Ադրբեջանը «կփրկի՞» Թուրքիային
1in.am  Թուրքիան պատրաստվում է «ամենամոտ ժամանակներս երրորդ երկրի վաճառել Ռուսաստանից ձեռք բերված C 400 զենիթահրթիռային համակարգը»։ Այդ մասին հայտնել է ՌԻԱ Նովոստին՝ հղելով «Հուրիեթի» հրապարակմանը։ Թուրքիան հակաօդային պաշտպանության այդ միջոցները Ռուսաստանից գնել է 2019 թվականին, ինչի պատճառով դուրս է մնացել ամերիկյան F -35 կործանիչների ծրագրից։
Հուլիսի 7-ին Անկարայում կայացել է ԱՄՆ և Թուրքիայի նախագահների հանդիպում։ Թեև Դոնալդ Թրամփը այդ մասին ուղղակի հայտարարություն չի արել, Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը հրապարակայնացրել է, որ նա «խոստացել է հինգ միավոր F-35 վաճառել»։
Ըստ իսրայելական մամուլի, վարչապետ Նաթանյահուն ԱՄՆ նախագահին «հետևողականորեն խորհուրդ է տվել Թուրքիային չվստահել»։ Հինգերորդ սերնդի կործանիչները Թուրքիային վաճառելուն դեմ է նաև Հունաստանը։
Այս «խճանկարում» ամենաուշագրավը, թերևս, այն է, որ, ինչպես «Հուրիեթի» հրապարակումն է վկայում, ԱՄՆ նախագահը Թուրքիային F-35 -ի վաճառքը շարունակում է պայմանավորել ռուսական C 400-ից հրաժարվելու հետ։ Ըստ թուրքական աղբյուրի, այդ համակարգի գնորդ կարող է լինել Արաբական միացյալ էմիրությունները կամ Կատարը։
Ռուսաստանի նորագույն ՀՕՊ համակարգի և ամերիկյան նորագույն կործանիչների անհամատեղելիությունը հիմնավորվում է նրանով, որ C -400-ը կարող է F-35-ի տեխնոլոգիական գաղտնիքները «որսալ»։ Թեև անցել է յոթ տարի, Թուրքիան այդպես էլ C-400-ը մարտական հերթապահության չի կանգնեցրել։
Տարածաշրջանի ո՞ր երկիրը միլիարդներ կվճարի, որպեսզի ձեռք բերի հակաօդային պաշտպանության մի համակարգ, որի առկայությունը նրան կզրկի երբևէ ամերիկյան հինգերորդ սերնդի կործանիչներ կամ Patriot ձեռք բերելու հնարավորությունից։
Ավելի վաղ մամուլում տեսակետ է շրջանառվել, որ Ադրբեջանը «կարող է Թուրքիային ընդառաջել», բայց թեման հետագա զարգացում չի ստացել։ Բաքվի minval politikan «եզոպոսյան լեզվով» ակնարկել է, որ ՆԱՏՕ-ի «թուրքական» գագաթաժողովին «կարող էր հրավիրվել նաև Իլհամ Ալիևը»։
Դա տեղի չի ունեցել։ Ավելին, չի կայացել նաեւ Էրդողան-Ալիև հեռախոսազրույց։ Թուրք-ադրբեջանական ի՞նչ քննարկումներ կան, կա՞ն, արդյոք, առայժմ բարդ է կողմնորոշվել։ Մի բան, կարծես, ակնհայտ է, առանց ռուսական C-400-ից հրաժարվելու Թուրքիան ամերիկյան հինգերորդ սերդնի կործանիչներ, ամենայն հավանականությամբ, չի ստանա։

Азербайджан «спасет» Турцию?
1in.am  Турция готовится «в ближайшее время продать третьей стране приобретённую у России зенитно-ракетную систему C 400». Об этом сообщает РИА Новости, ссылаясь на публикацию «Хюрриет». Турция приобрела эти средства противовоздушной обороны у России в 2019 году, из-за чего она была исключена из программы американских истребителей F -35.
7 июля в Анкаре состоялась встреча президентов США и Турции. Хотя Дональд Трамп не сделал прямого заявления по этому поводу, президент Турции Эрдоган обнародовал, что он «пообещал продать пять единиц F-35».
Согласно израильской прессе, премьер-министр Нетаньяху «последовательно советовал президенту США не доверять Турции». Против продажи Турции истребителей пятого поколения также выступает Греция.
В этом «мозаичном» контексте, пожалуй, наиболее примечательно то, что, как свидетельствует публикация «Хюрриет», президент США продолжает связывать продажу F-35 Турции с отказом от российской C 400. По данным турецкого источника, покупателем этой системы может стать Объединённые Арабские Эмираты или Катар.
Несовместимость новейшей российской системы ПВО и новейших американских истребителей обосновывается тем, что C -400 может «выслеживать» технологические секреты F-35. Хотя прошло семь лет, Турция так и не поставила C-400 на боевое дежурство.
Какая страна региона заплатит миллиарды, чтобы получить систему противовоздушной обороны, наличие которой лишит её возможности когда-либо приобрести американские истребители пятого поколения или Patriot?
Ранее в прессе высказывалось мнение, что Азербайджан «может пойти навстречу Турции», но тема не получила дальнейшего развития. Баку minval politikan «эзоповым языком» намекнул, что на «турецком» саммите НАТО «также мог быть приглашён Ильхам Алиев».
Этого не произошло. Более того, не состоялся и телефонный разговор Эрдогана с Алиевым. Какие обсуждения между Турцией и Азербайджаном ведутся, есть ли они, пока сложно определить. Одно, кажется, очевидно: без отказа от российской C-400 Турция, скорее всего, не получит американские истребители пятого поколения.