Արդյոք նախագահի պարտականությո՞ւնն էր խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ մահաբեր ուժի կիրառումը․ Անուշ Քլոյան
10-07-2026 17:08 Հայաստան Մեկնաբանություն
Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Անուշ Քլոյանը Ֆեյսբուքի իր էջում  գրել է.
«ՌՔ-ն այսօր դարձյալ դատարանում հայտարարել է, որ մինչև հիմա չի հասկանում, թե ինչի մեջ են իրեն մեղադրում և ինքը բարեխղճորեն կատարել է իր պարտականությունները։
Այս մարդը առաջին անգամ չէ, որ ցինիկ հայտարարություններով է հանդես գալիս։ Լկտիությունն իսկապես չափ ու սահման չունի։
Նախ՝ 2008 թ.-ի ընտրությունները չեն եղել ազատ, արդար և թափանցիկ։ Բոլորի աչքի առաջ իրականացվում էին ընտրակաշառքի բաժանում, քաղաքացիների նկատմամբ ճնշումներ ու սպառնալիքներ, քվեատուփերի փոխարինում, լցոնումներ և ընտրական գործընթացի կոպիտ խախտումներ։ Դրանից հետո էլ հրապարակվեցին այնպիսի արդյունքներ, որոնք չէին արտահայտում ժողովրդի իրական կամքը։
Այսօր էլ, դատարանի դահլիճում, հերթական անգամ փորձում եք խեղաթյուրել իրականությունը։ Փաստացի ընդունում եք, որ բարձրաստիճան զինվորականների հետ կատարել եք այն գործողությունները, որոնք, ըստ ձեզ, բխում էին ձեր պարտականություններից։ Սակայն հարց է առաջանում՝ արդյո՞ք նախագահի պարտականությունն էր խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ մահաբեր և անհամաչափ ուժի կիրառումը։
Ստու՛մ եք, երբ հայտարարում եք, թե ժողովուրդը հարձակվել էր նախագահականի վրա։ Իրականությունն այն է, որ խաղաղ ցուցարարները նստացույց էին իրականացնում, և վաղ առավոտյան ուժայինները հարձակվեցին քնած մարդկանց վրա՝ կիրառելով բռնություն։ Ավելին, խաղաղ ցուցարարները չեն գրոհել որևէ պետական նշանակության շենք, առավել ևս՝ նախագահականի վրա։
Ամոթ է տարիներ անց շարունակել հերքել ակնհայտ փաստերը։ Ի վերջո, դուք եղել եք Հայաստանի Հանրապետության նախագահը, և այդ պաշտոնը ենթադրում է պատասխանատվություն սեփական որոշումների ու գործողությունների համար։
Ունեցեք քաղաքական և մարդկային պատասխանատվություն՝ ընդունելու կատարվածը և պատասխան տալու այն գործողությունների համար, որոնց հետ կապված իրավական  վճիռ է կայացրել ՄԻԵԴ-ը»:

Было ли это обязанностью президента применять смертоносную силу против мирных протестующих? Клоян — Кочаряну
10-07-2026 17:08 Армения Комментарий
Депутат фракции «Гражданский договор» Национального собрания Ануш Клоян на своей странице в Фейсбуке написала.
«РК сегодня снова в суде заявил, что до сих пор не понимает, в чем его обвиняют, и он добросовестно исполнял свои обязанности.
Этот человек не в первый раз выступает с циничными заявлениями. Наглость действительно не имеет меры.
Во-первых, выборы 2008 года не были свободными, справедливыми и прозрачными. На глазах у всех происходило распределение выборных взяток, давление и угрозы в отношении граждан, замена урн, фальсификации и грубые нарушения избирательного процесса. После этого были опубликованы такие результаты, которые не отражали истинную волю народа.
Сегодня, в зале суда, вы снова пытаетесь исказить реальность. Фактически вы признаете, что с высокопоставленными военными вы совершали те действия, которые, по вашему мнению, вытекают из ваших обязанностей. Однако возникает вопрос: было ли обязанностью президента применение смертоносной и несоразмерной силы против мирных демонстрантов?
Вы лжете, когда заявляете, что народ напал на президентский дворец. Реальность такова, что мирные демонстранты проводили сидячую забастовку, и рано утром силовики напали на спящих людей, применив насилие. Более того, мирные демонстранты не штурмовали ни одно здание государственного значения, тем более президентский дворец.
Стыдно спустя годы продолжать отрицать очевидные факты. В конце концов, вы были президентом Республики Армения, и эта должность предполагает ответственность за собственные решения и действия.
Имейте политическую и человеческую ответственность за то, чтобы признать содеянное и ответить за те действия, по которым Европейский суд по правам человека вынес юридическое решение»: