Վաշինգտոնը Մոսկվային «կներկայացնի ուկրաինական կարգավորման հինգ սկզբունքներ»
1in.am  Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկին գալիք շաբաթ կայցելի Միացյալ Նահանգներ։ Այդ մասին սոցիալական X հարթակում գրառում է կատարել ԱՄՆ-ում Deutsche Welle-ի թղթակից Միխայիկ Կոմանդովսկին, հայտնել է ուկրաինական Unian-ը։ Զելենսկին հուլիսի 28-ին «կմասնակցի սենատոր Լինդսի Գրեհեմի հուղարկավորությանը, ինչպես նաև կարող է հանդիպում ունենալ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ»։ Այդ հանդիպման ձևաչափը «դեռևս լիովին համաձայնեցված չէ, կողմերը դեռեւս ճշտում են՝ դա կլինի սգո արարողության շրջանակներու՞մ, մասնավոր հանդիպո՞ւմ, թե՞ Սպիտակ տուն այցելություն»։
Ուկրաինական լրատվամիջոցը, ընդսմին, կարեւորել է, որ ԱՄՆ նախագահ Թրամփը անձնական սոցիալական հարթակում տեղադրել է Զելենսկու հետ իր աջակից լրագրող Լորի Լումերի հարցազրույցից մի հատված, որտեղ Ուկրաինայի նախագահը ասել է, որ Թրամփի հետ իրա հարաբերությունների «բեկումնային պահը 2025թ․ ապրիլին Վատիկանում կարճատև հանդիպումն» էր։ Ենթադրվում է, որ եթե ԱՄՆ նախագահը տարածել է Զելենսկու հարցազրույցի այդ հատվածը, ուրեմն իր և նրա հարաբերությունների «արմատական բեկման» գնահատականը կիսում է։
Դիտարժան է, որ Զելենսկու ԱՄՆ այցի և Դոնալդ Թրամփի հետ որևէ ձևաչափով հանդիպման հավանականության մասին տեղեկությունը հաջորդել է Ֆիլիպինների մայրաքաղաքում պետքարտուղար Ռուբիոյի և ՌԴ արտգործնախարար Լավրովի հանդիպմանը, որի ընթացքում վերջինս կենտրոնացել է Ուկրաինային ամերիկյան սպառազինությունների մատակարարման «բացարձակապես անընդունելի լինելու» վրա։ Reuters-ի տեղեկություններով, Ռուբիոն պատասխանել է, որ ԱՄՆ-ը «կշարունակի ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներին սպառազինություններ վաճառել»։
Ըստ էության, Վաշինգտոնը մերժել է Ուկրաինային ամերիկյան սպառազինությունների մատակարարումը դադարեցնելու Մոսկվայի պահանջը, որովհետև ՆԱՏՕ-ի երկրները դրանք ձեռք են բերում Ուկրաինա առաքելու համար։ «Նյու Յորք թայմսի» մեկնաբանը իրավիճակը ներկայացրել է այնպես, որ Լավրովը Մանիլայում Ռուբիոյին ասել է․ «Մենք կշարունակենք կրակել մարդկանց վրա, բայց դուք նրանց պաշտպանվելու համար զրահաբաճկոն մի տվեք»։
Եթե DW-ի վաշինգտոնյան թղթակցի ունեցած տեղեկությունը հավաստի է, ապա Ռուբիո-Լավրով կարճատև բանակցություններից հետո Թրամփ-Զելենսկի հանդիպումը միայն մի բան է նշանակում․ ուկրաինական կարգավորման ռուս-ամերիկյան բանակցություններ տեսանելի ապագայում հազիվ թե անցկացվեն։ Մինչև տարեվերջ ԱՄՆ և Ռուսաստանի նախագահների հանդիպման երկու հնարավորություն կա՝ G 20 և Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան գագաթաժոողով։
Որքանով հասկացվում է, Պուտինը Մայամիում կայանալիք G20-ի գագաթաժողովին չի մասնակցի։ Երկրորդ ոչ պակաս կարևոր խորհրդաժողովին նրա մասնակցությունը արդեն պաշտոնապես հաստատվել է։ Բայց այդ շրջանակներում նա Թրամփի հետ հանդիպում կունենա՞։ Մոսկվան ակնհայտորեն ձգտում է վերականգնել Անքորիջի «ոգին»։ Մինչ այդ Մոսկվա կայցելի ԱՄՆ ԿՀՎ տնօրեն Ջոն Ռեթքֆլիհը։ Ոչ պաշտոնական տեղեկություն կա, որ «եկող շաբաթ ԱՄՆ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Ուիթկոֆը չլուսաբանվող այց կկատարի Մոսկվա և կներկայացնի ուկրաինական կարգավորման հինգ սկզբունքներ»։

Washington will present Moscow with "five principles for Ukrainian settlement."
1in.am  Ukrainian President Zelensky will visit the United States next week. This was reported by Mikhail Komandovsky, a correspondent for Deutsche Welle in the U.S., as stated by the Ukrainian Unian news agency. Zelensky will "attend Senator Lindsey Graham's funeral on July 28, and may also have a meeting with U.S. President Donald Trump." The format of that meeting "has not yet been fully agreed upon; the parties are still clarifying whether it will take place within the framework of the mourning ceremony, a private meeting, or a visit to the White House."
The Ukrainian media also emphasized that U.S. President Trump posted a segment of an interview with Zelensky conducted by his supporter journalist Lori Loughlin on his personal social media platform, where the Ukrainian president stated that the "turning point" in his relationship with Trump was a brief meeting in the Vatican in April 2025. It is assumed that if the U.S. president shared this segment of Zelensky's interview, then he shares the assessment of a "radical break" in their relationship.
It is noteworthy that the information about Zelensky's visit to the U.S. and the likelihood of any format of a meeting with Donald Trump followed the meeting between Secretary of State Rubio and Russian Foreign Minister Lavrov in the capital of the Philippines, during which the latter focused on the "absolutely unacceptable" nature of American arms supplies to Ukraine. According to Reuters, Rubio responded that the U.S. "will continue to sell weapons to NATO member countries."
In essence, Washington has rejected Moscow's demand to cease the supply of American weapons to Ukraine because NATO countries are acquiring them to deliver to Ukraine. A commentator from the "New York Times" presented the situation as if Lavrov told Rubio in Manila: "We will continue to shoot at people, but don't give them a bulletproof vest to defend themselves."
If the information from DW's Washington correspondent is accurate, then the Trump-Zelensky meeting after the Rubio-Lavrov brief negotiations means only one thing: Russian-American negotiations on the Ukrainian settlement are unlikely to take place in the foreseeable future. There are two opportunities for a meeting between the U.S. and Russian presidents before the end of the year: the G20 and the Asia-Pacific summit.
As understood, Putin will not participate in the G20 summit in Miami. His participation in the second equally important conference has already been officially confirmed. But will he meet with Trump in that context? Moscow is clearly striving to restore the "spirit" of Anchorage. Meanwhile, CIA Director John Ratcliffe will visit Moscow. There is unofficial information that "next week, the U.S. president's special representative Witkoff will make an undisclosed visit to Moscow and present five principles for the Ukrainian settlement."