Էդուարդ Հակոբյանը Երևանում գործող ժամանակավոր պահպանման պահեստներում ծանոթացել է մաքսային հսկողության կազմակերպմանը
10-07-2026 17:25 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանն այսօր աշխատանքային այցով շրջել է Երևանում գործող ժամանակավոր պահպանման պահեստներում։
«Տեղում ծանոթացել եմ պահեստներում մաքսային հսկողության կազմակերպմանը, մաքսային աշխատակիցների աշխատանքային պայմաններին և վերջին տարիներին իրականացված բարեփոխումների արդյունքներին։
Բարեփոխումների արդյունքում զգալիորեն փոխվել է ժամանակավոր պահպանման պահեստների աշխատանքը․ ներդրվել են ժամանակակից տեսահսկման և տեխնիկական լուծումներ, բարելավվել են ենթակառուցվածքները, որոնք նպաստում են մաքսային գործընթացների արդյունավետության բարձրացմանը, ապրանքների անվտանգ պահպանությանը և արտաքին տնտեսական գործունեության մասնակիցներին ավելի որակյալ ու կանխատեսելի ծառայությունների մատուցմանը։
Միաժամանակ, դեռ անելիքներ կան պահեստների գործունեությունն առավել արդյունավետ կազմակերպելու ուղղությամբ։ Առանձնահատուկ ուշադրություն եմ դարձրել պահեստներում առկա որևէ մաքսային ընթացակարգով չձևակերպված և արգելապահված ապրանքների խնդրին․ հանձնարարել եմ օրենքով սահմանված կարգով արագացնել պահեստներից հին ապրանքների բեռնաթափման գործընթացը։
Մեր նպատակը հստակ է՝ ունենալ ժամանակակից, արդյունավետ և թափանցիկ մաքսային ենթակառուցվածքներ, որտեղ յուրաքանչյուր գործընթաց կազմակերպվում է միջազգային չափանիշներին և օրենքի պահանջներին համապատասխան»:

Эдуард Хачикян ознакомился с организацией таможенного контроля в временных хранилищах, действующих в Ереване.
10-07-2026 17:25 Армения Пресс-релизы
Президент ГСД Эдуард Хачатрян сегодня с рабочим визитом посетил временные склады в Ереване.
«На месте я ознакомился с организацией таможенного контроля на складах, условиями труда таможенных сотрудников и результатами реформ, проведенных за последние годы.
В результате реформ работа временных складов значительно изменилась: внедрены современные системы видеонаблюдения и технические решения, улучшена инфраструктура, что способствует повышению эффективности таможенных процессов, безопасному хранению товаров и предоставлению более качественных и предсказуемых услуг участникам внешнеэкономической деятельности.
В то же время еще есть работа по более эффективной организации деятельности складов. Я уделил особое внимание проблеме товаров, которые не оформлены по каким-либо таможенным процедурам и находятся под запретом на складах: я поручил ускорить процесс разгрузки старых товаров со складов в установленном законом порядке.
Наша цель ясна: иметь современные, эффективные и прозрачные таможенные инфраструктуры, где каждый процесс организован в соответствии с международными стандартами и требованиями закона»: