Հօգուտ ՀՀ-ի կբռնագանձվի 1 միլիարդ 150 միլիոն դրամ. Դատախազության հայցը բավարարվել է
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի հուլիսի 23-ի վճռով բավարարել է Դատախազության հայցապահանջը՝ վճռելով 2 ՍՊ ընկերությունների տնօրեն Վ.Ա.-ից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել 1 միլիարդ 150 միլիոն 584 հազար դրամ՝ որպես պետությանը պատճառված վնասի գումար:
«Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան ընդդեմ Վ.Ա.-ի՝ պետությանը պատճառված 1 միլիարդ 150 միլիոն 584 հազար դրամ վնասի բռնագանձման պահանջով:
Հայցապահաջի հիմքում դրվել էր այն հանգամանքը, որ 2026 թվականի մարտի 17-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի քրեական դատարանի դատավճռով՝ Վ.Ա.-ն մեղավոր էր ճանաչվել Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով նախատեսված արարքի կատարման մեջ: Մասնավորապես՝ Վ.Ա.-ն, հանդիսանալով 2 ՍՊ ընկերությունների մասնակից և գործադիր մարմնի ղեկավար՝ տնօրեն, նախնական համաձայնության գալով նշված ընկերությունների փաստացի ղեկավարումը ստանձնած անձի հետ, ունենալով Հարկային օրենսգրքով սահմանված կարգով և ժամկետներում հարկային պարտավորությունները հաշվարկելու և կատարելու պարտավորություն, առանձնապես խոշոր չափերով՝ 1 միլիարդ 150 միլիոն 584 հազար դրամ հարկեր վճարելուց խուսափելու նպատակով, կեղծ տվյալներ է ներառել ՍՊ ընկերությունների ամսական եկամտային հարկի և սոցիալական վճարի, ավելացված արժեքի հարկի և ակցիզային հարկի միասնական, տարեկան շահութահարկի հաշվարկներում, ինչի հետևանքով խուսափել էր 584 միլիոն 864 հազար դրամ եկամտային հարկ, 553 միլիոն 825 հազար դրամ ավելացված արժեքի հարկ և 11 միլիոն 894 հազար դրամ շահութահարկ պետական բյուջե վճարելուց»:

1 billion 150 million drams will be seized for the benefit of the Republic of Armenia. The lawsuit of the Prosecutor's Office has been satisfied.
24-07-2026 17:10 Armenia Human Rights
The Anti-Corruption Court, in its ruling dated July 23, 2026, has granted the Prosecutor's Office's claim, ordering the recovery of 1 billion 150 million 584 thousand drams from the director of two LLCs, V.A., in favor of the Republic of Armenia as compensation for damages caused to the state.
“The Department for the Protection of State Interests of the Prosecutor General's Office had filed a lawsuit against V.A. in the Anti-Corruption Court, demanding the recovery of 1 billion 150 million 584 thousand drams in damages caused to the state:
The basis of the claim was the fact that on March 17, 2026, V.A. was found guilty by the first instance criminal court of general jurisdiction in Yerevan for committing an act provided for in the first and second parts of Article 290 of the Criminal Code. Specifically, V.A., being a participant and executive body head—director of the two LLCs, having reached a preliminary agreement with the person who effectively managed the mentioned companies, and having an obligation to calculate and fulfill tax obligations in accordance with the Tax Code, in particularly large amounts, in order to evade paying taxes amounting to 1 billion 150 million 584 thousand drams, included false data in the calculations of the monthly income tax and social security contributions, value-added tax, and excise tax of the LLCs, as a result of which he evaded paying 584 million 864 thousand drams in income tax, 553 million 825 thousand drams in value-added tax, and 11 million 894 thousand drams in profit tax to the state budget”: