Պաշտպանի ներկայացուցիչները «Գորիս» ՔԿՀ-ում ծանոթացել են ազատությունից զրկված անձանց պահման պայմաններին
10-07-2026 15:49 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Մարդու իրավունքների պաշտպանի հանձնարարությամբ՝ Պաշտպանի աշխատակազմի խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի կանխարգելման վարչության (կանխարգելման ազգային մեխանիզմ) և քրեական արդարադատության ոլորտում իրավունքների պաշտպանության վարչության ներկայացուցիչները մշտադիտարկման չհայտարարված այց են իրականացրել Արդարադատության նախարարության «Գորիս» քրեակատարողական հիմնարկ և ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ՀՈԳՎ Գորիսի բաժնի ձերբակալվածների պահման վայր։
Այցի ընթացքում Պաշտպանի ներկայացուցիչները ծանոթացել են ազատությունից զրկված անձանց պահման պայմաններին, նրանց իրավունքների ապահովման վիճակին և դրանց համապատասխանությանը սահմանված պահանջներին։
Առանձնազրույցներ են անցկացվել մի շարք կալանավորված և դատապարտված անձանց, ինչպես նաև ձերբակալված անձի հետ։ Ուսումնասիրվել են նաև ազատությունից զրկված անձանց սննդի, բժշկական օգնության և սպասարկման ապահովման, արտաքին աշխարհի հետ կապի, հոգեբանական աշխատանքի և վերասոցիալականացման գործընթացներին առնչվող, ինչպես նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից կարևոր այլ հարցեր։
Չհայտարարված այցի արդյունքները կամփոփվեն և համապատասխան լուծումների առաջարկները կհասցեագրվեն իրավասու մարմիններին՝ ազատությունից զրկված անձանց իրավունքների առավել արդյունավետ պաշտպանության նպատակով։

Представители защитника ознакомились с условиями содержания лиц, лишенных свободы, в Горийской тюрьме.
10-07-2026 15:49 Армения Пресс-релизы
По поручению Омбудсмена представители Управления по предотвращению пыток и жестокого обращения (национальный механизм предотвращения) и Управления по защите прав в сфере уголовного правосудия Аппарата Омбудсмена провели незаявленный мониторинговый визит в исправительное учреждение Министерства юстиции Республики Армения «Горис» и место содержания задержанных в отделе полиции Гораисского района МВД РА.
В ходе визита представители Омбудсмена ознакомились с условиями содержания лиц, лишенных свободы, состоянием обеспечения их прав и соответствием этим требованиям.
Были проведены индивидуальные беседы с рядом задержанных и осужденных, а также с задержанным лицом. Также были изучены вопросы, касающиеся обеспечения питания, медицинской помощи и обслуживания, связи с внешним миром, психологической работы и процессов ресоциализации лиц, лишенных свободы, а также другие важные вопросы с точки зрения защиты прав человека.
Результаты незаявленного визита будут обобщены, и предложения по соответствующим решениям будут направлены в компетентные органы с целью более эффективной защиты прав лиц, лишенных свободы.