Պաշտպանի ներկայացուցիչները «Գորիս» ՔԿՀ-ում ծանոթացել են ազատությունից զրկված անձանց պահման պայմաններին
10-07-2026 15:49 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Մարդու իրավունքների պաշտպանի հանձնարարությամբ՝ Պաշտպանի աշխատակազմի խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի կանխարգելման վարչության (կանխարգելման ազգային մեխանիզմ) և քրեական արդարադատության ոլորտում իրավունքների պաշտպանության վարչության ներկայացուցիչները մշտադիտարկման չհայտարարված այց են իրականացրել Արդարադատության նախարարության «Գորիս» քրեակատարողական հիմնարկ և ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ՀՈԳՎ Գորիսի բաժնի ձերբակալվածների պահման վայր։
Այցի ընթացքում Պաշտպանի ներկայացուցիչները ծանոթացել են ազատությունից զրկված անձանց պահման պայմաններին, նրանց իրավունքների ապահովման վիճակին և դրանց համապատասխանությանը սահմանված պահանջներին։
Առանձնազրույցներ են անցկացվել մի շարք կալանավորված և դատապարտված անձանց, ինչպես նաև ձերբակալված անձի հետ։ Ուսումնասիրվել են նաև ազատությունից զրկված անձանց սննդի, բժշկական օգնության և սպասարկման ապահովման, արտաքին աշխարհի հետ կապի, հոգեբանական աշխատանքի և վերասոցիալականացման գործընթացներին առնչվող, ինչպես նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից կարևոր այլ հարցեր։
Չհայտարարված այցի արդյունքները կամփոփվեն և համապատասխան լուծումների առաջարկները կհասցեագրվեն իրավասու մարմիններին՝ ազատությունից զրկված անձանց իրավունքների առավել արդյունավետ պաշտպանության նպատակով։

Representatives of the Ombudsman have familiarized themselves with the conditions of detention of persons deprived of liberty at the "Goris" Penitentiary.
10-07-2026 15:49 Armenia Press release
At the instruction of the Human Rights Defender, representatives of the Defender's Office's Department for the Prevention of Torture and Inhumane Treatment (National Preventive Mechanism) and the Department for the Protection of Rights in the Criminal Justice Sector conducted an unannounced monitoring visit to the "Goris" penitentiary of the Ministry of Justice and the detention facility of the Goris division of the RA Police's Criminal Investigation Department.
During the visit, the representatives of the Defender familiarized themselves with the conditions of detention of individuals deprived of their liberty, the state of ensuring their rights, and their compliance with established requirements.
Individual interviews were conducted with several detained and convicted individuals, as well as with a person who had been arrested. Issues related to the provision of food, medical assistance, and services for individuals deprived of their liberty, communication with the outside world, psychological work, and the processes of resocialization were also studied, along with other important questions from the perspective of human rights protection.
The results of the unannounced visit will be summarized, and proposals for appropriate solutions will be addressed to the competent authorities for the more effective protection of the rights of individuals deprived of their liberty.