Էդուարդ Հակոբյանը Երևանում գործող ժամանակավոր պահպանման պահեստներում ծանոթացել է մաքսային հսկողության կազմակերպմանը
10-07-2026 17:25 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանն այսօր աշխատանքային այցով շրջել է Երևանում գործող ժամանակավոր պահպանման պահեստներում։
«Տեղում ծանոթացել եմ պահեստներում մաքսային հսկողության կազմակերպմանը, մաքսային աշխատակիցների աշխատանքային պայմաններին և վերջին տարիներին իրականացված բարեփոխումների արդյունքներին։
Բարեփոխումների արդյունքում զգալիորեն փոխվել է ժամանակավոր պահպանման պահեստների աշխատանքը․ ներդրվել են ժամանակակից տեսահսկման և տեխնիկական լուծումներ, բարելավվել են ենթակառուցվածքները, որոնք նպաստում են մաքսային գործընթացների արդյունավետության բարձրացմանը, ապրանքների անվտանգ պահպանությանը և արտաքին տնտեսական գործունեության մասնակիցներին ավելի որակյալ ու կանխատեսելի ծառայությունների մատուցմանը։
Միաժամանակ, դեռ անելիքներ կան պահեստների գործունեությունն առավել արդյունավետ կազմակերպելու ուղղությամբ։ Առանձնահատուկ ուշադրություն եմ դարձրել պահեստներում առկա որևէ մաքսային ընթացակարգով չձևակերպված և արգելապահված ապրանքների խնդրին․ հանձնարարել եմ օրենքով սահմանված կարգով արագացնել պահեստներից հին ապրանքների բեռնաթափման գործընթացը։
Մեր նպատակը հստակ է՝ ունենալ ժամանակակից, արդյունավետ և թափանցիկ մաքսային ենթակառուցվածքներ, որտեղ յուրաքանչյուր գործընթաց կազմակերպվում է միջազգային չափանիշներին և օրենքի պահանջներին համապատասխան»:

Eduard Hakobyan has familiarized himself with the organization of customs control at the temporary storage warehouses operating in Yerevan.
10-07-2026 17:25 Armenia Press release
The head of the State Revenue Committee, Eduard Hakobyan, today visited the temporary storage warehouses operating in Yerevan on a working trip.
«I have familiarized myself with the organization of customs control in the warehouses, the working conditions of customs employees, and the results of the reforms implemented in recent years.
As a result of the reforms, the operation of temporary storage warehouses has significantly changed: modern surveillance and technical solutions have been implemented, and the infrastructure has been improved, which contributes to increasing the efficiency of customs processes, ensuring the safe storage of goods, and providing higher quality and more predictable services to participants in foreign economic activity.
At the same time, there are still tasks to be done to organize the operations of the warehouses more efficiently. I have paid special attention to the issue of goods that are not processed through any customs procedure and are prohibited in the warehouses: I have instructed to expedite the process of unloading old goods from the warehouses in accordance with the law.
Our goal is clear: to have modern, efficient, and transparent customs infrastructure, where each process is organized in accordance with international standards and legal requirements»: