Ադրբեջանը «կփրկի՞» Թուրքիային
1in.am  Թուրքիան պատրաստվում է «ամենամոտ ժամանակներս երրորդ երկրի վաճառել Ռուսաստանից ձեռք բերված C 400 զենիթահրթիռային համակարգը»։ Այդ մասին հայտնել է ՌԻԱ Նովոստին՝ հղելով «Հուրիեթի» հրապարակմանը։ Թուրքիան հակաօդային պաշտպանության այդ միջոցները Ռուսաստանից գնել է 2019 թվականին, ինչի պատճառով դուրս է մնացել ամերիկյան F -35 կործանիչների ծրագրից։
Հուլիսի 7-ին Անկարայում կայացել է ԱՄՆ և Թուրքիայի նախագահների հանդիպում։ Թեև Դոնալդ Թրամփը այդ մասին ուղղակի հայտարարություն չի արել, Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը հրապարակայնացրել է, որ նա «խոստացել է հինգ միավոր F-35 վաճառել»։
Ըստ իսրայելական մամուլի, վարչապետ Նաթանյահուն ԱՄՆ նախագահին «հետևողականորեն խորհուրդ է տվել Թուրքիային չվստահել»։ Հինգերորդ սերնդի կործանիչները Թուրքիային վաճառելուն դեմ է նաև Հունաստանը։
Այս «խճանկարում» ամենաուշագրավը, թերևս, այն է, որ, ինչպես «Հուրիեթի» հրապարակումն է վկայում, ԱՄՆ նախագահը Թուրքիային F-35 -ի վաճառքը շարունակում է պայմանավորել ռուսական C 400-ից հրաժարվելու հետ։ Ըստ թուրքական աղբյուրի, այդ համակարգի գնորդ կարող է լինել Արաբական միացյալ էմիրությունները կամ Կատարը։
Ռուսաստանի նորագույն ՀՕՊ համակարգի և ամերիկյան նորագույն կործանիչների անհամատեղելիությունը հիմնավորվում է նրանով, որ C -400-ը կարող է F-35-ի տեխնոլոգիական գաղտնիքները «որսալ»։ Թեև անցել է յոթ տարի, Թուրքիան այդպես էլ C-400-ը մարտական հերթապահության չի կանգնեցրել։
Տարածաշրջանի ո՞ր երկիրը միլիարդներ կվճարի, որպեսզի ձեռք բերի հակաօդային պաշտպանության մի համակարգ, որի առկայությունը նրան կզրկի երբևէ ամերիկյան հինգերորդ սերնդի կործանիչներ կամ Patriot ձեռք բերելու հնարավորությունից։
Ավելի վաղ մամուլում տեսակետ է շրջանառվել, որ Ադրբեջանը «կարող է Թուրքիային ընդառաջել», բայց թեման հետագա զարգացում չի ստացել։ Բաքվի minval politikan «եզոպոսյան լեզվով» ակնարկել է, որ ՆԱՏՕ-ի «թուրքական» գագաթաժողովին «կարող էր հրավիրվել նաև Իլհամ Ալիևը»։
Դա տեղի չի ունեցել։ Ավելին, չի կայացել նաեւ Էրդողան-Ալիև հեռախոսազրույց։ Թուրք-ադրբեջանական ի՞նչ քննարկումներ կան, կա՞ն, արդյոք, առայժմ բարդ է կողմնորոշվել։ Մի բան, կարծես, ակնհայտ է, առանց ռուսական C-400-ից հրաժարվելու Թուրքիան ամերիկյան հինգերորդ սերդնի կործանիչներ, ամենայն հավանականությամբ, չի ստանա։

Will Azerbaijan "save" Turkey?
1in.am  Turkey is preparing to «sell the C-400 missile system acquired from Russia to a third country in the near future». This was reported by RIA Novosti, referring to a publication by «Hurriyet». Turkey purchased these air defense systems from Russia in 2019, which caused it to be excluded from the American F-35 fighter jet program.
On July 7, a meeting took place in Ankara between the presidents of the USA and Turkey. Although Donald Trump did not make a direct statement about it, Turkish President Erdogan publicly announced that he «promised to sell five units of F-35».
According to Israeli media, Prime Minister Netanyahu has «consistently advised the US president not to trust Turkey». Greece is also opposed to selling fifth-generation fighter jets to Turkey.
The most noteworthy aspect of this «jigsaw puzzle» is perhaps that, as the «Hurriyet» publication indicates, the US president continues to condition the sale of F-35s to Turkey on the abandonment of the Russian C-400. According to a Turkish source, the buyer of that system could be the United Arab Emirates or Qatar.
The incompatibility of Russia's latest air defense system and America's latest fighter jets is based on the fact that the C-400 can «hunt» the technological secrets of the F-35. Although seven years have passed, Turkey has not yet put the C-400 into combat duty.
Which country in the region would pay billions to acquire an air defense system whose existence would deprive it of ever obtaining American fifth-generation fighter jets or Patriots?
Earlier, there were speculations in the press that Azerbaijan «could accommodate Turkey», but the topic did not develop further. Baku's minval politikan hinted in «Aesopian language» that Ilham Aliyev «could have been invited to the NATO «Turkish» summit».
This did not happen. Moreover, there was also no phone conversation between Erdogan and Aliyev. What discussions are there between Turkey and Azerbaijan, and are there any? It is still difficult to determine. One thing seems clear: without abandoning the Russian C-400, Turkey is unlikely to receive American fifth-generation fighter jets.