ԵԱՀԿ-ն կորցնում է վրացական հասարակության վստահությունը. Կոբախիձե
Հայկական ժամանակ. ԵԱՀԿ-ն կորցնում է հեղինակությունը վրացական հասարակության աչքում՝ իր ընդունած հռչակագրի պատճառով, որը քննադատում է Վրաստանը։
Այս մասին լրագրողներին ասել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն։
«Իհարկե, նման փաստաթղթերի պատճառով, ցավոք, վրացական հասարակության վստահությունը ոչ միայն ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի, այլև ամբողջ ԵԱՀԿ-ի նկատմամբ թուլանում է, ինչը մեծ ցավ է։ Մենք տեսնում ենք, որ ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովը իջել է ԱՄՆ կոնգրեսական Ջո Ուիլսոնի մակարդակին։ Սա շատ ողբերգական երևույթ է։ Իհարկե, մենք համապատասխան եզրակացություններ կանենք դրանից»,- ասել է Կոբախիձեն։
ԵԱՀԿ ԽՎ-ն ընդունել է Վրաստանի վերաբերյալ հռչակագիր։
Փաստաթղթում ներառված էր ԱՄՆ կոնգրեսական Ջո Ուիլսոնի պատրաստած բանաձևը, որտեղ ի թիվս այլ բաների՝ նշվում է, որ Վրաստանում 2024 թվականի խորհրդարանական ընտրությունները և 2025 թվականի տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները խնդրահարույց էին և չէին արտացոլում ժողովրդի կամքը։
Ավելին՝ փաստաթուղթը կրկին քննադատում է Վրաստանը՝ ենթադրյալ ժողովրդավարական խնդիրների և հավաքների ազատության սահմանափակումների համար։ Վրացական պատվիրակությունը քվեարկությունից առաջ բողոքի նշանով դուրս է եկել նիստերի դահլիճից։

ОБСЕ теряет доверие грузинского общества. Кобахидзе
Армянское время. ОБСЕ теряет авторитет в глазах грузинского общества из-за принятой декларации, которая критикует Грузию.
Об этом журналистам сообщил премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе.
«Конечно, из-за таких документов, к сожалению, доверие грузинского общества не только к Парламентской ассамблее ОБСЕ, но и ко всей ОБСЕ ослабевает, что является большой болью. Мы видим, что Парламентская ассамблея ОБСЕ опустилась до уровня конгрессмена США Джо Уилсона. Это очень трагическое явление. Конечно, мы сделаем соответствующие выводы из этого»,- сказал Кобахидзе.
Парламентская ассамблея ОБСЕ приняла декларацию по Грузии.
В документе содержится резолюция, подготовленная конгрессменом США Джо Уилсоном, в которой, среди прочего, говорится, что парламентские выборы в Грузии в 2024 году и выборы местных органов власти в 2025 году были проблематичными и не отражали волю народа.
Более того, документ снова критикует Грузию за предполагаемые демократические проблемы и ограничения свободы собраний. Грузинская делегация вышла из зала заседаний в знак протеста перед голосованием.