Թուրքիան С-400-ներ է վաճառել Պարսից ծոցի երկրներից մեկին. Hürriyet
1lurer. Hürriyet-ի տեղեկություններով՝ Թուրքիայի С-400 համակարգերն առաքվում են Պարսից ծոցի երկրներ և արդեն վաճառվել են երրորդ երկրի: Որոշ աղբյուրներ պնդում են, որ գնորդը ԱՄԷ-ն է, իսկ մյուսները՝ որ Կատարն է գնել համակարգերը։
Պարբերականը նշում է, որ երկու երկրին էլ անհրաժեշտ են ՀՕՊ համակարգերը՝ ԱՄՆ-Իրան պատերազմի ֆոնին տարածաշրջանում լարվածության սրման պատճառով։ Թուրքիայի իշխանությունները դեռևս պաշտոնապես չեն հայտարարել գործարքի մասին։
Ռուսական С-400 ՀՕՊ համակարգերից ազատվելով՝ Թուրքիան կազատվի ԱՄՆ պատժամիջոցներից։ Դա նաև կօգնի Թուրքիային վերադառնալ ԱՄՆ-ի F-35 Lightning II հինգերորդ սերնդի կործանիչների ծրագրին, գրում է պարբերականը։

Турция продала С-400 одной из стран Персидского залива. Hürriyet
1lurer. Согласно информации Hürriyet, системы С-400 Турции поставляются в страны Персидского залива и уже проданы третьей стране. Некоторые источники утверждают, что покупателем является ОАЭ, в то время как другие сообщают, что системы купил Катар.
Издание отмечает, что обеим странам необходимы системы ПВО на фоне обострения напряженности в регионе из-за войны США с Ираном. Власти Турции пока официально не объявили о сделке.
Отказавшись от российских систем ПВО С-400, Турция освободится от санкций США. Это также поможет Турции вернуться к программе истребителей пятого поколения F-35 Lightning II, пишет издание.