Բացահայտվել է Մուրացանի փողոցում տեղի ունեցած հանցագործությունը․ կան կալանավորված անձինք
Հուլիսի 23-ին Քրեական ոստիկանները Դիլիջան քաղաքի հասցեներից մեկում հայտնաբերել, սպանության փորձ կատարելու կասկածանքով ձերբակալել և նախաքննական մարմին են ներկայացրել Աբովյան քաղաքի բնակիչ 32-ամյա և Երևանի բնակիչ 27-ամյա երկու տղամարդու։
Նույն օրը  հայտնաբերվել, ձերբակալվել, ապա կալանավորվել է նաև Աբովյան քաղաքի բնակիչ 34-ամյա մի տղամարդ։ Այդ մասին հայտնում են ՆԳՆ ոստիկանությունից:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 18-ին, մայրաքաղաքի Մուրացանի փողոցում տեղի ունեցած միջադեպից հետո ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողների անհետաձգելի օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շնորհիվ ճշտվել էր դեպքի մասնակից անձանց ինքնությունը: 1 անձ ձերբակալվել և ներկայացվել էր նախաքննական մարմին:

The crime that occurred on Muratsan Street has been uncovered: there are detained individuals.
On July 23, criminal police arrested and presented to the investigative body two men, a 32-year-old resident of Abovyan and a 27-year-old resident of Yerevan, on suspicion of attempted murder at one of the addresses in Dilijan.
On the same day, a 34-year-old man, also a resident of Abovyan, was discovered, arrested, and subsequently detained. This was reported by the police of the Ministry of Internal Affairs.
Recall that on July 18, following an incident on Muratsan Street in the capital, the identity of the individuals involved in the incident was established thanks to the urgent operational-investigative measures taken by the officers of the Ministry of Internal Affairs. One person was arrested and presented to the investigative body.