Հօգուտ ՀՀ-ի կբռնագանձվի 1 միլիարդ 150 միլիոն դրամ. Դատախազության հայցը բավարարվել է
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի հուլիսի 23-ի վճռով բավարարել է Դատախազության հայցապահանջը՝ վճռելով 2 ՍՊ ընկերությունների տնօրեն Վ.Ա.-ից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել 1 միլիարդ 150 միլիոն 584 հազար դրամ՝ որպես պետությանը պատճառված վնասի գումար:
«Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան ընդդեմ Վ.Ա.-ի՝ պետությանը պատճառված 1 միլիարդ 150 միլիոն 584 հազար դրամ վնասի բռնագանձման պահանջով:
Հայցապահաջի հիմքում դրվել էր այն հանգամանքը, որ 2026 թվականի մարտի 17-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի քրեական դատարանի դատավճռով՝ Վ.Ա.-ն մեղավոր էր ճանաչվել Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով նախատեսված արարքի կատարման մեջ: Մասնավորապես՝ Վ.Ա.-ն, հանդիսանալով 2 ՍՊ ընկերությունների մասնակից և գործադիր մարմնի ղեկավար՝ տնօրեն, նախնական համաձայնության գալով նշված ընկերությունների փաստացի ղեկավարումը ստանձնած անձի հետ, ունենալով Հարկային օրենսգրքով սահմանված կարգով և ժամկետներում հարկային պարտավորությունները հաշվարկելու և կատարելու պարտավորություն, առանձնապես խոշոր չափերով՝ 1 միլիարդ 150 միլիոն 584 հազար դրամ հարկեր վճարելուց խուսափելու նպատակով, կեղծ տվյալներ է ներառել ՍՊ ընկերությունների ամսական եկամտային հարկի և սոցիալական վճարի, ավելացված արժեքի հարկի և ակցիզային հարկի միասնական, տարեկան շահութահարկի հաշվարկներում, ինչի հետևանքով խուսափել էր 584 միլիոն 864 հազար դրամ եկամտային հարկ, 553 միլիոն 825 հազար դրամ ավելացված արժեքի հարկ և 11 միլիոն 894 հազար դրամ շահութահարկ պետական բյուջե վճարելուց»:

В пользу РА будет взыскано 1 миллиард 150 миллионов драмов. Иск прокуратуры удовлетворен.
Антикоррупционный суд своим решением от 23 июля 2026 года удовлетворил иск Генеральной прокуратуры, постановив взыскать с директора двух ООО В.А. в пользу Республики Армения 1 миллиард 150 миллионов 584 тысячи драмов в качестве суммы ущерба, причиненного государству:
«Управление защиты государственных интересов Генеральной прокуратуры подало иск в Антикоррупционный суд против В.А. с требованием о взыскании ущерба, причиненного государству в размере 1 миллиард 150 миллионов 584 тысячи драмов:
Основанием иска послужил тот факт, что 17 марта 2026 года по решению Первого инстанционного уголовного суда общей юрисдикции города Еревана В.А. был признан виновным в совершении преступления, предусмотренного частью 3 статьи 290 Уголовного кодекса. В частности, В.А., будучи участником и руководителем исполнительного органа двух ООО, предварительно договорившись с лицом, фактически осуществляющим руководство указанными компаниями, имея обязанность по расчету и выполнению налоговых обязательств в порядке и сроки, установленные Налоговым кодексом, с целью уклонения от уплаты налогов в особо крупном размере — 1 миллиард 150 миллионов 584 тысячи драмов, включил ложные данные в расчеты единого, годового налога на прибыль, налога на добавленную стоимость и акцизного налога, в результате чего уклонился от уплаты 584 миллионов 864 тысяч драмов налога на прибыль, 553 миллионов 825 тысяч драмов налога на добавленную стоимость и 11 миллионов 894 тысячи драмов налога на прибыль в государственный бюджет»: