Ոստիկանները հայտնաբերել են կանեփ աճեցնելու դեպքեր․ նախաձեռնվել են վարույթներ
Համայնքային ոստիկանության Սպիտակի բաժնի ծառայողները ստացել էին օպերատիվ տեղեկություն, որ Արևաշող գյուղի մի բնակիչ ապօրինի պահում է թմրանյութ և աճեցնում կանեփ։
Տեղեկությունը ստուգվել ու հաստատվել է, և նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում հուլիսի 7-ին կատարված զննությամբ 33-ամյա տղամարդու բնակության վայրում հայտնաբերվել է կանեփի 215 թուփ։
Կազմված փաստաթղթերն ուղարկվել են Սպիտակի քննչական բաժին։
***
Նույն օրը նման մի տեղեկություն էլ ստացել էին Քրեական ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության ոստիկանները։
Հետագա միջոցառումների արդյունքում Աշոտավան բանավանի բնակիչ 61-ամյա տղամարդը հայտնել է, որ այգում կանեփ է աճեցնում։
Քրեական վարույթի շրջանակում կատարված զննությամբ տղամարդու տնամերձ հողամասում հայտնաբերվել է կանեփի 10 թուփ։
Համայնքային ոստիկանության Իջևանի բաժնի ծառայողների օպերատիվ տեղեկության համաձայն՝ Լուսահովիտ գյուղի մի բնակիչ էլ կանեփ էր աճեցրել իր հողամասում։
Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում հուլիսի 8-ին կատարված զննությամբ հայտնաբերվել է մշակված կանեփի վեց թուփ։
Հիշեցնենք, որ շրջանառությունն արգելված թմրամիջոցներ, հոգեմետ (հոգեներգործուն), խիստ ներգործող կամ թունավոր նյութեր պարունակող բույսեր ցանելը կամ աճեցնելը քրեորեն պատժելի արարք է։

Полиция обнаружила случаи выращивания конопли. Возбуждены уголовные дела.
Служители муниципальной полиции Спитака получили оперативную информацию о том, что один из жителей деревни Аревошог незаконно хранит наркотики и выращивает коноплю.
Информация была проверена и подтверждена, и в рамках возбужденного уголовного дела 7 июля в ходе обыска по месту жительства 33-летнего мужчины было обнаружено 215 кустов конопли.
Составленные документы были направлены в следственный отдел Спитака.
***
В тот же день аналогичную информацию получили сотрудники уголовной полиции Сюникской областной администрации.
В результате дальнейших мероприятий 61-летний житель Ашотавана сообщил, что выращивает коноплю в своем саду.
В ходе обыска, проведенного в рамках уголовного дела, на приусадебном участке мужчины было обнаружено 10 кустов конопли.
Согласно оперативной информации сотрудников муниципальной полиции Иджевана, один из жителей деревни Лусаховит также выращивал коноплю на своем участке.
В рамках возбужденного уголовного дела в Тавушской областной следственной администрации 8 июля в ходе обыска было обнаружено шесть кустов обработанной конопли.
Напоминаем, что оборот запрещенных наркотиков, психотропных (психоактивных), сильно действующих или ядовитых веществ, а также посев или выращивание растений, содержащих такие вещества, является уголовно наказуемым деянием.