ԵԱՀԿ-ն կորցնում է վրացական հասարակության վստահությունը. Կոբախիձե
Հայկական ժամանակ. ԵԱՀԿ-ն կորցնում է հեղինակությունը վրացական հասարակության աչքում՝ իր ընդունած հռչակագրի պատճառով, որը քննադատում է Վրաստանը։
Այս մասին լրագրողներին ասել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն։
«Իհարկե, նման փաստաթղթերի պատճառով, ցավոք, վրացական հասարակության վստահությունը ոչ միայն ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի, այլև ամբողջ ԵԱՀԿ-ի նկատմամբ թուլանում է, ինչը մեծ ցավ է։ Մենք տեսնում ենք, որ ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովը իջել է ԱՄՆ կոնգրեսական Ջո Ուիլսոնի մակարդակին։ Սա շատ ողբերգական երևույթ է։ Իհարկե, մենք համապատասխան եզրակացություններ կանենք դրանից»,- ասել է Կոբախիձեն։
ԵԱՀԿ ԽՎ-ն ընդունել է Վրաստանի վերաբերյալ հռչակագիր։
Փաստաթղթում ներառված էր ԱՄՆ կոնգրեսական Ջո Ուիլսոնի պատրաստած բանաձևը, որտեղ ի թիվս այլ բաների՝ նշվում է, որ Վրաստանում 2024 թվականի խորհրդարանական ընտրությունները և 2025 թվականի տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները խնդրահարույց էին և չէին արտացոլում ժողովրդի կամքը։
Ավելին՝ փաստաթուղթը կրկին քննադատում է Վրաստանը՝ ենթադրյալ ժողովրդավարական խնդիրների և հավաքների ազատության սահմանափակումների համար։ Վրացական պատվիրակությունը քվեարկությունից առաջ բողոքի նշանով դուրս է եկել նիստերի դահլիճից։

The OSCE is losing the trust of Georgian society. Kobakhidze
Armenian Times. The OSCE is losing its credibility in the eyes of Georgian society due to the declaration it adopted, which criticizes Georgia.
This was stated to reporters by the Prime Minister of Georgia, Irakli Garibashvili.
«Of course, due to such documents, unfortunately, the trust of Georgian society is weakening not only towards the OSCE Parliamentary Assembly but also towards the entire OSCE, which is a great sorrow. We see that the OSCE Parliamentary Assembly has stooped to the level of U.S. Congressman Joe Wilson. This is a very tragic phenomenon. Of course, we will draw appropriate conclusions from this,» Garibashvili said.
The OSCE PA has adopted a declaration regarding Georgia.
The document included a resolution prepared by U.S. Congressman Joe Wilson, which, among other things, states that the parliamentary elections in Georgia in 2024 and the local self-government elections in 2025 were problematic and did not reflect the will of the people.
Furthermore, the document again criticizes Georgia for alleged democratic issues and restrictions on the freedom of assembly. The Georgian delegation left the meeting hall in protest before the vote.