Ոստիկանները հայտնաբերել են կանեփ աճեցնելու դեպքեր․ նախաձեռնվել են վարույթներ
Համայնքային ոստիկանության Սպիտակի բաժնի ծառայողները ստացել էին օպերատիվ տեղեկություն, որ Արևաշող գյուղի մի բնակիչ ապօրինի պահում է թմրանյութ և աճեցնում կանեփ։
Տեղեկությունը ստուգվել ու հաստատվել է, և նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում հուլիսի 7-ին կատարված զննությամբ 33-ամյա տղամարդու բնակության վայրում հայտնաբերվել է կանեփի 215 թուփ։
Կազմված փաստաթղթերն ուղարկվել են Սպիտակի քննչական բաժին։
***
Նույն օրը նման մի տեղեկություն էլ ստացել էին Քրեական ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության ոստիկանները։
Հետագա միջոցառումների արդյունքում Աշոտավան բանավանի բնակիչ 61-ամյա տղամարդը հայտնել է, որ այգում կանեփ է աճեցնում։
Քրեական վարույթի շրջանակում կատարված զննությամբ տղամարդու տնամերձ հողամասում հայտնաբերվել է կանեփի 10 թուփ։
Համայնքային ոստիկանության Իջևանի բաժնի ծառայողների օպերատիվ տեղեկության համաձայն՝ Լուսահովիտ գյուղի մի բնակիչ էլ կանեփ էր աճեցրել իր հողամասում։
Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում հուլիսի 8-ին կատարված զննությամբ հայտնաբերվել է մշակված կանեփի վեց թուփ։
Հիշեցնենք, որ շրջանառությունն արգելված թմրամիջոցներ, հոգեմետ (հոգեներգործուն), խիստ ներգործող կամ թունավոր նյութեր պարունակող բույսեր ցանելը կամ աճեցնելը քրեորեն պատժելի արարք է։

The police have discovered cases of cannabis cultivation; proceedings have been initiated.
The officers of the Spitak Community Police Department received operational information that a resident of the Arevashogh village was illegally storing drugs and growing cannabis.
The information was verified and confirmed, and during a search conducted on July 7 as part of the initiated criminal proceedings, 215 cannabis plants were found at the residence of a 33-year-old man.
The prepared documents have been sent to the Spitak Investigative Department.
***
On the same day, the officers of the Criminal Police Department of the Syunik Regional Administration received similar information.
As a result of further measures, a 61-year-old man from the village of Ashotavan reported that he was growing cannabis in his garden.
During a search conducted as part of the criminal proceedings, 10 cannabis plants were found in the man's adjacent land plot.
According to operational information from the Ijevan Community Police Department, a resident of the Lusahovit village was also growing cannabis on his land.
During a search conducted on July 8 as part of the initiated criminal proceedings at the Tavush Regional Investigative Department, six cultivated cannabis plants were discovered.
Let us remind you that the cultivation or growth of plants containing prohibited drugs, psychoactive (psychotropic), highly potent, or toxic substances is a criminally punishable act.