Թուրքիան С-400-ներ է վաճառել Պարսից ծոցի երկրներից մեկին. Hürriyet
1lurer. Hürriyet-ի տեղեկություններով՝ Թուրքիայի С-400 համակարգերն առաքվում են Պարսից ծոցի երկրներ և արդեն վաճառվել են երրորդ երկրի: Որոշ աղբյուրներ պնդում են, որ գնորդը ԱՄԷ-ն է, իսկ մյուսները՝ որ Կատարն է գնել համակարգերը։
Պարբերականը նշում է, որ երկու երկրին էլ անհրաժեշտ են ՀՕՊ համակարգերը՝ ԱՄՆ-Իրան պատերազմի ֆոնին տարածաշրջանում լարվածության սրման պատճառով։ Թուրքիայի իշխանությունները դեռևս պաշտոնապես չեն հայտարարել գործարքի մասին։
Ռուսական С-400 ՀՕՊ համակարգերից ազատվելով՝ Թուրքիան կազատվի ԱՄՆ պատժամիջոցներից։ Դա նաև կօգնի Թուրքիային վերադառնալ ԱՄՆ-ի F-35 Lightning II հինգերորդ սերնդի կործանիչների ծրագրին, գրում է պարբերականը։

Turkey has sold S-400s to one of the countries in the Persian Gulf. Hürriyet
1lurer. According to Hürriyet, Turkey's S-400 systems are being delivered to countries in the Persian Gulf and have already been sold to a third country. Some sources claim that the buyer is the UAE, while others say that Qatar has purchased the systems.
The publication notes that both countries need air defense systems due to the escalation of tensions in the region against the backdrop of the US-Iran war. Turkish authorities have not yet officially announced the deal.
By getting rid of the Russian S-400 air defense systems, Turkey will free itself from US sanctions. This will also help Turkey return to the US F-35 Lightning II fifth-generation fighter program, the publication writes.