Էրեբունու կրակոցների գործով ո՞վ է կալանավորված, ի՞նչ է սպասվում ձերբակալվածներին
armlur.am  Կատարված լայնածավալ քննչական և վարութային գործողությունների, ինչպես նաև օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ձեռք բերված փաստերի հիման վրա Ա.Օ.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 8-րդ կետերով և 335-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (մի խումբ անձանց կողմից, այլ անձանց կյանքի համար վտանգավոր եղանակով սպանության փորձ և ապօրինի կերպով հրազեն ձեռք բերելը, պահելը և կրելը)։
Վ.Գ.-ի, Ա.Մ.-ի և Ս.Մ.-ի նկատմամբ՝ 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 8-րդ կետերով, 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 8-րդ կետերով (4 դրվագ) և 335-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (մի խումբ անձանց կողմից, այլ անձանց կյանքի համար վտանգավոր եղանակով սպանություն, նույն եղանակով սպանության փորձ և ապօրինի կերպով հրազեն ձեռք բերելը, պահելը և կրելը)։
Գ.Ս.-ի նկատմամբ՝ 322-րդ հոդվածի 1-ին մասով (քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ստանալը և պահպանելը)։
Ա.Օ.-ն կալանավորվել է։
Վ.Գ.-ի, Ա.Մ.-ի և Գ.Ս.-ի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ՆԳՆ պաշտոնական տեղեկության համաձայն՝ հուլիսի 18-ին, ժամը 21:00-ի սահմաններում, ոստիկանության քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչությունում և Երևանի քրեական վարչությունում օպերատիվ տեղեկություններ են ստացվել, որ Երևանի Մուրացան 109 հասցեում տեղի է ունեցել հրաձգություն, որի հետևանքով կա զոհ։

Who is detained in the case of the Erebuni shootings, and what is expected for the detainees?
armlur.am  Based on the facts obtained from the extensive investigative and procedural actions, as well as operational-intelligence measures, public criminal prosecution has been initiated against A.O. under the 2nd part of Article 44-155, points 7 and 8, and the 2nd part of Article 335 of the RA Criminal Code (attempted murder in a manner dangerous to the life of others by a group of individuals and illegal acquisition, possession, and carrying of firearms).
Against V.G., A.M., and S.M., under the 2nd part of Article 155, points 7 and 8, and the 2nd part of Article 44-155 (4 episodes), and the 2nd part of Article 335 (murder in a manner dangerous to the life of others by a group of individuals, attempted murder in the same manner, and illegal acquisition, possession, and carrying of firearms).
Against G.S., under the 1st part of Article 322 (obtaining and maintaining the highest status in the criminal hierarchy).
A.O. has been arrested.
Motions have been submitted to the court regarding the application of detention as a preventive measure against V.G., A.M., and G.S.
Let us remind you that according to the official information from the RA Ministry of Internal Affairs, on July 18, around 21:00, operational information was received at the Main Department of Criminal Police and the Criminal Police Department of Yerevan that a shooting had occurred at 109 Muratsan Street in Yerevan, resulting in a fatality.