ինչպես նաև կարող է հանդիպում ունենալ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ»։ Այդ հանդիպման ձևաչափը «դեռևս լիովին համաձայնեցված չէ, կողմերը դեռեւս ճշտում են՝ դա կլինի սգո արարողության շրջանակներու՞մ, մասնավոր հանդիպո՞ւմ, թե՞ Սպիտակ տուն այցելություն»։
Ուկրաինական լրատվամիջոցը, ընդսմին, կարեւորել է, որ ԱՄՆ նախագահ Թրամփը անձնական սոցիալական հարթակում տեղադրել է Զելենսկու հետ իր աջակից լրագրող Լորի Լումերի հարցազրույցից մի հատված, որտեղ Ուկրաինայի նախագահը ասել է, որ Թրամփի հետ իրա հարաբերությունների «բեկումնային պահը 2025թ․ ապրիլին Վատիկանում կարճատև հանդիպումն» էր։ Ենթադրվում է, որ եթե ԱՄՆ նախագահը տարածել է Զելենսկու հարցազրույցի այդ հատվածը, ուրեմն իր և նրա հարաբերությունների «արմատական բեկման» գնահատականը կիսում է։
Դիտարժան է, որ Զելենսկու ԱՄՆ այցի և Դոնալդ Թրամփի հետ որևէ ձևաչափով հանդիպման հավանականության մասին տեղեկությունը հաջորդել է Ֆիլիպինների մայրաքաղաքում պետքարտուղար Ռուբիոյի և ՌԴ արտգործնախարար Լավրովի հանդիպմանը, որի ընթացքում վերջինս կենտրոնացել է Ուկրաինային ամերիկյան սպառազինությունների մատակարարման «բացարձակապես անընդունելի լինելու» վրա։ Reuters-ի տեղեկություններով, Ռուբիոն պատասխանել է, որ ԱՄՆ-ը «կշարունակի ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներին սպառազինություններ վաճառել»։
Ըստ էության, Վաշինգտոնը մերժել է Ուկրաինային ամերիկյան սպառազինությունների մատակարարումը դադարեցնելու Մոսկվայի պահանջը, որովհետև ՆԱՏՕ-ի երկրները դրանք ձեռք են բերում Ուկրաինա առաքելու համար։ «Նյու Յորք թայմսի» մեկնաբանը իրավիճակը ներկայացրել է այնպես, որ Լավրովը Մանիլայում Ռուբիոյին ասել է․ «Մենք կշարունակենք կրակել մարդկանց վրա, բայց դուք նրանց պաշտպանվելու համար զրահաբաճկոն մի տվեք»։
Եթե DW-ի վաշինգտոնյան թղթակցի ունեցած տեղեկությունը հավաստի է, ապա Ռուբիո-Լավրով կարճատև բանակցություններից հետո Թրամփ-Զելենսկի հանդիպումը միայն մի բան է նշանակում․ ուկրաինական կարգավորման ռուս-ամերիկյան բանակցություններ տեսանելի ապագայում հազիվ թե անցկացվեն։ Մինչև տարեվերջ ԱՄՆ և Ռուսաստանի նախագահների հանդիպման երկու հնարավորություն կա՝ G 20 և Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան գագաթաժոողով։
Որքանով հասկացվում է, Պուտինը Մայամիում կայանալիք G20-ի գագաթաժողովին չի մասնակցի։ Երկրորդ ոչ պակաս կարևոր խորհրդաժողովին նրա մասնակցությունը արդեն պաշտոնապես հաստատվել է։ Բայց այդ շրջանակներում նա Թրամփի հետ հանդիպում կունենա՞։ Մոսկվան ակնհայտորեն ձգտում է վերականգնել Անքորիջի «ոգին»։ Մինչ այդ Մոսկվա կայցելի ԱՄՆ ԿՀՎ տնօրեն Ջոն Ռեթքֆլիհը։ Ոչ պաշտոնական տեղեկություն կա, որ «եկող շաբաթ ԱՄՆ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Ուիթկոֆը չլուսաբանվող այց կկատարի Մոսկվա և կներկայացնի ուկրաինական կարգավորման հինգ սկզբունքներ»։

Вашингтон представит Москве «пять принципов украинского урегулирования»
1in.am Президент Украины Зеленский на следующей неделе посетит Соединенные Штаты. Об этом в социальной сети X сообщил корреспондент Deutsche Welle в США Михаил Командовский, передает украинское издание Unian. Зеленский 28 июля «примет участие в похоронах сенатора Линдси Грэма, а также может встретиться с президентом США Дональдом Трампом». Формат этой встречи «еще не полностью согласован, стороны все еще уточняют, будет ли это в рамках траурной церемонии, частная встреча или визит в Белый дом».
Украинское издание также подчеркнуло, что президент США Трамп разместил в личной социальной сети фрагмент интервью с Зеленским, которое взяла его сторонница журналистка Лори Лумер, где президент Украины заявил, что «переломный момент в его отношениях с Трампом произошел в апреле 2025 года на короткой встрече в Ватикане». Предполагается, что если президент США опубликовал этот фрагмент интервью с Зеленским, то он разделяет оценку «радикального разрыва» в их отношениях.
Примечательно, что информация о визите Зеленского в США и вероятной встрече с Дональдом Трампом в любом формате последовала за встречей госсекретаря Рубио и министра иностранных дел России Лаврова в столице Филиппин, во время которой последний сосредоточился на «абсолютно неприемлемом» поставке американского оружия Украине. По данным Reuters, Рубио ответил, что США «будут продолжать продавать оружие странам-членам НАТО».
По сути, Вашингтон отклонил требование Москвы о прекращении поставок американского оружия Украине, поскольку страны НАТО приобретают его для поставки в Украину. Комментатор «Нью-Йорк таймс» описал ситуацию так, что Лавров сказал Рубио в Маниле: «Мы будем продолжать стрелять в людей, но вы не давайте им бронежилеты для защиты».
Если информация корреспондента DW в Вашингтоне достоверна, то встреча Трампа и Зеленского после кратких переговоров Рубио-Лаврова означает лишь одно: российско-американские переговоры по украинскому урегулированию в обозримом будущем вряд ли состоятся. До конца года есть две возможности для встречи президентов США и России: G 20 и саммит Азиатско-Тихоокеанского региона.
Насколько известно, Путин не примет участие в саммите G20, который пройдет в Майами. Его участие в другом не менее важном совещании уже официально подтверждено. Но состоится ли в этих рамках встреча с Трампом? Москва явно стремится восстановить «дух Анкоры». Тем временем в Москву посетит директор ЦРУ США Джон Рэтклифф. Есть неофициальная информация, что «на следующей неделе специальный представитель президента США Уиткофф совершит неосвещенный визит в Москву и представит пять принципов украинского урегулирования».