Ռուսաստանը Ուկրաինայում «ավելի ընդարձակ բուֆերային գոտի է ստեղծում»
1in.am  Հուլիսի 8-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Անկարայում անոնսավորել է, որ նույն օրը հեռախոսազրույց կունենա ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Այդ մասին կողմերը տեղեկություն չեն տարածել։ Փորձագետների մի մասը ենթադրում է, որ Թրամփը «վերջին պահին Պուտինի հետ շփումից հրաժարվել» է։ Կա նաև տեսակետ, որ Թրամփ-Զելենսկի հանդիպումից հետո «Պուտինը ԱՄՆ նախագահի հետ երկխոսության անհրաժեշտություն չի տեսել»։
Հուլիսի 10-ին ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Պեսկովը լրագրողներին ասել է, որ Մոսկվան «դիվանագիտա-քաղաքական կարգավորման համար բաց է, բայց կապված կիևյան կողմի ցանկության բացակայության հետ դա առայժմ հնարավոր» չէ։ Պեսկովը հրապարակայնացրել է, որ Ռուսաստանը «հատուկ ռազմական գործողությունը կշարունակի, որպեսզի ավելի ընդարձակ բուֆերային-անվտանգային գոտի ստեղծի»։
Կարելի է համարել, որ այդպիսով Կրեմլը ոչ միայն մերժել է կրակի դադարեցման առաջարկությունը, այլև անոնսավորել նոր լայնածավալ հարձակում։ Փորձագիտական կարծիք կա, որ Ուկրաինայի դեմ նոր հարձակումը «կսկսվի պետական դումայի ընտրություններից հետո»։ Ենթադրվում է, որ նախագահ Պուտինը «զորակոչ կհայտարարի»։
Հուլիսի 9-ին «Դոյչե վելլեն» հրապարակել է Վրաստանի նախկին նախաագահ Միխեիլ Սաակաշվիլիի տեքստային հարցազրույցը, որտեղ այս կանխատեսումն է արել, «Պուտինը Ուկրաինայում տանուլ է տալիս, և ես համոզված են, որ նա զուգահեռաբար էքսպանսիա կսկսի Բելառուսի, Վրաստանի և Հայաստանի ուղղությամբ»։ Նա հիմնավորել է, որ Ռուսաստանի նախագահը «Վրաստանի փաստացի վարչապետ Իվանիշվիլիից արդեն պահանջել է ճանաչել օկուպացված Աբխազիայի և Հարավային Օսեթիայի անկախությունը, ուստի Թբիլիսիի նկատմամբ լիակատար վերահսկողության հաստատումը միայն ժամանակի հարց» է։
Վրաստանի նախագահը, սակայն, «գոհ» է Դոնալդ Թրամփի քայլերից, թեև «շատ ուկրաինացիներ նրա հայտարարություններից դժգոհ» են, բայց խորհուրդ է տվել ուշադրություն դարձնել, թե ամերիկացիները «ինչպես են Ռուսաստանին Կովկասից դուրս մղում» և հասկանալի կդառնա, որ «Ռեյգանից հետո ամերիկյան ոչ մի նախագահ Ռուսաստանի հանդեպ այդքան դաժան չի վարվել»։
Միխեիլ Սաակաշվիլին Կովկասում Ռուսաստանի ազդեցության վերահաստատման «ճանապարհային քարտեզից», ինչպես հասկացվում է, Ադրբեջանը դուրս է թողել։ Այնտեղ այլևս Թուրքիա է։ Աբխազիայում և Հարավային Օսեթիայում Ռուսաստանը «խաղաղապահ զորախմբեր», իսկ Հայաստանի տարածքում 102-րդ ռազմաբազա ունի։ Բայց, երևի, հետագա իրադարձությունների ծրագրման համար Ռուսաստանը նախ պետք է Ուկրիանայում «ավելի ընդարձակ բուֆերային-անվտանգային գոտի ստեղծի»։

Россия создает «более широкий буферный район» в Украине
1in.am  8 июля президент США Дональд Трамп в Анкаре анонсировал, что в тот же день у него состоится телефонный разговор с президентом РФ Владимиром Путиным. Об этом стороны не распространили информацию. Некоторые эксперты предполагают, что Трамп «в последний момент отказался от общения с Путиным». Существует также мнение, что после встречи Трампа с Зеленским «Путин не увидел необходимости в диалоге с президентом США».
10 июля пресс-секретарь президента РФ Песков сказал журналистам, что Москва «открыта для дипломатико-политического урегулирования, но в связи с отсутствием желания со стороны Киева это пока невозможно». Песков озвучил, что Россия «продолжит специальную военную операцию, чтобы создать более обширную буферно-безопасную зону».
Можно считать, что таким образом Кремль не только отклонил предложение о прекращении огня, но и анонсировал новое масштабное нападение. Существует экспертное мнение, что новое нападение на Украину «начнется после выборов в Государственную думу». Предполагается, что президент Путин «объявит мобилизацию».
9 июля «Дойче велле» опубликовал текстовое интервью с бывшим президентом Грузии Михаилом Саакашвили, в котором он сделал такой прогноз: «Путин терпит поражение в Украине, и я уверен, что он параллельно начнет экспансию в сторону Беларуси, Грузии и Армении». Он обосновал, что президент России «у фактического премьер-министра Грузии Иванищвили уже потребовал признать независимость оккупированных Абхазии и Южной Осетии, поэтому установление полного контроля над Тбилиси — это лишь вопрос времени».
Президент Грузии, однако, «доволен» действиями Дональда Трампа, хотя «многие украинцы недовольны его заявлениями», но посоветовал обратить внимание на то, как американцы «выгоняют Россию из Кавказа», и станет понятно, что «после Рейгана ни один американский президент не действовал так жестоко по отношению к России».
Михаил Саакашвили, судя по всему, исключил Азербайджан из «дорожной карты» по восстановлению влияния России на Кавказе. Там теперь только Турция. В Абхазии и Южной Осетии Россия имеет «миротворческие контингенты&, а на территории Армении — 102-ю военную базу. Но, вероятно, для планирования дальнейших событий России сначала необходимо «создать более обширную буферно-безопасную зону в Украине».