ՔՏՀԱ տեսչական մարմնի ընդլայնված խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են ոլորտային խնդիրներ և տրվել հանձնարարականներ
24-07-2026 17:17 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնում հուլիսի 24-ին տեղի է ունեցել ընդլայնված կազմով աշխատանքային հերթական գործակարգավարական խորհրդակցությունը, որը վարել է տեսչական մարմնի ղեկավար Գարեգին Խաչատրյանը։
Նիստին մասնակցել են տեսչական մարմնի ղեկավարի տեղակալներ Արազ Պապիկյանը, Սուրեն Մինասյանը, ինչպես նաև կառույցի կառուցվածքային և տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարներ։
Խորհրդակցության օրակարգում ընդգրկված էին տեսչական մարմնի լիազորությունների շրջանակին վերաբերող մի շարք առանցքային հարցեր՝ նախկինում տրված հանձնարարականների կատարման ընթացքը, վերահսկողական գործառույթների իրականացումը և ընթացիկ այլ խնդիրներ։
Քննարկումների առանցքում եղել են պետություն-համայնք համաֆինանսավորմամբ իրականացվող սուբվենցիոն ծրագրերով շինարարական աշխատանքների որակի, տեխնիկական հսկողության և սահմանված ժամկետների պահպանման հարցերը։
Օրակարգային մյուս կարևոր թեման վերաբերել է տաքսամոտորային ուղևորափոխադրումներ իրականացնող ընկերությունների լիցենզավորման գործընթացին և այդ ոլորտում իրականացվող վերահսկողությանը։
Խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև խոշոր արտադրական և հասարակական նշանակության օբյեկտների, ինչպես նաև ավտոգազալիցքավորման և բենզալցակայանների նկատմամբ իրականացված ընթացիկ ստուգումների արդյունքներին։ Ընդգծվել է, որ այս ոլորտներում իրականացվող աշխատանքները մշտապես գտնվում են տեսչական մարմնի անմիջական ուշադրության կենտրոնում։
Ամփոփելով նիստը՝ տեսչական մարմնի ղեկավար Գարեգին Խաչատրյանը կարևորել է կառույցի գործունեության արդյունավետության, պատասխանատվության և վերահսկողության մակարդակի հետևողական բարձրացումը և կառուցվածքային ու տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարներին տվել մի շարք կոնկրետ հանձնարարականներ։

During the expanded meeting of the KTHA supervisory body, sectoral issues were discussed and recommendations were given.
24-07-2026 17:17 Armenia Press release
On July 24, an expanded working procedural consultation was held at the State Inspection Body for Urban Development, Technical and Fire Safety, chaired by the head of the inspection body, Garegin Khachatryan.
The meeting was attended by the deputy heads of the inspection body, Ara Papikyan, Suren Minasyan, as well as the heads of the structural and territorial subdivisions of the organization.
The agenda of the consultation included several key issues related to the powers of the inspection body, including the progress of previously assigned tasks, the implementation of supervisory functions, and other current issues.
The discussions focused on the quality of construction works carried out under co-financed subsidy programs between the state and communities, technical supervision, and adherence to established deadlines.
Another important topic on the agenda concerned the licensing process for companies engaged in taxi passenger transportation and the supervision being carried out in that sector.
During the consultation, the results of current inspections conducted on large production and socially significant facilities, as well as on gas filling stations and petrol stations, were also addressed. It was emphasized that the work being carried out in these areas is always under the direct attention of the inspection body.
Summarizing the meeting, the head of the inspection body, Garegin Khachatryan, emphasized the importance of consistently increasing the efficiency, accountability, and level of supervision of the organization’s activities and gave several specific assignments to the heads of structural and territorial subdivisions.