Ռուսաստանը Ուկրաինայում «ավելի ընդարձակ բուֆերային գոտի է ստեղծում»
1in.am  Հուլիսի 8-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Անկարայում անոնսավորել է, որ նույն օրը հեռախոսազրույց կունենա ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Այդ մասին կողմերը տեղեկություն չեն տարածել։ Փորձագետների մի մասը ենթադրում է, որ Թրամփը «վերջին պահին Պուտինի հետ շփումից հրաժարվել» է։ Կա նաև տեսակետ, որ Թրամփ-Զելենսկի հանդիպումից հետո «Պուտինը ԱՄՆ նախագահի հետ երկխոսության անհրաժեշտություն չի տեսել»։
Հուլիսի 10-ին ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Պեսկովը լրագրողներին ասել է, որ Մոսկվան «դիվանագիտա-քաղաքական կարգավորման համար բաց է, բայց կապված կիևյան կողմի ցանկության բացակայության հետ դա առայժմ հնարավոր» չէ։ Պեսկովը հրապարակայնացրել է, որ Ռուսաստանը «հատուկ ռազմական գործողությունը կշարունակի, որպեսզի ավելի ընդարձակ բուֆերային-անվտանգային գոտի ստեղծի»։
Կարելի է համարել, որ այդպիսով Կրեմլը ոչ միայն մերժել է կրակի դադարեցման առաջարկությունը, այլև անոնսավորել նոր լայնածավալ հարձակում։ Փորձագիտական կարծիք կա, որ Ուկրաինայի դեմ նոր հարձակումը «կսկսվի պետական դումայի ընտրություններից հետո»։ Ենթադրվում է, որ նախագահ Պուտինը «զորակոչ կհայտարարի»։
Հուլիսի 9-ին «Դոյչե վելլեն» հրապարակել է Վրաստանի նախկին նախաագահ Միխեիլ Սաակաշվիլիի տեքստային հարցազրույցը, որտեղ այս կանխատեսումն է արել, «Պուտինը Ուկրաինայում տանուլ է տալիս, և ես համոզված են, որ նա զուգահեռաբար էքսպանսիա կսկսի Բելառուսի, Վրաստանի և Հայաստանի ուղղությամբ»։ Նա հիմնավորել է, որ Ռուսաստանի նախագահը «Վրաստանի փաստացի վարչապետ Իվանիշվիլիից արդեն պահանջել է ճանաչել օկուպացված Աբխազիայի և Հարավային Օսեթիայի անկախությունը, ուստի Թբիլիսիի նկատմամբ լիակատար վերահսկողության հաստատումը միայն ժամանակի հարց» է։
Վրաստանի նախագահը, սակայն, «գոհ» է Դոնալդ Թրամփի քայլերից, թեև «շատ ուկրաինացիներ նրա հայտարարություններից դժգոհ» են, բայց խորհուրդ է տվել ուշադրություն դարձնել, թե ամերիկացիները «ինչպես են Ռուսաստանին Կովկասից դուրս մղում» և հասկանալի կդառնա, որ «Ռեյգանից հետո ամերիկյան ոչ մի նախագահ Ռուսաստանի հանդեպ այդքան դաժան չի վարվել»։
Միխեիլ Սաակաշվիլին Կովկասում Ռուսաստանի ազդեցության վերահաստատման «ճանապարհային քարտեզից», ինչպես հասկացվում է, Ադրբեջանը դուրս է թողել։ Այնտեղ այլևս Թուրքիա է։ Աբխազիայում և Հարավային Օսեթիայում Ռուսաստանը «խաղաղապահ զորախմբեր», իսկ Հայաստանի տարածքում 102-րդ ռազմաբազա ունի։ Բայց, երևի, հետագա իրադարձությունների ծրագրման համար Ռուսաստանը նախ պետք է Ուկրիանայում «ավելի ընդարձակ բուֆերային-անվտանգային գոտի ստեղծի»։

Russia is creating "a more extensive buffer zone" in Ukraine.
1in.am  On July 8, U.S. President Donald Trump announced in Ankara that he would have a phone conversation with Russian President Vladimir Putin on the same day. The parties did not release any information about this. Some experts suggest that Trump "refused to communicate with Putin at the last minute." There is also an opinion that after the Trump-Zelensky meeting, "Putin saw no need for dialogue with the U.S. president."
On July 10, the press secretary of the Russian president, Peskov, told reporters that Moscow is "open to diplomatic-political resolution, but due to the lack of desire from the Kyiv side, this is currently not possible." Peskov announced that Russia "will continue the special military operation to create a more extensive buffer-security zone."
It can be considered that thus the Kremlin not only rejected the proposal for a ceasefire but also announced a new large-scale attack. There is expert opinion that a new assault against Ukraine "will begin after the State Duma elections." It is assumed that President Putin will "declare a mobilization."
On July 9, "Deutsche Welle" published a text interview with former Georgian President Mikheil Saakashvili, in which he made this prediction: "Putin is losing in Ukraine, and I am convinced that he will simultaneously begin expansion towards Belarus, Georgia, and Armenia." He justified that the Russian president "has already demanded from Georgia's de facto Prime Minister Ivanishvili to recognize the independence of occupied Abkhazia and South Ossetia, so establishing complete control over Tbilisi is only a matter of time."
The President of Georgia, however, is "satisfied" with Donald Trump's actions, although "many Ukrainians are dissatisfied with his statements," but he advised to pay attention to how the Americans "are pushing Russia out of the Caucasus" and it will become clear that "no American president has been as harsh towards Russia since Reagan."
Mikheil Saakashvili seems to have excluded Azerbaijan from the "roadmap" for reaffirming Russia's influence in the Caucasus. There is now Turkey instead. In Abkhazia and South Ossetia, Russia has "peacekeeping forces," and it has the 102nd military base in Armenia. But perhaps, for planning further events, Russia first needs to "create a more extensive buffer-security zone in Ukraine."